Ballina / Tag: Ligji i Vettingut

Tag: Ligji i Vettingut

Hyn në fuqi ligji i Vettingut, publikohet në Fletoren Zyrtare

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për ligjin e Vettingut është zbardhur në Fletoren Zyrtare. Me botimit në Fletoren Zyrtare, ligji hyn në fuqi menjëherë. “Ky vendim është përfundimtar, i formës së prerë dhe hyn në fuqi ditën e botimit në Fletoren Zyrtare”, thuhet në faqen 144 të Numrit 5 të Fletores Zyrtare për vitin 2017. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese u shpall …

Lexo më shumë »

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

Rama: Duam të jemi në koalicion me LSI-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se Partia Socialiste synon që në zgjedhjet e ardhshme të hyjë në koalicion me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Këtë deklaratë, kreu i PS-së e bëri në mbledhjen e Asamblesë. “Ne do të fitojmë në zgjedhjet e ardhshme më shumë sesa në zgjedhjet e kaluara dhe patjetër që qëllimi ynë strategjik është të jemi bashkë …

Lexo më shumë »

Vettingu kaloi, SHBA e BE: Të zbatohet pa humbur kohë

Me kalimin e Vettingut në Gjykatën Kushtetuese, prioriteti i Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në Tiranë zhvendoset tek zbatimi i tij. Dy përfaqësitë diplomatike kanë dalë me deklarata ku kanë përshëndetur vendimin e Kushtetueses dhe bëjnë thirrje për nisjen sa më parë të zbatimit të ligjit. “Nxisim udhëheqësit shqiptarë të punojnë me shpejtësi për të zbatuar të gjitha reformat …

Lexo më shumë »

Rama: Venecia konfirmoi pa rezervë ligjin e Vetting-ut

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me përgjigjen e Komisionit të Venecias në lidhje me ligjin e Vetting-ut. “PD pretendon përsëri se ka një përkthim ekskluziv të sajin për Venecian”, ka deklaruar Rama në Facebook. Në profilin e tij, kreu i qeverisë shprehet se përgjigjia e Venecias nuk lë vend për interpretime. “Në fakt Venecia ka konfirmuar pa rezervë ligjin e …

Lexo më shumë »

Vettingu, Venecia duhet të mbyllë draftin final në 7 dhjetor

Janë zbuluar detaje të tjera për shqyrtimin e Ligjit të Vetingut në Komisionin e Venecias. Sipas burimeve draftin final  Komisioni i Venecias duhet ta mbyllë në 7 dhjetor për t’ia përcjellë fillimisht ambasadorëve të unionit të atashuar në Bruksel. Ky opinion merret parasysh për vendimin e Këshillit Europian për negociatat për Shqipërinë, pavarësisht se çfarë vendos dhe kur mblidhet Gjykata …

Lexo më shumë »

Xhafaj rrëzon propozimin e Bashës për ndryshimin e “Vetting”-ut

“Kjo është gjëja më absurde që kisha dëgjuar ndonjëherë në jetën time parlamentare, që partitë politike paskan fuqi të zhbëjnë Gjykatën Kushtetuese”. Me këtë përkufizim, mazhoranca e refuzoi propozimin e kreut të opozitës për të ndryshuar me konsensus ligjin e “vetting”-ut në pikat që opozita e konsideron antikushtetues. “Përfundimisht e bëri një kauzë në Gjykatën Kushtetuese, me të vetmin qëllim …

Lexo më shumë »

Rama: Lulzim, zhblloko Vettingun!

Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një statusi në Facebook, iu drejtuar kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke shkruar: “Lulzim, mos kap skutave deputetë të huaj për të sharë e për të bllokuar Shqipërinë, po lexo rekomandimin e qartë të BE-së dhe zhblloko Vetingun!” Ky është reagimi i parë i kryeministrit pas deklarimeve që beri dje në Tiranë deputeti gjerman Krichbaum, …

Lexo më shumë »

Përveç vettingut, vendet e BE me sytë edhe nga zgjedhjet e 2017

Austria premton se do të jetë në krah të Shqipërisë në muajin dhjetor për të bindur partnerët për një qëndrim pozitiv për çeljen e negociatave për integrimin në BE. Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Austrisë, z. Michael Linhart njoftoi votën pozitive të shtetit që ai përfaqëson, po kjo varet nga hapat që do të ndërmarrë Shqipëria. Përshpejtimi …

Lexo më shumë »

Rekomandimi, Rama: Frut i 3 viteve betejë për reformat

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si frut të 3 viteve betejë me reformat rekomandimin pozitiv të Komisionit Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE. “Vjen lajmi i shumëpritur nga Komisioni Bashkimit Europian; rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave. Fruti më i bukur i 3 viteve beteja për reformat”, shkruan Rama në Facebook. Komisioni Europian rekomandon hapjen e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co