Ballina / Tag: Liberalizimi i vizave

Tag: Liberalizimi i vizave

Rama: Kosova pa viza, turp i BE-së

edis

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në pritjen e fundvitit me ambasadorë e përfaqësues diplomatikë të akredituar në Shqipëri, e ka quajtur turp për BE-në mosliberalizimin e vizave për Kosovën. Në traditën e këtij takimi të fundvitit, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka ndarë me diplomatët e akredituar në Tiranë këndvështrimin mbi zhvillimet e një viti në Shqipëri, në rajon e …

Lexo më shumë »

Shumë dështime, pak suksese

mustafa-thaci

Opozita dhe analistët politikë kritikojnë partnerët e koalicionit qeverisës se nuk i kanë mbajtur premtimet për punësime, liberalizim të vizave, për anëtarësim në UNESCO, etj. Ndërsa zyrtarët qeveritarë si sukses përmendin nënshkrimin e MSA-së. As 100 mijë punëtorë të rinj nuk janë punësuar gjatë mandatit dyvjeçar të qeverisë “Mustafa” ashtu siç kishin premtuar partnerët e koalicionit qeverisës në fushatën zgjedhore të …

Lexo më shumë »

O’Connell: Demarkacioni nuk është kusht i BE-së, por i Shengen-it

ambasadori

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë, Ruairi O’Connell ka thënë se kërkesa që demarkacioni me Malin e Zi të jetë kusht për liberalizimin e vizave, nuk ka qenë kërkesë specifike e Bashkimit Evropian. Ai tha se kërkesa vjen në mënyrë specifike nga anëtarët e Zonës “Schengen”. “Nuk ka qenë kërkesa bash e Bashkimit Evropian, ka qenë kërkesë e grupit të …

Lexo më shumë »

Kryeministri thotë se Kosova rrezikon të mbetet pa liberalizim edhe në 2017-ën

00aaecb5-b05f-4b87-afc1-33ba72d504cd_cx0_cy22_cw78_w987_r1_s_r1-1

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, ka thënë se Kosova rrezikon të mbetet pa liberalizim të vizave edhe në vitin 2017, në rast se nuk ratifikohet marrëveshja e demarkimit të kufirit me Malin e Zi. Këto deklarata kryeministri  Mustafa i bëri gjatë mbledhjes së Qeverisë së Kosovës.Mustafa lidhur me këtë çështje ka propozuar që të formohet një komision i cili do …

Lexo më shumë »

“BE-ja s’ka kohë ta presë Kosovën”

maxresdefault

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE – Kosovë, Xhavit Haliti, ka bërë me dije se Bashkimi Evropian nuk ka kohë t’i presë institucionet e Kosovës derisa ato t’i përmbushin kushtet e kërkuara në rrugën e integrimit evropian. Ai ka thënë se Kosova duhet t’i përmbushë të gjitha kërkesat e BE-së për procesin e liberalizimit të vizave dhe për …

Lexo më shumë »

Hoxhaj: BE e qartë, s’ka liberalizim vizash pa demarkacion

hoxhaj-6-780x439

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, nga Brukseli ka thënë se BE-ja mbetet e vendosur që Kosova ta bëjë përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, para se të i jap dritën jeshile qytetarëve për zonën Shenghen. Ai tha se mbetet të shihet për një momentum të ri politik në vend, për të parë nëse do …

Lexo më shumë »

Thaçi: Sot liberalizimi i vizave, nesër BE-ja

hashimi-1

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur takimin inaugurues të Këshillit për Stabilim Asociim ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës që u mbajt sot në Bruksel. “Sot Kosova dhe BE u takuan në nivel të lartë politik, si dy palë të barabarta për të diskutuar aspektet kyçe të ndërlidhura me MSA-në, marrëveshjen historike që kemi nënshkruar vitin e kaluar, e cila …

Lexo më shumë »

Analistët: Demarkacioni mund ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme

d_1479718462-8574649

Njohësit e rrethanave politike në vend kanë shprehur skepticizëm për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi gjatë këtij viti. Belul Beqaj dhe Shkëlzen Maliqi kanë thënë se në rast se dështon liberalizimi i vizave, përgjegjësia kryesore bie mbi koalicionin qeverisës. Analisti Beqaj i ka sugjeruar kryeministrit Mustafa që më mirë të përgatitet për ta verifikuar legjitimitetin e …

Lexo më shumë »

BE: Ukraina më afër liberalizimit të vizave

wiki800px-ukraina-krym-pl1_1479406372-445203

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë lëvizur një hapë më afër dhënies së regjimit të lirë të lëvizjes për shtetasit e Ukrainës, pasi ambasadorët i kanë dhënë ekzekutivit të BE-së autoritet për bisedime të reja në zbutjen e rregullave. Vendimi i sotëm i ambasadorëve të vendeve të BE-së tash i jep autoritet Komisionit Evropian, për të punuar me Parlamentin Evropian, …

Lexo më shumë »

Statovci: 93 nga 95 kriteret i kemi përmbushur, jemi në kilometrin e fundit të liberalizimit të vizave

img-6899

Zëvendësministrja e Integrimeve Evropiane, Anila Statovci, në një intervistë ka treguar për kilometrin e fundit që e ka Kosova në liberalizimin e vizave. Ajo ka komentuar deklaratat e komisionerit Johannes Hahn dhe shefes së zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova. Statovci ka thënë se nga 95 kritere që ishin, 93 janë plotësuar, ndërsa kanë mbetur edhe dy. Ministria e Integrimeve …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co