Ballina / Tag: Kuvendi i Kosoves

Tag: Kuvendi i Kosoves

“Armët” bashkojnë deputetët e Kuvendit të Kosovës

Është votuar në parim Projektligji për Armët. Për këtë Projektligj pati pajtueshmëri nga të gjitha grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Ministri i MPB-së Skënder Hyseni i cili ka prezantuar këtë projektligj njoftoi se 260 mijë armë të paligjshme janë në duar të personave civilë të qytetarëve të Kosovës, ndërsa kanë qenë mes 310-340 mijë. Ai tha se çdo i …

Lexo më shumë »

Kuvendi miratoi Rezolutën për rrënimin e murit në veri të Mitrovicës (Dokument)

Kuvendi i Kosovës me 74 vota për dhe dy abstenime miratoi rezultatin lidhur me ndërtimin e ilegal të murit në veri të Mitrovicës. Nga projekt rezolutë me dakrodim të të gjitha grupeve parlamentare të LDK, PDK, Nisma dhe VV, janë hequr dy kërkesa që janë paraqitur në projekt rezolutën javën e kaluar, e që  ishin kërkesa që kryeministri të bëjë …

Lexo më shumë »

Pushteti dhe opozita fajësojnë njëra tjetrën për ngecjet në vitin 2016

Mungesa e konsensusit politik për ratifikimin e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, me çka qytetarët e Kosovës mbetën pa liberalizim të vizave, pastaj dështimi për themelimin e Forcave të Armatosura dhe përçarjet e brendshme politike në vendimmarrje, janë cilësuar disa nga sfidat, ngecjet dhe çështjet e papërmbushura gjatë vitit 2016. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ndërsa ka prezantuar …

Lexo më shumë »

Rriten tensionet mes Listës Srpska

I ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka dërguar mesazhe jo-miqësore për deputetët serbë që kanë marrë pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës.  Teksa ka qëndruar dje në Medvegjë, Gjuriq ka thënë se nuk ka asnjë pikë dyshimi që kthimi i shpinës ndaj Serbisë prej deputetëve, që ai i quan “të vetëemëruar” të …

Lexo më shumë »

Veseli: Muri do të rrëzohet

Kuvendi i Kosovës ka mbështetur kërkesën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për rrënimin e murit në pjesën veriore të urës së Ibrit. Madje kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se nëse brenda një afati të caktuar nuk rrënohet muri nga ata që e ndërtuan, atëherë institucionet do t’i nisin eskadronët për rrënimin …

Lexo më shumë »

Vuçiq shtyn Lisën Serbe të kthehet në Kuvend, kërkojnë themelimin e Asociacionit

Deputetë të Listës Serbe i kanë dhënë fund bojkotit disamujor duke u rikthyer në Kuvendin e Kosovës. Por jo të gjithë e kanë bërë një gjë të tillë, duke rikonfirmuar përçarjet brenda këtij subjekti, pas shkarkimit të ministrit Ljubomir Mariq. Shefi i Grupit parlamentar ka dalë në foltoren e Kuvendit për t’i treguar arsyet e kthimit. Kjo ndodhi, edhe pse …

Lexo më shumë »

Miratohet rekomandimi i PDK-së për rastin Dehari

Pas një debati disa orësh rreth rastit Dehari, Kuvendi i Kosovës ka aprovuar rekomandimin e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, ku ndër të tjera thuhet se nëse familja kërkon hetim të vdekjes së Astrit Deharit jashtë vendit, atëherë Qeveria e Kosovës duhet t’ia mundësojë këtë duke hequr edhe shpenzimet. Ky rekomandim u miratua me 49 vota për, 13 …

Lexo më shumë »

Thaçi mund t’i raportojë vetëm pozitës

Ende nuk dihet se kur presidenti Hashim Thaçi do t’i drejtohet Kuvendit për punën e tij gjatë këtij viti. Megjithatë, subjektet opozitare shprehen të painteresuara për të dëgjuar fjalimin e të parit të shtetit në Kuvend. Presidenti i vendit tradicionalisht çdo fundvit i drejtohet Kuvendit për të raportuar për punën e tij, megjithatë ende nuk dihet nëse një traditë të …

Lexo më shumë »

Veseli: Javën e ardhme do të thërras seancë për Astrit Deharin

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka deklaruar para medieve se do të thërrasë seancë plenare për të diskutuar për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Ai ftoi të gjithë deputetët që t’i bashkëngjiten këtij propozimi, për të diskutuar në një seancë të veçantë për vdekjen e aktivistit të “Vetëvendosjes”. Kryeparlamentari Veseli ka paralajmëruar seancë …

Lexo më shumë »

Veseli dhe USAID me marrëveshje 300 mijë dollarëshe

Kryeparlamentari Veseli dhe drejtori i USAID-it nënshkruajnë marrëveshje 300 mijë dollarëshe për hulumtimet parlamentare. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli dhe drejtori i USAID-it, James Hope, sot kanë nënshkruar marrëveshjen “Mbështetje për Hulumtime Parlamentare”, me të cilën synohet të fuqizohen kapacitetet hulumtuese të Kuvendit të Kosovës. Kjo bëhet e ditur përmes një njoftimi për media. Nënshkrimi i …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co