Ballina / Tag: Kronika (faqja 5)

Tag: Kronika

Vritet në Turqi avokati i çështjes kurde

Janë vrarë sot një avokat mbështetës i çështjes kurde dhe aktivist i të drejtave të njeriut, në qytetin Diyarbakir në juglindje të Turqisë. Tahir Elci mbeti i vrarë gjatë një takimi publik. Ai po kërkonte t’i jepet fund dhunës mes shtetit turk dhe rebelëve kurdë, ku u qëllua për vdekje. Ndërsa, vrasja e tij është pasuar nga një protestë e …

Lexo më shumë »

Të shtëna në SHBA, 3 të vrarë dhe 9 të plagosur

Kanë mbetur të vdekur tre persona pas disa të shtënave që ndodhën në një klinikë të planifikimit familjar në Kolorado Springs. Mësohet, se në mesin e të vrarëve është edhe një polic, kurse personi i dyshuar për këtë kat tragjik është arrestuar. Kurse, veç të vrarave kanë mbetur të lënduar edhe nëntë persona të tjerë janë plagosur gjatë shkëmbimit të …

Lexo më shumë »

Vriten në Mali 3 paqeruajtës të OKB-së

Sot në orët e para të mëngjesit, prej një sulmi me raketë kanë mbetur të vrarë tre persona në një bazë të paqeruajtësve të OKB-së në veri të Malit. Sipas zyrtarëve të OKS-bë, dy paqeruajtës të këtij misioni dhe një kontraktor civil janë vrarë gjatë sulmit. Ndërsa, sipas një burimi tjetër të OKB-së, rreth 14 persona janë plagosur. Ndryshe, misioni …

Lexo më shumë »

15 të vrarë nga përplasja e një helikopteri në Rusi

Kanë humbur jetën 15 persona derisa një helikopter komercial është rrëzuar në rajonin rus Krasnojarks në Siberi, kanë njoftuar zyrtarët rus. Mësohet, se në helikopterin e rrëzuar ishin 26 persona, kur ai u përplas sot në lumin Jenisej afër 10 kilometra nga qyteti Igarka. Ndërsa, bëhet e ditur se 15 persona kanë mbetur të vdekur,10 të tjerë janë shpëtuar me …

Lexo më shumë »

11 të vdekur në Tunizi gjatë një shpërthimi

Së paku 11 persona kanë humbur jetën sot pas një shpërthimi të një autobusi të rojeve presidenciale tuniziane. Ky shpërthim ka ndodhur në një prej rrugëve kryesore të kryeqytetit Tunis, të Afrikës Veriore teksa po bartte rojet e presidencës, sipas një zëdhënësi të Ministrisë së Brendshme. Ndërsa, sipas autoriteteve tuniziane, grupeve të sigurisë dhe burimeve presidenciale, ky shpërthim ka qenë një …

Lexo më shumë »

Katër të vdekur në një sulm vetëvrasës në Egjipt

Katër persona kanë humbur jetën dhe 12 të tjerë kanë mbetur të lënduar gjatë shpërthimit të dy bombave sot në afërsi të një hoteli në Egjipt, ku ishin vendosur gjyqtarët që kishin monitoruar zgjedhjet e fundit në qytetin el-Aris, që konsiderohet të jetë më i madhi në gadishullin e Sinait. Mësohet se në mesin e të plagosurve janë të paktën …

Lexo më shumë »

Sulme në New Orleans, 16 të plagosur (video)

Kanë mbetur të plagosur së paku 16 persona të cilët  u qëlluan në New Orleans, Louisiana në SHBA, derisa persona të armatosur hapën zjarr mbi një turmë prej qindra njerëzve që u mblodhën në një shesh lojërash për filmimin e videos. Sipas kanalit WWLTV, 10 prej viktimave të lënduara nga të shtënat janë hospitalizuar në Qendrën Mjekësore të Universitetit. Kurse, …

Lexo më shumë »

Vriten 600 terrorist nga raketat ruse në Siri (video)

Pas raketave të lëshuara dje nga forcat ruse në Siri në zonën Deir EX-Zor kundër pozicioneve të shtetit Islamik, kanë mbetur të vrarë 600 terroristë. Këtë lajm e ka konfirmuar ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu. “Më 20 nëntor, luftanije të flotës Kaspik kanë nisur 18 raketa në shtatë objektiva, në krahinat e Raqqa, Idlib dhe Alepo. Të gjitha objektivat …

Lexo më shumë »

Vritet gazetari i luftës në Siri

Në një aksion të ushtrisë kundër militantëve të ISIS-it, është vrarë sot gazetari sirian Vasim al Nukari ka njoftuar agjencia SANA. Sipas njoftimit të kësaj agjencie thuhet, se gazetari 38 vjeçar është vrarë në lindje të krahinës Homs. Gazetai Al Nukari ka punuar në televizionin sirian disa vjet, ndërsa tani vonë kishte filluar të punojë si reporter i luftës për …

Lexo më shumë »

5 të vdekur, terroristët sulmojnë një hotel në Mali

Rreth 10 persona të armatosur kanë sulmuar sot një hotel luksoz të frekuentuar nga turistët në kryeqytetin e Malit, Bamako, ndërsa dy prej tyre besohet të kenë marrë peng 170 persona, 140 klientë dhe 30 punonjës stafi, ndër të cilët disa janë me shtetësi kineze. Hoteli “Radisson” në Mali të Afrikës Perëndimore, sot ka qenë pre e sulmeve të xhihadistëve. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co