Ballina / Tag: Kosova (faqja 5)

Tag: Kosova

Prishtinë, “Newborn” merr ngjyrë të bardhë

Siç jemi mësuar tradicionalishtë simboli i pavarësisë së Kosovës që ndodhet në kryeqytet “Newborn”, për nderë të përvjetorit të 8-të pavarësisë, sot ka nisur të merrë ngjyrë të bardhë. Shkronjat simbol të “Newborn”, që ndodhen tek Pallati i Rinisë në Prishtinë, po ngjyrosen me të bardhë. Edhe kësaj radhe ngjyra e zgjedhur  simbolizon situatën nëpër të cilën po kalon Kosova, …

Lexo më shumë »

Marko Gjuriq: Kosova djep i vreshtarisë së serbëve

Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka uruar të gjithë qytetarët serbë të profesioneve mjeshtër, fermer dhe kultivues të cilët festojnë sot Shën Trifunin. Marko Gjuriq në të njëjetn kohë e ka kujtuar traditën e verës në Kosovë duke premtuar se femerët dhe kultivuesit  serbë do të ndihmohën edhe në vazhdim për të bërë verë. Sipas …

Lexo më shumë »

Sot 46 vite nga themelimi i Universitetit të Prishtinës

Universiteti i Prishtinës feston sot 46 vjetorin e themelimit. Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami i ka uruar studentët dhe profesorët. “Sot janë mbushur 46 vjet nga dita e themelimit të Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’. Po kaq vite të Universitetit të Prishtinës, janë pjesë e pashkëputur e historisë së Kosovës… Nuk ka asnjë çështje më të rëndësishme …

Lexo më shumë »

Pejë, 14 serbë të akuzuar për krime lufte në Kosovë

Gjykata themelore e Pejës ka ngritur sot aktakuzë kundër 14 serbëve të Klinës për të cilët dyshohet se kanë kryer krime të rënda të luftës gjatë vitit 1999 në Kosovë. Po ashtu, ndaj 14 personave të akuzuar  po ashtu është lëshuar fletarrest, që tashmë fletarresti ndodhet në secilin stacion policor në Kosovë, përfshirë edhe pikat kufitare dhe aerportin e Prishtinës. Ndërkohë, …

Lexo më shumë »

Patenta e shoferit në Kosovë katërfish më e lartë se në Amerikë

Për dallim nga Kosova ku çmimi i patentës së shoferit do të rritet në 400 euro ndërsa, në SHBA është rreth 100 dollarë amerikanë. Ministria e Infrastrukturës së Kosovës po synon që nëpërmjet rritjes së çmimit të patentës së shoferit t’i zvogëlojë aksidentet në trafik, derisa në anën tjetër ekspertët e komunikacionit deklarohen se do të ndodhë e kundërta. “Për …

Lexo më shumë »

Delawie: Kosova duhet vet t’i zgjidh problemet politike

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka deklaruar se Kosova është shtet demokratik dhe nuk ka nevojë për të huajt, por vet duhet t’i zgjidhë problemet.   “Kosova është vend sovran e demokratik. I ka mjetet, i ka njerëzit për t’i zgjidhur problemet politike me të cilat përballet”, tha Delawie për Zërin e Amerikës. Sipas ambasadorit …

Lexo më shumë »

Kurz: Korrupsioni e dhuna shkaktarë të prishjes së imazhit të Kosovës

Burokracia, korrupsioni, sundimi i ligjit dhe luftimi i islamit radikal në Kosovë do të mbesin sfidat kryesore për shtetin e Kosovës, dhe se Austria pret që ato të luftohen seriozisht, ka thënë ministri i Punëve të Jashtmë i, derisa rikonfirmohet se Kosova kAustrisë, Sebastian Kurz. Sipas kryediplomatit austriak, imazhi tani për tani që ka Kosova po e dëmton në vazhdimësi …

Lexo më shumë »

Shqipëria mbështetë të gjitha marrëveshjet Kosovë-Serbi

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxhozi ka deklaruar se i mbështetë të gjitha marrëveshjet në mes Kosovës dhe Serbisë. Qemal Minxhozi, ka thënë se kushdo që vjen në pushtet në Kosovë duhet t’i zhvillojë marrdhëniet me Serbinë. “Dhe kushdo që vije në pushtet në Kosovë, marrëdhëniet me Serbinë duhet të zhvillohen. Sa këto marrëveshje janë efikase, janë të balancuara dhe …

Lexo më shumë »

17 raste të reja për korrupsion në Prokurorinë e Kosovës

Prokuroria e Kosovës ka pranuar informata për 17 raste të reja të lidhura me korrupsion të nivelit të lartë. Ndërkaq, në lidhje me këto raste kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi tha se tashmë për këto raste ka aktvendim për hetim të zyrtarëve, të cilët u takojnë niveleve edhe më të larta se ata për të cilët tashmë janë ngritur aktakuza …

Lexo më shumë »

Nigeriani Njemanze, do t’i jap dëshmi Serbisë për “trafikim organesh”

Mjeku nigerian Philip Njemnzes ka pranuar që hetuesve serbë t’ju japë dëshmi dhe të dëshmojë për atë që medie serbe e kanë quajtur “trafikim organesh” në të cilat gjoja është i implikuar edhe ish–udhëheqësi i UÇK-së, tash zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi. “Qëndroj pas çdo fjale që e kam thënë kundër Thaçit dhe Okorochas. Të gjitha informatat dhe dëshmitë që …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co