Ballina / Tag: Kosova (faqja 38)

Tag: Kosova

Durrës, humb fëmija 4 vjeç nga Gjilani

Dje në mesditë ka humbur fëmija 4 vjeç nga Gjilani i Kosovës, bëjnë të ditura autoritetet lokale të Durrësit. Fëmija bashkë me familje kishin ardhur  për pushime verore dhe ishin vendosur pranë Shkëmbit të Kavajës ku  edhe u zhduk fëmija. Familjarët kanë bërë thirrje për ndihmë, duke apeluar tek qytetarët që nëse kanë ndonjë informatë të lajmërohen./ shqiptarja.com/

Lexo më shumë »

Maqedonia refuzon të pranojë ndihmat nga Kosova

Shteti i Kosovës ka shprehur gatishmërinë që t’i ndihmojë Tetovës nga përmbytjet që u bënë ditë më parë, mirëpo një gjë të tillë shteti Maqedonas e refuzoi. Mediet shqiptare në Maqedoni transmetojnë se ndihmat nga Kosova janë ndalur në kufi dhe se për ta kaluar kufirin duhet të paguajnë doganë dhe të presin katër ditë. As Kryeministri Isa Mustafa nuk ka …

Lexo më shumë »

Rritet interesimi i investitorëve të huaj për Kosovën

Këtë vit ka më shumë kompani të huaja që kanë investuar në Kosovë, kështu ka deklaruar Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës, Hykmete Bajrami. “Të dhënat nga Agjencia për Regjistrimin e Bizneseve në Kosovë pranë MTI-së tregojnë se derisa për gjashtë mujorin e parë të vitit të kaluar kishim vetëm 80 biznese me pronarë të huaj, për …

Lexo më shumë »

Bruksel, vazhdimi i bisedimeve Kosovë- Serbi

Sot do të mbahet takimi i radhës në kuadër të bisedimeve Kosovë- Serbi, të udhëhequra nga Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ku do të diskutohet marrëveshja reciproke për siguri të automjeteve. Në këtë takim që do të ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Byrove Evropiane, do të diskutohet për aspektet teknike të zbatimit të marrëveshjes për njohjen reciproke të …

Lexo më shumë »

Beogradi dyshon në vullnetin e Prishtinës për bashkëpunim me Specialen

Drejtori i zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq,  ka deklaruar për Radio Televizionin e Serbisë , se ndryshimet kushtetuese janë vetëm hapi i parë i krijimit të Gjykatës Speciale.  Ai ka thënë se do ta përcjellë këtë proces dhe nuk do të jetë i kënaqur deri sa të dënohen të gjithë pjesëtaret e UÇK-së që kanë kryer krime gjatë luftës. Gjuriq, …

Lexo më shumë »

Theret me thikë një person në Mitrovicë

Dje është therur me thikë nga dy persona të panjohur një mashkull në rrugën “Konstantin Kristoforidhi” në Mitrovicë. Viktima ka kërkuar tretman mjekësorë, pastaj ai është liruar në shtëpi, thuhet në raportin e Policisë rajonale në Mitrovicë. Rasti ende është në hetim, prandaj ende nuk është raportuar për të arrestuar. /klankosova.tv/

Lexo më shumë »

Arrest shtëpiak për Salih Mekajn

Një kolegj i Gjykatës së Apelit i përbërë nga tre anëtare të Gjykatës ka hedhur poshtë masën e arrestit shtëpiak për kryetarin e deritanishëm të Gjykatës së Apelit, Salih Mekaj. Ky kolegj ka konstatuar se vendimi për caktimin e arrestit shtëpiak përmban shkelje esenciale dhe si i tillë kolegji ka vendosur që lëndën ta kthejë në rivendosje. Por deri në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co