Ballina / Tag: Kosova (faqja 3)

Tag: Kosova

Ndërpritet mbledhja e Kryesisë, Aida Dërguti arrestohet

Në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit është hedhur gaz lotësjellës nga përfaqësuesit e opozitës. Aida Dërguti, nënkryetare e Parlamentit të Kosovës ka pranuar se ajo e ka hedhur gazin lotsjellës. Sipas saj, hedhja e gazit lotsjellës nuk është dhunë, por dhunë është ajo çfarë i ka ndodhur deputetes Haxhiu që ka mundur të përfundojë më fatalitet. Përderisa përfaqësuesit opozitarë kanë dalë …

Lexo më shumë »

Istog: Vdes një person në aksident trafiku

Dje në Fshatin Veriq të Istog ka ndërruar jetë një person, shofer i njërit prej automjeteve të aksidentuara. Sipas policisë së Kosovës, aksidenti ka ndodhur si pasojë e shpejtësisë “Raportohet për një aksident trafiku në mes të dy veturave civile me ngasës një mashkull dhe një femër K/Shqiptare. Përveç dëmeve materiale lëndime vdekjeprurëse ka pësuar drejtuesi mashkull, vdekjen e të …

Lexo më shumë »

Nishani kërkon nga Bosnje e Hercegovina njohjen e Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, pas takimit me anëtarët e Presidencës së BeH vuri në dukje se dëshira e Shqipërisë, të cilën ia përcolli edhe anëtarëve të Presidencës, Dragan Çoviçit, Mladen Ivaniçit dhe Bakir Izetbegoviçit është që Bosnja dhe Hercegovina të njohë Kosovën sepse kjo, siç tha, do ti shërbente gjithë rajonit. “Diskutuam shumë çështje të interesit dypalësh, por edhe …

Lexo më shumë »

Arrestohen tre zyrtarë të lartë të Komunës së Drenasit

Njësiti i policisë për krime ekonomike ka arrestuar tre zyrtarë të lartë të kuvendit komunal të Drenasit  nën dyshimin për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Lajmin për Klan Kosovën e ka konfirmuar, Bekim Dobra, zëdhënës i Komunës. Sipas Dobrajt në mbajtje nga Policia e Kosovës qëndron drejtoresha e Shërbimeve Publike dhe dy zyrtarë të tjerë të kësaj komune- njëri i Shërbimeve Publike …

Lexo më shumë »

Vazhdon protesta e opozitës, jashtë e brenda institucioneve

Po vazhdon edhe sot protesta e 24-orësh e opozitës në tenda, e nisur dje para Kuvendit të Kosovës. Nata e parë e protestës ka kaluar e qetë e kryesisht me disa aktivitete, të cilat janë paraparë nga organizatorët. Nënkryetari i VV-së, Driton Çaushi, ka thënë të mos kenë pasur probleme në natën e parë, raporton KTV. “Gjatë gjithë natës protesta …

Lexo më shumë »

Prishtina, Qyteti që nuk fle

Edhe pse dukshëm më e vogël se Tirana, për kontekstin shqiptar të shoqërisë dhe kulturës, Prishtina është një metropol i vërtetë. Mbase është qyteti i vetëm shqiptar që nuk fle kurrë dhe ku energjia e jetës bubërron si në hoje të bletëve. Shkrimtari dhe filozofi urban, Albatros Rexhaj në një guidë të kryeqytetit të Kosovës. Vendet për të mos u …

Lexo më shumë »

VV: Në shesh kundër qeverisë antikushtetuese dhe kundër Thaçit president

Qytetarë e mbështetës të kauzave opozitare kanë filluar të tubohen masivisht në sheshin përballë Kuvendit të Kosovës, njofton Vetëvendosjes përmes një kumtese. Aty do të organizohen me tenda e me infrastrukturë, në mënyrë që të qëndrojnë për disa ditë rresht. Numri i pjesëmarrësve pritet të bëhet gjithnjë e më i madh, me qytetarë që do të vijnë nga Prishtina e …

Lexo më shumë »

Princi Charles viziton Kosovën më 18 mars

Princi Charles do të vizitojë sërish Kosovën pas 17 vjetësh. Më 18 mars ai do të vizitojë Kosovën i shoqëruar nga bashkëshortja, Camila, si pjesë e një turi që do të zhvillojë në Ballkan. Princi i Uellsit dhe Dukesha e Kornuellit do të vizitojnë Kroacinë, Serbinë, Malin e Zi dhe Kosovën nga data 14-19 mars 2016, njofton ambasada britanike në …

Lexo më shumë »

Washington Post: Tani është koha më e mirë për ta vizituar Kosovën

Washington Post bën një reportazh për ata që duan të vizitojnë vende të reja, në këtë rast ata flasin edhe për Kosovën. Në këtë shkrim ata përfshijnë Muzeun Etnografik në kryeqytet, ku shkruajnë për këpucët e drurit që datojnë nga shekulli i 18’të, e të cilat gjenden në këtë muze.  Muzeu, një ish-shtëpi e një feudali në shekullin 18’të, i …

Lexo më shumë »

Dogana ka mbledhur më shumë se 100 milionë euro në Janar

Dogana e Kosovës, ka bërë të ditur se ka grumbulluar 100 milionë euro të hyra për buxhetin e Kosovës. Duke i krahasuar të hyrat e vitit të kaluar, me periudhën e njëjtë të të hyrave të sivjetme, dogana thotë jo që janë rritur dukshëm, po se i kanë tejkaluar edhe parashikimet. “Gjatë vitit 2015 ne mblodhëm 85,6 milionë euro kurse …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co