Ballina / Tag: Kosova (faqja 10)

Tag: Kosova

Prishtinë, tetë shkolla fillore bëhen me kamera sigurie (foto)

Tetë shkolla fillore të kryeqytetit janë pajisur e kamera sigurie. Ndërkohë, gjatë ditës drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Arbërie Nagavci ka vizituar shkollën fillore “Dardania”, për të parë nga afër funksionimin e kamerave në këtë shkollë. Ndërkaq, shkolla fillore “Dardania” është një prej 8 shkollave në kryeqytet, të cilat së fundmi u pajisën me kamera sigurie. Të tjera …

Lexo më shumë »

Prizren, dy shtetas të Shqipërisë dënohen me 500 euro gjobë

Dy shtetas të Shqipërisë janë dënuar sot nga Gjykata Themelore e Prizrenit me nga 500 euro për vjedhje si dhe me nga 3 muaj burgim me kusht, që brenda një viti nuk do të përsërisin veprën. “Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Përgjithshëm Penal , pas pranimit të aktakuzës dhe marrëveshjes së pranimit të fajësisë, te akuzuarit me inicialet A.P …

Lexo më shumë »

Filmi kosovar “Agnus Dei” rrëmbeu dy çmime në SHBA

Filmi kosovar “Agnus Dei” ka fituar dy çmime në festivalin Atlas & AIRES International Film Festival i mbajtur në SHBA. Festivali i filmit Atlas & AIRES International ka filluar më 16 janar dhe ka përfunduar dje më 31 janar, në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ndërkohë, filmi kosovar “Agnus Dei”, me skenar e regji te Agim Sopit, ka …

Lexo më shumë »

Nis beteja për Postën dhe Telekomin e Kosovës në Hagë

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit, në Hagë ka nisur sot beteja ligjore mes Qeverisë së Kosovës dhe kompanisë “Axos Capital”, e cila kërkon dëmshpërblim prej 50 milionë eurosh. Kjo kompani e kërkon këtë dëmshpërblim për shkak të ndërprerjes së procesit të privatizimit të Post-Telekomit të Kosovës, nga ana e Qeverisë së Kosovës. Ndërkohë, në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, në Prishtinë, …

Lexo më shumë »

Kriza politike, kualicioni PDK-LDK me plane tjera

Kriza politike në Kosovë e ka vënë në lëvizje PDK-në dhe LDK-në për të gjetur formë tjetër në mënyrë që të vazhdohet edhe më teje qeverisjen. Sipas burimeve në burime brenda PDK-së dhe AAK-së, po shikohet mundësia e zgjerimit të koalicionit qeverisës, për të vazhduar qeverisjen si dhe për të siguruar zgjedhjen e Thaçit president. Ndërkaq, bëhet e ditur se …

Lexo më shumë »

Në 2015 në Kosovë u braktisën 46 fëmijë

Janë braktisur 46 fëmijë në Kosovë vetëm gjatë vitit 2015, ndërsa, në muajin janar të këtij viti nuk është raportuar ende asnjë rast i braktisjes së fëmijëve. Këtë lajm e ka bërë të ditur Magbule Koci, zyrtare nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale. “Gjatë muajit janar nuk kemi marrë asnjë referencë për braktisje të fëmijës, kjo pasi që në Ministrinë …

Lexo më shumë »

Plani i PDK-së për zgjedhjen e Thaçit president

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) vazhdon të insistoj që lideri i kësaj partie Hashim Thaçi të zgjidhet president në sallën e Kuvendit dhe jo në atë alternative. PDK po ashtu ka nxjerrë Rafet Ramën si kundërkandidat të Thaçit për president, duke shpresuar se Rama do të votohet nga opozita dhe njëkohësisht do ta sigurojë kuorumin. Vendimi i Partisë Demokratike të …

Lexo më shumë »

Vuçiq: Shqiptarët kanë hapësirë për biznes në Serbi

Kryeministri serbë Aleksandar Vuçiq ka thënë sot Beogradi do të vazhdojë të insistoj për zgjidhjen e problemeve me Prishtinën. Ai tha se kjo është me rëndësi për jetë më të mirë të serbëve e të shqiptarëve e jo për ndonjë rezultat tjetër zgjedhor që e kanë në kokë autoritetet e Prishtinës. “Ne do të vazhdojmë së insistuari për dialog dhe …

Lexo më shumë »

Veseli takon qytetarët e diplomuar në Shqipëri

Pas protestës së mbajtur sot para objektit të Ministrisë së Arsimit si dhe para Kuvendit të Kosovës, kryeparlamentari,Kadri Veseli ka pritur sot një grup qytetarësh të Kosovës, të diplomuar në universitetet jopublike në Shqipëri. Kadri Veseli po ashtu ka takuar edhe një delegacion përfaqësues të qytetarëve protestues, bënë të ditur komunikata zyrtare e Kuvendit. Gjatë takimeve, të diplomuarit kanë shprehur shqetësimet …

Lexo më shumë »

951 milion euro të hyra nga Doganat e Kosovës

Ministri i Financave, Avduallah Hoti si dhe drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Lulzim Tafa e kanë prezantuar sot raportin vjetor për vitin 2015. Me këtë rast ministri Hoti ka thënë se ministria që ai e udhëheq, e ka filluar vitin 2015 me disa vështirësi, megjithatë, sipas tij, viti është përmbyllur me sukses. Hoti po ashtu tha se në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co