Ballina / Tag: Kosova

Tag: Kosova

Shqiptarët në Maqedoni të ndikuar nga Tirana dhe Prishtina

506310_skoplje2-tnajug_f

Shqipëria dhe Kosova kanë të drejtë legjitime të kujdesen për të drejtat e shqiptarëve jashtë kufijve, përfshirë edhe ata që jetojnë në Maqedoni, vlerësojnë njohësit e çështjeve ndërkombëtare duke komentuar vizitat e krerëve të Tiranës dhe Prishtinës në Shkup, si dhe ndarjen e mirënjohjeve të Presidentit të Kosovës për personalitete të caktuara në Maqedoni. Mersel Bilalli, ish deputet dhe profesor …

Lexo më shumë »

Për shkak të Kosovës shkarkohet kryetari i volejbollistëve të Serbisë

sp-goijanin-22-1

Lidhja e Volejbollit të Serbisë, në Kuvendin e saj, ka votuar njëzëri për shkarkimin e kryetarit Nenad Golijanin, për shkak se ka abstenuar në votimin për pranimin e Kosovës në Kongresin e Federatës Ndërkombëtare të Volejbollit. Golijanin i tha Radios Evropa e Lirë se është “i habitur me vendimin pothuaj unanim”, por tha se është i “bindur në veprimin e …

Lexo më shumë »

Ekskluzive: Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnja, shtete më të korruptuara se Kosova (Dokument)

seldi-korrupsion

Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina rezultojnë të jenë shtete me korrupsion më të madh se Kosova. Këto konstatime dalin nga një projekt hulumtues i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i implementuar nga Qendra për Studime të Demokracisë (CSD), me seli në Bullgari, i cili ditë më parë është prezantuar në Uashington, raporton lajmi.net. Në këtë hulumtim, 50% e qytetarëve …

Lexo më shumë »

Abdixhiku ‘selam’ të fuqishëm analistëve në Shqipëri: Kosova do të bënte luftë për ju, e ju për ne?

10486037_10152245519607759_6932292972999120725_n

Analisti Lumir Abdixhiku iu është kundërvu fuqishëm disa analistëve në Shqipëri të cilët që nga vizita e Edi Ramës në Serbi dhe ndeshjet e para të Kombëtares së Kosovës në futboll kanë filluar të “vjellin vrer” nga Kosova dhe kosovarët. Abdixhiku ka reaguar ndaj shkrimit tendencioz të Blendi Fevziut, Mero Bazës dhe Babaramos. Në këto shkrime të këtyre analistëve, që …

Lexo më shumë »

Rama: Ajo që na ndan me Serbinë, nuk na pengon për integrimin europian

Në rubrikën e çdo të diele, “Komunikimi i Javës” kryeministri Edi Rama u ndal tek vizita e tij në Beograd dhe marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kreu i ekzekutivit tha se ajo që na ndan me Serbinë, pavarësia e Kosovës, nuk mund të na pengojë në rrugëtimin e përbashkët për integrimin ne BE dhe fuqizmin e ekonomisë. Rama foli edhe për një …

Lexo më shumë »

Dokumentari për luftën në Kosovë merr çmim të parë në Amerikë

kosova-3

Filmi i BIRN, Të Paidentifikuarit, i cili heton komandantët përgjegjës për sulmet brutale gjatë luftës në Kosovë, mori çmim si dokumentari më i mirë i shkurtër në Festivalin e Filmit për Europën Juglindore në Los Anxheles. Të Paidentifikuarit, i cili nxjerr emrat e zyrtarëve serbë që urdhëruan sulme në fshatrat e Kosovës rreth qytetit të Pejës në 1999 dhe ata …

Lexo më shumë »

Pranimi i Kosovës në UEFA, Ali Ahmeti: Ju pafshim në krah të Shqipërisë

aliiiiiii

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar Kosovën pas pranimit në UEFA. Ai në profilin e tij në Facebook shkruan se sportistët janë ambasadorët më të mirë të një vendi, duke ju uruar Kosovës të jetë në krah me Shqipërinë në garat e mëdha evropiane dhe botërore. “Pranimi i Kosovës në UEFA është një lajm i shkëlqyer …

Lexo më shumë »

Nis largimi i uzurpatorëve

AKP1-780x439

Largimi i uzurpatorëve të Ndërmarrjeve Shoqërore (NSH) nuk po mbetet vetëm në nivel të deklaratave të zyrtarëve të lartë shtetërorë. Pak më shumë se një muaj pas publikimit të listës së uzurpatorëve nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), Policia e Kosovës ka filluar largimin e uzurpatorëve të pronës shoqërore. Një aksion i tillë ka filluar të martën në Pejë, me …

Lexo më shumë »

Kosovë: 17 vjetori i sulmeve ajrore të NATO-s kundër Serbisë

image_thumbnail

Sot shënohet shtatëmbëdhjetë vjetori i sulmeve ajrore të forcave të NATO-s kundër caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi. Sulmet filluan më 24 mars të vitit 1999, pak para orës 20:00, me urdhër të ish-sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana. Bombardimet mbi caqet serbe në ish-Jugosllavi, nga aviacioni i NATO-s, shënuan fillimin e përfundimit të agonisë së shqiptarëve të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co