Ballina / Tag: Kompani

Tag: Kompani

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Prokuroria nis hetime për parregullsi në tenderin 20-milionësh të KEK-ut

Hetuesit e Prokurorisë Speciale të Kosovës kanë filluar hetimet për tenderin 20-milionësh të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), për riparimin e shiritave magjistralë të qymyrit “TC Kosova B”, nën dyshimin se ka pasur parregullsi gjatë procedurave tenderuese. KEK-u ende nuk e ka nënshkruar kontratën me konsorciumin boshnjak “ELCOM dhe ALTA”, të cilën e ka rekomanduar për kontratë, edhe pse ka …

Lexo më shumë »

Nga Nishi biznesmenët shqiptarë ftohen në Serbi e ata serbë në Shqipëri

Sot në Nish të Serbisë ka filluar punimet Forumi biznesor Serbi – Shqipëri. Forumin e kanë hapur kryeministri serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Në forum po marrin pjesë rreth 300 përfaqësues të kompanive dhe bizneseve nga të dy vendet. Duke e hapur forumin, Vuçiq ka thënë se “avancimi i marrëdhënieve u sjell të mira qytetarëve dhe nga ky bashkëpunim …

Lexo më shumë »

Gërxhaliu: Me ligjin e ri të mos përsëriten dështimet me investitorët e huaj

Miratimi i Ligjit për Investime Strategjike nga Kuvendi i Kosovës konsiderohet nga kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (ODK) se do të lehtësojë procedurat dhe do të rrisë interesimin e investitorëve të huaj në Kosovë. Sipas Gërxhaliut, deri më tash Kosova ka dështuar me investitorët e huaj. “Kosova ka një problem të madh, sa u përket investimeve të huaja me …

Lexo më shumë »

Mustafa: Punësimi i të rinjëve është i rëndësishëm

Kryeministri Isa Mustafa gjatë vizitës që i ka bërë kompanisë, “3 CIS” ka deklaruar që qeveria është e përkushtuar që të mbështes çdo investim të fushës së teknologjisë dhe telekomunikacionit e posaçërisht, kompanisë si kjo që ofron shërbime edhe për ndërmarrje jashtë vendit.  Ai ka deklaruar se bashkë me ministrat, po punojnë vazhdimisht që përmes politikave fiskale dhe klimës së …

Lexo më shumë »

Një kompani në Maqedoni paditet penalisht për blerje të paligjshme të mollëve

Inspektoriati shtetëror për bujqësi (ISHB) i ka shqiptuar padi penale një kompanie, me arsyetimin se ka bërë blerjen e mollave në mënyrë joligjore, kurse në dy kompani tjera janë hasur borxhe ndaj bujqëvë. Drejtori i ISHB-së, Cvetan Tripinovski, e bëri të ditur këtë lajm, gjatë kontrollit të blerjes së mollave në Resnjë. Ai bëri të ditur se është zgjatur koha …

Lexo më shumë »

“Bankers” mposht Qeverinë e Shqipërisë, shteti duhet t’i japë 57 milionë dollarë

Lajm i keq për buxhetin e shtetit shqiptar. Audituesi ndërkombëtar i pajtuar për të zgjidhur konfliktin e taksave mes Qeverisë shqiptare dhe “Bankers Petroleum” i ka dhënë të drejtë kompanisë kanadeze.  Ky vendim detyron qeverinë t’i kthejë mbrapsht kompanisë së naftës 57 milionë dollarë taksa. Nga të dhënat zyrtare rezulton se nga gjithë kjo shumë 37 milionë dollarë janë arkëtuar sakaq …

Lexo më shumë »

Kompania që ofroi çmimin më të lirë e çon tenderin për targa në OSHP

Qytetarët e Kosovës do të duhet të presin së paku edhe dy muaj për t’u pajisur me targa të rregullta të automjeteve me kodin RKS dhe KS. Ministria e Punëve të Brendshme nuk e ka përmbyllur ende procesin tenderues të nisur në gusht të vitit të kaluar për furnizim me targa të automjeteve. Edhe pse kjo ministri më 9 gusht kishte …

Lexo më shumë »

Shtohen ankesat ndaj bankave dhe kompanive të sigurimeve në Kosovë

Banka komericiale në Kosovë po shënojnë rritje të fitimit ndër vite. Profiti i realizuar nga sektori bankar në vitin e kaluar arriti vlerën prej 94 milionë e 700 mijë euro, ndërsa, fitimi në vitin 2014 ishte 60.5 milionë euro, që paraqet shumën 34 milionë e 200 mijë euro më të lartë të profitit të regjistruar që nga fillimi i funksionimit …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co