Ballina / Tag: Komisioni Evropian

Tag: Komisioni Evropian

Hahn: Nisni ndëshkimet për korrupsion

Shqipëria dhe vendet e tjera kandidate për anëtarësimin në BE duhet të dëshmojnë me veprime konkrete zbatimin e reformës në drejtësi dhe ndëshkimin e politikanëve apo njerëzve me pushtet të përfshirë në afera korruptive. Përpara parlamentarëve në Strazburg, komisioneri për Negociatat e Zgjerimit, Johanes Hahn, duke iu referuar edhe Shqipërisë tha se, miratimi thjesht me votë i ligjeve nuk mjafton. …

Lexo më shumë »

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së mbështet hapjen e negociatave

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian ranë sot dakord me rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë. “Këshilli vëren pozitivisht rekomandimin e Komisionit për të hapur bisedimet e anëtarësimit më Shqipërinë, në varësi të një përparimi të besueshëm dhe të prekshëm në zbatimin e Reformës në Drejtësi, në veçanti të vlerësimit të gjyqtarëve dhe …

Lexo më shumë »

Ngrohtorja “Termokos” edhe këtë vit nuk mbulon gjithë Prishtinën

Ngrohtorja e kryeqytetit në Prishtinë “Termokos”, ka bërë të gjitha përgatitjet që gjatë sezonit të dimrit të ofrojë një ngrohje të mjaftueshme për të gjithë qytetarët që janë të kyçur në rrjetin e saj. Drejtori i “Termokos”, Naser Canolli ka thënë se kjo ndërmarrje ka bërë të gjitha përgatitjet për sezonin e dimrit, duke bërë me dije se furnizimi i …

Lexo më shumë »

BE: Ukraina më afër liberalizimit të vizave

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë lëvizur një hapë më afër dhënies së regjimit të lirë të lëvizjes për shtetasit e Ukrainës, pasi ambasadorët i kanë dhënë ekzekutivit të BE-së autoritet për bisedime të reja në zbutjen e rregullave. Vendimi i sotëm i ambasadorëve të vendeve të BE-së tash i jep autoritet Komisionit Evropian, për të punuar me Parlamentin Evropian, …

Lexo më shumë »

KE propozon kontrolle shtesë: 5 euro për të hyrë në Schengen

Komisioni Evropian ka propozuar kontroll shtesë për këdo që hyn në zonën e lëvizjes së lirë Schengen të Bashkimit Evropian, nga vendi i tretë, edhe nëse shtetasit e këtij vendi kanë të drejtë për lëvizje të lirë. Ky plan i paraqitur sot në Bruksel, është i ngjashëm me atë të Shteteve të Bashkuara, që kërkon që njerëzit të paguajnë një …

Lexo më shumë »

Ministria e Integrimeve jep shpresë për liberalizimin e vizave

Ministria e Integrimeve Evropiane e vlerëson si mjaft pozitiv Raportin e Progresit, duke thënë se ka pasur përparime në shumë fusha të cilat luajnë rol të drejtpërdrejtë për liberalizimin e vizave. Një vlerësim i tillë vjen nga zyra për Komunikim dhe Informim e Ministrisë së Integrimeve Evropiane, ku gjithashtu thuhet se janë nënvizuar edhe rezultate pozitive edhe pas rekomandimit, posaçërisht …

Lexo më shumë »

PR: Hapja e negociatave, detyrim për reformën zgjedhore

Partia Republikanë ka përshëndetur vendimin e Komisionit Europian për të rekomanduar hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, por thotë se ky vendim është një detyrim ndaj klasës politike shqiptare për të nisur urgjentisht reformën zgjedhore. Nënkryetarja e republikanëve, Brunlida Laboviti doli këtë të premte me një deklaratë për shtyp, ku theksoi se tashmë zbatimi i Reformës …

Lexo më shumë »

Raporti i Progresit, ndëshkim i politikanëve të papërgjegjshëm

Komisioni Evropian edhe këtë vit ka përsëritur vërejtje të shumta në Raportin e Progresit për Kosovën. Zyrtarët e BE-së thonë se ky raport është ndëshkim për politikanët që nuk kanë kryer obligimet. Ndërsa presidenti Hashim Thaçi fajëson BE-në për mosliberalizimin e vizave Vërejtje të shumta për institucionet e Kosovës janë përsëritur edhe në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian për …

Lexo më shumë »

Mustafa pranoi Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pranuar sot Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën nga shefja e Zyrës së BE-së, njëherësh përfaqësuese speciale e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova. Mustafa dhe Apostolova, sipas komunikatës nga Qeveria, biseduan në përgjithësi për përmbajtjen e Raportit si dhe hapat e mëtejmë në avancimin e proceseve në Kosovë. Gjatë takimit, po ashtu, u theksua …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co