Ballina / Tag: Komisioni Europian

Tag: Komisioni Europian

Programi për Shqipërinë, KE miraton 89 milionë

Komisioni Europian ka akorduar grantin prej 89 milionë eurosh për programin 2016 për Shqipërinë. Programi i KE për Shqipërinë, mbështet zbatimin e strategjisë së Shqipërisë për luftën kundër korrupsionit dhe Reformën në Gjyqësor. Gjithashtu siguron mbështetje për sektorin e mjedisit, bujqësisë dhe zhvillimit rural. Në sektorin e transporteve mbështetja e KE vjen me fokus mirëmbajtjen e rrugëve. /Tch/

Lexo më shumë »

Vettingu kaloi, SHBA e BE: Të zbatohet pa humbur kohë

Me kalimin e Vettingut në Gjykatën Kushtetuese, prioriteti i Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në Tiranë zhvendoset tek zbatimi i tij. Dy përfaqësitë diplomatike kanë dalë me deklarata ku kanë përshëndetur vendimin e Kushtetueses dhe bëjnë thirrje për nisjen sa më parë të zbatimit të ligjit. “Nxisim udhëheqësit shqiptarë të punojnë me shpejtësi për të zbatuar të gjitha reformat …

Lexo më shumë »

Rama thirrje Kushtetueses: Çliro vettingun për negociatat me BE

E ndërsa Komisioni Europian la si kusht kryesor për Shqipërinë zbatimin e ligjit të vettingut për të përcaktimin e një date për hapjen e negociateve me Bashkimin Europian, kryeministri Edi Rama apelon Gjykatën Kushtetuese të çlirojë sa më parë ligjin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Në një postim në fb, Rama shkruan: “Shqipëria vend i respektuar për reformat dhe …

Lexo më shumë »

Zbatimi i Vettingut, Vlahutin: Duhen burime njerëzore të duhura

Një ditë pas progres raportit ku Komisioni Europian rekomandoi hapjen e negociatave për Shqipërinë, ambasadorja e BE, Romana Vlahutin thotë se ky rekomandim pozitiv është një objektiv që tregon se ku ndodhet Shqipëria. Në bashkëbisedim me studentët e Shkencave Sociale  tha se miratimi i Vettingut është shumë e rëndësishme dhe duhen burime të duhura njerëzore për tu zbatuar. Vlahutin: Raporti solli …

Lexo më shumë »

Hahn: Kosova, hapa përpara për heqjen e vizave

Komisioni Europian njohu ecurinë pozitive të Kosovës në përpjekje për të marrë liberalizimin e vizave. Komisioneri Johannes Hahn deklaroi në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian se Prishtina ka ndërmarrë disa hapa të rëndësishëm për marrjen e vendimit të lëvizjes së lirë. Megjithatë, Hahn vuri në dukje se janë dy kritere ku kërkohet më shumë përpjekje. E para është tejkalimi …

Lexo më shumë »

Meta pret rekomandim pozitiv nga Komisioni Europian

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta pret rekomandim pozitiv nga Komisioni Europian. Gjatë takimit me strukturat e LSI, në Berat, Meta evidentoi rolin kyc të partisë që drejton në realizimin e reformave, sidomos asaj në drejtësi. Meta apeloi për bashkëpunim për të përmbushur kriteret për integrim në Bashkimin Europian. Ilir Meta: “Ne presim javën e ardhshme një rekomandim pozitiv …

Lexo më shumë »

Takimi i dytë publik i Agjencisë për media

Propozimi i Komisionit Evropian për ndryshim të rregullativës audiovizuale do të jetë pika e parë e takimit të sotëm të dytë publik të Agjencisë për shërbime audio dhe audiovizuale mediale (SHAVM). Agjencia do të debatojë edhe për realizimin e projektit IPA 2011 ‘Sigurimi i pajisjes për monitorim të përmbajtjeve mediale që e realizon Agjencia për shërbime audio dhe audiovizuale mediale. …

Lexo më shumë »

Berlini i kërkon Serbisë vazhdimin e dialogut me Kosovën si kusht për anëtarësim në BE

Fqinjët kërkojnë mbrojtje të pakicave në Serbi, ndërsa Gjermania thotë se kapitujt e mbetur për integrim të shtetit serb në BE do të hapen kur të ketë avancim në normalizimin e raporteve me Kosovën. Kjo nuk vlen për kapitullin e hapur 35 (marrëdhëniet me Kosovën), 32 (kontrolli financiar) e as për 23 dhe 24 (drejtësi, liri, siguri, të drejta të …

Lexo më shumë »

Maqedoni – Presidenti Ivanov tërheq plotësisht vendimin për faljen e politikanëve

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov ka tërhequr vendimin e faljes për 34 politikanë të inkriminuar, thuajse një javë pas tërheqjes së vendimit edhe për 22 të tjerë. Vendimi vjen pas thirrjeve të vazhdueshme të ndërkombëtarëve për tërheqjen e vendimit të 12 prillit që çoi vendin në kaos politik. Ndërkohë Komisioni Europian u ka kërkuar palëve të respektojnë reformat e kërkuara …

Lexo më shumë »

BE-ja gjobit “Google” me 3 miliardë euro

BE-ja e akuzon kompaninë “Google” se ka promovuar shërbimet e saj tregtare të kërkimit në internet të “kurriz” të shërbimeve rivale. Kompania “Google” po përballet me një gjobë rekord “pabesie” prej rreth 3 miliardë eurosh. Gjoba është vënë nga Komisioni Evropian dhe pritet të miratohet javën e ardhshme. Ky rasti është zvarritur që prej vitit 2010, ndërsa diskutimet për kompromis …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co