Ballina / Tag: Kokaina

Tag: Kokaina

Si e kontrollon mafia shqiptare trafikun e drogës në Belgjikë (FOTO)

Mafia shqiptare kontrollon portin Antwerp, në Belgjikë. Britanikja “Mirror” shkruan se “kryeqyteti i Kokainës në Evropë” përdoret nga shqiptarët për të dërguar një nga lëndët narkotike me të shtrenjta drejt Londrës. Droga e klasit A vjen në Antwerp nga Kolumbia, duke u fshehur në pllaka mermeri dhe trarë prej druri, të ngarkuar në kontejnerët e anijeve. Më pas janë shqiptarët ata …

Lexo më shumë »

Nga cili shtet vjen sasia më e madhe e kokainës?

Në vitin 2014, prodhimi global i kokainës u rrit në 38 për qind nga 746 ton në 943 ton. Ka pasur edhe rreth 18.3 milionë përdorues të kokainës në mbarë botën. Megjithatë, tendenca, duke kërkuar në dekadën e fundit është se prodhimi i kokainës është në rënie. Këto janë gjetje janë zbuluar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe …

Lexo më shumë »

Mediat italiane: Shqiptarët, lidhje me drogën e kapur në Kolumbi

Kokaina rekord e kapur në Kolumbi një ditë më parë kishte për destinacion mes të tjerash edhe Italinë, ku mbërritja e saj mundësohej nga raportet e ngushta mes trafikanteve kolumbiane dhe familjeve mafioze shqiptare. Bëhet fjalë për një biznes të përmasave të jashtëzakonshme, thonë mediat italiane,  ku çmimi i drogës së papërpunuar rritet në mënyrë marramendëse me pagesat që “Ndrangheta” …

Lexo më shumë »

Itali – Shkatërrohet banda shqiptare e trafikimit të kokainës

Policia italiane ka shkatërruar një bandë kriminale shqiptare e trafikut të kokainës në Itali dhe në Evropën veriore. Mediat italiane shkruajnë se banda shqiptare akuzohet edhe për vjedhje dhe grabitje. Operacioni është realizuar në mëngjesin e sotëm në Venecia dhe disa krahina të tjera. Ndërsa janë lëshuar edhe shumë urdhër arreste. Po ashtu në cilësinë e provës materiale u sekuestruan …

Lexo më shumë »

Kokainë brenda bukës, pranga dy shqiptarëve

Dy shqiptarë, të moshës 31 dhe 26 vjeç, dhe një maqedonas janë arrestuar nga policia italiane në Genova, pasi janë kapur me mbi një kilogram kokainë. Ata trafikonin drogën së bashku me shtetasin maqedonas dhe për ta bërë këtë, kishin gjetur një mënyrë të veçantë, e fshihnin kokainën brenda bukës. Maqedonasi dhe dy shqiptarët janë arrestuar dje, rreth orës 15:00, …

Lexo më shumë »

Greqi, 36 vjet burg për 3 vëllezërit shqiptarë të kokainës

Gjykata e Apelit në Greqi ka dhënë masën e sigurisë me plot 36 vjet burg dhe 150 500 euro gjobë për 3 vëllezërit shqiptarë, të cilët akuzohen për trafik kokaine. Duke iu referuar burimeve nga gjykata, mediet greke shkruajnë se ndaj njërit prej vëllezërve, atij 28­-vjeçar u dha dënimi me 12 vjet burg dhe 50 500 euro. Ndaj dy vëllezërve të …

Lexo më shumë »

Kokaina e Xibrakës, Genci Xhixha dërgonte para nga Panamaja dhe Kuba

Financuesi i kokainës së Xibrakës, Genci Xhixha po hetohet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për pasurinë e tij. Drejtoria e Pastrimit të Parave ka përcjellë në Prokurori një material për Genci Xhixhën që ka të bëjë me aktivitetin e tij financiar, ku përmendet edhe e ëma e tij, 64-vjeçarja M.XH. Përmes transaksioneve, Genci Xhixha ka bërë transferta parash përmes …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co