Ballina / Tag: Klajda Gjosha

Tag: Klajda Gjosha

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

Përveç vettingut, vendet e BE me sytë edhe nga zgjedhjet e 2017

Austria premton se do të jetë në krah të Shqipërisë në muajin dhjetor për të bindur partnerët për një qëndrim pozitiv për çeljen e negociatave për integrimin në BE. Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Austrisë, z. Michael Linhart njoftoi votën pozitive të shtetit që ai përfaqëson, po kjo varet nga hapat që do të ndërmarrë Shqipëria. Përshpejtimi …

Lexo më shumë »

Negociatat, KE: Data varet nga Shqipëria

Vetëm një javë pas publikimit të raportit të Komisionit Europian për Shqipërinë, Drejtori i Zgjerimit në KE, Christian Danielsson viziton Tiranën dhe i dërgon një mesazh klasës politike, se tashmë gjithçka varet nga vetë Shqipëria për datën e çeljes së negociatave. “Siç është gjithnjë rasti me procesin e zgjerimit do të jenë pikërisht përpjekjet e Shqipërisë, meritat që do të …

Lexo më shumë »

Gjosha: Rekomandimi pozitiv, shtysë për reformat

Ministrja e Integrimit në Shqipëri ka përshëndetur rekomandimin pozitiv të dhënë nga Komisioni Europian për progresin e Shqipërisë dhe vlerëson se ky rekomandim mbërrin në një moment të vështirë për vendin.  Klajda Gjosha thotë se ky raport duhet të shërbejë si shtysë për avancimin e reformave. “Rekomandimi pozitiv, i dhënë sot nga Komisioni Europian, për ne do të thotë: përgjegjësi …

Lexo më shumë »

LSI do në listat parlamentare përfaqësimin e grave 50 %

LSI synon  që të forcojë rolin e gruas  në këtë forcë politike. Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim Klajda Gjosha  gjatë një takimi të zhvilluar në Lushnje u shpreh se tashmë synim mbetet që edhe në listat parlamentare të ketë 50% gra.   Gjosha: Ajo që duam të bëjmë tani është që dhe në listat tona parlamentare të ketë 50 % …

Lexo më shumë »

Gjosha në Pogradec: LSI-ja rritet çdo ditë

Në kuadër të 12-vjetorit të themelimit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, njëherësh anëtare e Kryesisë së LSI-së, së bashku me të rinjtë e qytetit të Pogradecit mori pjesë në disa aktivitete në shërbim të komunitetit. Pas përfundimit të punës dhe bashkëbisedimit me të rinjtë, duke u prononcuar për mediat Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha tha …

Lexo më shumë »

Ministrja Gjosha në Athinë, në fokus implementimi i projekteve rajonal

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, ndodhet për një vizitë në Athinë ku ka zhvilluar një takim me Zëvendës Ministrin Grek të Ekonomisë, Zhvillimit dhe Turizmit, Alexis Charitsis. Në fokus të këtij takimi ishte shkëmbimi i pikëpamjeve mbi çështjet që kanë interes të përbashkët mes dy vendeve. Gjatë këtij takimi u diskutua mbi prioritetet e përbashkëta mes dy vendeve  të …

Lexo më shumë »

“Shqipëria beson te projekti europian, të vendosur të avancojmë me axhendën e integrimit”

Pavarësisht sfidave që po kalon sot Europa, Shqipëria është e angazhuar maksimalisht të përparojë me axhendën e saj të integrimit. Kështu është shprehur ministrja e Integrimit Europian Klajda Gjosha, në Hagë të Holandës, ku zhvilloi një takim me Robert De Groot, drejtor për Integrimin Europian në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Bëhet e ditur se gjatë këtij takimi, Gjosha vlerësoi …

Lexo më shumë »

Brexit, Gjosha: Për Shqipërinë projekti i BE-se vazhdon

Një ditë e trishtë për BE-në dhe për britanikët e quajti ministrja e Integrimit Klajda Gjosha rezultatet e referendumit britanik por nënvizoi se Shqipëria duhet të vazhdojë projektin e saj drejt integrimit. Në një intervistë telefonike për Ora News, ministrja e Integrimit e Shqipërisë Klajda Gjosha tha: “Është një mesazh negativ por do të shpresoja të kthehej në një forcë …

Lexo më shumë »

Gjosha: Reforma në drejtësi të miratohet brenda qershorit, s’duhet të humbim kohë

Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha tha se duhet miratohet reforma në drejtësi për të ecur përpara në rrugën e integrimit. Në fjalën e saj në mbledhjen e Komitetit të Stabilizim Asociimit BE –Shqipëri, Gjosha tha se Shqipëria nuk ka më kohë për të humbur dhe se reforma në drejtësi të miratohet brenda qershorit. Klajda Gjosha: Shqipëria e konsideron të rëndësisshëm Komitetin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co