Ballina / Tag: Kine

Tag: Kine

18 të vdekur pas një aksidenti rrugor në Kinë

Të paktën 18 persona kanë vdekur pasi një autobus doli nga rruga duke përfunduar në një liqen pranë qytetit të Ezhout në Kinën qendrore, raportoi sot media shtetërore. “Shoferi i autobusit u ndalua dhe është nën hetim”, njoftoi televizioni shtetëror kinez, CCTV. Ekipet e shpëtimit nxorën autobusin nga uji në një pjesë të rrugës në afërsi Miaolingut. Të gjitha viktimat ishin …

Lexo më shumë »

I propozon martesë me lule funerali, shikoni reagimin e vajzës (Foto/Video)

Një burrë që mendonte se metoda e propozimit për martesë do ta befasonte për të mirë partneren e tij, rezultoi të jetë e kundërta pasi ajo u tmerrua kur e pa të gjunjëzuar para saj duke mbajtur në dorë lule funerali. Ky burrë i pafat ishte filmuar nga qindra kalimtarë rastin, derisa po qëndronte i gjunjëzuar në një rrugë të …

Lexo më shumë »

Kinë – Në mes të rrugës, e mbuluar me batanije bën detyrat e shtëpisë

Për shumicën e fëmijëve, fundjava është koha për të dalë me prindërit apo për të luajtur me shokët më të mirë. Megjithatë për Ji Honghong, të shtunat dhe të dielat do të thonë vetëm një gjë – lutje me babain e saj në rrugët e Kinës. Vajza 6-vjeçare, që shtë e vendosur për të studiuar, është fotografuar e mbuluar me …

Lexo më shumë »

Kinë: Shpërthim në minierën e thëngjillit, 9 të vdekur, 11 të bllokuar

Nëntë persona janë vrarë dhe 11 të tjerë kanë mbetur të ngujuar nëntokë në një shpërthim gazi në një minierë thëngjilli në veriperëndim të Kinës. Sipas transmetuesit shtetëror kinez, shpërthimi ka ndodhur sot në një minierë në zonën e qytetit Shizueshan. Ekipet e shpëtimit janë duke u munduar t’i gjejnë punëtorët e bllokuar në minierë. Shkaktari i këtij shpërthimi nuk …

Lexo më shumë »

Bushati fton kinezët: Ndërtimi i Korridorit Blu do transformojë rajonin

Është çelur në Kinë forumi i bashkëpunimit ekonomik “Shqipëri-Kinë, miqësi e vjetër, partneritete të reja”, ku merrnin pjesë edhe sipërmarrje të mëdha kineze që aktualisht operojnë në tregun shqiptar, apo që kanë shprehur interesin për t’u futur në të. Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, shoqeruar edhe nga kryetari i Dhomës së Tregtisë Nikolin Jakaj, është takuar me përfaqësuesit …

Lexo më shumë »

Kurrë nuk është vonë të realizosh ëndrrat (Foto)

Ndonjëherë ne i vendosim afate kohore vetes, herë me data, e herë me moshë Edhe pse të gjithë kemi disa qëllime apo dëshira që duhet t’i realizojmë, jo gjithmonë ia dalim dhe për këtë arsye, ose heqim dorë, ose vazhdojmë përpjekjen kohë më pas. Kështu edhe 80-vjeçari Wang Deshun. Ai ka vërtetuar se qëllimet mund të arrihen në çdo moment, …

Lexo më shumë »

Kinë, hapet ura e qelqtë më e gjatë në botë

Të gjithë turistët të cilët duan të provojnë adrenalinë të vërtetë, Kina ua ofron këtë mundësi falë urës së saj prej qelqi më të gjatë dhe më të lartë në botë. Ura lidh dy shkëmbinj malorë, të njohur si malet Avatar, në provincën Hunan. Ura është e gjatë 430 metra dhe shtrihet në 300 metra lartësi mbi tokë. Ndërtimi i saj …

Lexo më shumë »

Kina i jep dy ditë pushim për gratë me cikël menstrual

Gratë e punësuara në provincën Ningxia në veri të Kinës, së shpejti do të mund të marrin dy ditë pushim për ciklin menstrual, nëse kanë dhimbje nga periodat, shkruan The Independent. Qeveria lokale e kësaj province, ka thënë se politika e pushimit menstrual do t’i përmirësonte kushtet për gratë që punojnë. Punëdhënësit do të dënohen nëse nuk veprojnë sipas udhëzimeve …

Lexo më shumë »

Në shenjë hakmarrje, goditi disa herë veturën me ekskavator (Video)

Në Shaanxi të Kinës, një ekskavator e ka shtyrë një veturë derisa ka ndaluar te shtyllat elektrike dhe më pas e ka goditur disa herë. Për pasojë, një udhëtar që ishte brenda, ka vdekur si pasojë e plagëve të marra. Kamerat e sigurisë e kanë filmuar ngjarjen, kur makina gjigante që përdoret në ndërtimtari, e ka qëlluar pjesën anësore të …

Lexo më shumë »

Çfarë mrekullie: Shpëtojnë, edhe pse vetura e tyre u bë “rrafsh për tokë” nga kamioni (Video)

Një çift kinez kanë pasur një shpëtim për “një fije floku” nga vdekja, pasi autobusi u rrafshua për tokë nga një kamion i madh. Siç shkruajnë mediat e huaja, të dy këta pasagjerë janë dërguar me lëndime të rënda pas aksidentit në spital. Bëhet fjalë për një ngjarje në qytetin Ningbo, në Kinën Jugore. /Telegrafi/

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co