Ballina / Tag: Kerkese

Tag: Kerkese

Serbia zgjeron hetimet ndaj Haradinajt, përfshihen prova të reja

Prokurori serb për krimet e luftës, të mërkurën ka dërguar në Ministrinë e Drejtësisë serbe një urdhër për zgjerimin e hetimeve ndaj Ramush Haradinajt, ku përfshihen prova të reja të cilat do të përkthehen dhe do të dërgohen në Francë deri në fund të javës, ku janë duke pritur një vendim për kërkesën për ta ekstraduar atë në Serbi, shkruan Tanjug. …

Lexo më shumë »

PD, kërkesë për shkarkimin e Vangjush Dakos

Partia Demokratike (PD), i ka dërguar një kërkesë kryeministrit Edi Rama, me argumentimin e plotë ligjor, sipas saj, për shkeljet që ka kryer Vangjush Dako si kryetar i Bashkisë së Durrësit. “Këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike në Durrës dhe deputetët e këtij qarku kanë dorëzuar dje në zyrën e kryeministrit kërkesën zyrtare për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Bashkisë, …

Lexo më shumë »

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Kërkohet seancë e jashtëzakonshme për fshatin Hade

Banorëve të Hades u janë shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe të pariparueshme gjatë zhvendosjes për t’i hapur rrugë mihjeve për termocentralin e propozuar “Kosova e Re”, thuhet në Raportin Hetues të Panelit të Inspektimit të Bankës Botërore për zhvendosjen e dhunshme të banorëve të fshatit Hade në Obiliq. Kjo gjetje është publikuar në konferencën e organizuar nga Konsorciumi Kosovar i …

Lexo më shumë »

Lirimi i Lul Berishës, Basha: Rama të shkarkojë urgjentisht Dakon

Nisur nga lajmet se, ish-kreu i bandës së Durrësit, Lulzim Berisha është liruar me kërkesë të kryetarit të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha i ka kërkuar kryeministrit shkarkimin e menjëhershëm të tij. Në një deklaratë për mediat, ku të pranishëm kanë qenë edhe anëtarët demokratë të Këshillit Bashkiak të Durrësit, Basha ka …

Lexo më shumë »

Posta kundërshton mbylljen e pikave të pagesave

Autoriteti i Konkurrencës ka kërkuar nga Posta e Kosovës që të mbyllë rreth 40 pika të pagesave të produkteve të tyre që ky institucionin i ka të vendosura nëpër insititucione të tjera të Kosovës në nivel qendror dhe lokal.  Bëhet fjalë për pikat e pagesave ku qytetarët deri më tani kanë kryer pagesa brenda objekteve të institucioneve. Por këtë vendim e …

Lexo më shumë »

BE “kërkon nga Kosova zbatimin e marrëveshjes për AKS-në”

Presidenca sllovake, në emër të Këshillit të Ministrave të BE-së, u ka kërkuar autoriteteve kosovare që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave serbe dhe të bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale.  “Kosova thirret që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë të gjitha marrëveshjet paraprake, dhe kjo në veçanti ka të bëjë …

Lexo më shumë »

Mbrojtja kërkon lirimin e Ratko Mlladiçit

Mbrojtja e gjeneralit serb, i akuzuar për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë, Ratko Mlladiç, kërkoi të martën para trupit gjykues të Tribunalit të Hagës lirimin e ish-komandant i Ushtrisë së Republikës serbe, Ratko Mlladiç. Ditën e fundit të argumenteve mbyllëse në gjyqin e Mlladiçit në Hagë, avokati i tij mbrojtës Dragan Ivetiç tha në gjykatë se i vetmi vendim …

Lexo më shumë »

Gjykata i kërkon Prokurorisë ta plotësojë aktakuzën në rastin e Ukë Rugovës

Aktakuza ndaj Ukë Rugovës dhe 18 personave të tjerë, të cilët po akuzohen për krim të organizuar në skandalin me viza Shengen, sipas gjykatës, nuk është e kompletuar.  Trupi gjykues i ka kërkuar prokurorit të EULEX-it, Allen Cansick, që ta plotësojë atë, duke e konsideruar të mangët, duke filluar nga moskonkretizimi i veprave penale ndaj të akuzuarve. Në anën tjetër, …

Lexo më shumë »

Ministri Bushati: PD të ndalë fletë-rrufetë në kryeqytetet e Europës

Ministri Bushati thotë se takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kancelares Angela Merkel në Berlin konfirmoi progresin e qenësishëm që ka bërë Shqipëria në rrugën e vështirë të reformave demokratizuese dhe procesit të anëtarësimit në Bashkimin Europian. “Siç konfirmon Raporti i Komisionit Europian shoqëruar me rekomandimin për çeljen e bisedimeve për anëtarësim, zbatimi i menjëhershëm i ligjit të vettingut mbetet …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co