Ballina / Tag: Johanes Hahn

Tag: Johanes Hahn

Hahn: Nisni ndëshkimet për korrupsion

hahni

Shqipëria dhe vendet e tjera kandidate për anëtarësimin në BE duhet të dëshmojnë me veprime konkrete zbatimin e reformës në drejtësi dhe ndëshkimin e politikanëve apo njerëzve me pushtet të përfshirë në afera korruptive. Përpara parlamentarëve në Strazburg, komisioneri për Negociatat e Zgjerimit, Johanes Hahn, duke iu referuar edhe Shqipërisë tha se, miratimi thjesht me votë i ligjeve nuk mjafton. …

Lexo më shumë »

Hahn në Maqedoni më 14 tetor

hann

Komisioneri Europian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johannes Hahn më 14 tetor do të jetë në Shkup për të kontrolluar se kah shkon procesi i zbatimit të marrëveshjes së Përzhinos. Hahn do të vijë në Maqedoni për shumë çështje që lidhen me aktualitetin politik. A respektohet marrëveshja e 20 korrikut, çfarë gjendje e paraprinë ciklin zgjedhor dhe nëse zbatohen reformat, …

Lexo më shumë »

BE “njeh” Çështjen Çame

img_2654

Paketa e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për adresimin e çështjeve të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka marr bekimin e Komisionit Europian. Ka qenë komisioneri Johannes Hahn, i cili në një seancë dëgjimore me eurodeputetët, ka theksuar faktin që çështja e detit, ndryshe nga sa ka deklaruar ambasadorja greke në Tiranë, njihet nga Komisioni Europian si një çështje e …

Lexo më shumë »

Qeveria i ka zbuluar Hahn-it se administrata shtetërore numëron 185.000 pa ndërmarrjet publike!?

20140930_ep-009849_fwa_047

Në suaza të dialogut në nivel të lartë pas dyerve të mbyllura i cili u mbajt gjatë të premtes me komisarin evropian Johanes Hahn, Qeveria në fund ka dalë me shifër të saktë për madhësinë e administratës shtetërore, shkruan Utrinski vesnik. Siç ka raportuar qeveria, administrata shtetërore për momentin numëron 185.000 persona pa i numëruar ata në ndërmarrjet publike, për …

Lexo më shumë »

Hahn: Marrëveshja për drejtësinë tregon përgjegjësinë e Shqipërisë për integrimin

han-1

Komisioneri për Negociatat e Zgjerimit dhe Fqinjësisë, Johanes Hahn, konfirmoi marrëveshjen e arritur midis klasës politike në Shqipëri, duke theksuar se kjo marrëveshje tregon përgjegjësinë e Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. “Shqipëri, lajm inkurajues nga Lulzim Basha dhe Partia Demokratike se reforma në drejtësi, do të votohet gjatë ditës së nesërme. Kjo marrëveshje tregon përgjegjësinë e Shqipërisë në rrugën …

Lexo më shumë »

Mogherini dhe Han në maj vijnë në Kosovë për ecurinë e MSA-së

20160412133635907646

Pas marrëveshjes së arritur vitin e kaluar në Strasburg dhe fillimit të zbatimit në praktikë më 1 prill të Marrëveshjes për Stabilizim Asociim MSA, Kuvendi ka formuar edhe Komisionin parlamentar për Stabilizim – Asociim, i cili sot në mbledhjen e parë të mbyllur për media ka diskutuar për projekt- agjendën 2016 dhe për takimet nga maji me përfaqësues të BE-së. …

Lexo më shumë »

Hahn: MSA-në shfrytëzojeni për kompensim të kohës së humbur

18207600_18215300-650x358

Komisari i BE-së për politikë të fqinjësisë dhe negociata të zgjerimit, Johanes Hahn, në një intervistë ekskluzive për “Kohën Ditore”, me rastin e hyrjes në fuqi të MSA-së porosit Kosovën që tash të fokusohet në implementimin e saj në mënyrë që të përfitojë nga ajo. Duke pasur parasysh krizën politike, ai në këtë intervistë ka përsëritur thirrjet për liderët politikë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co