Ballina / Tag: Itali

Tag: Itali

Arrestohet 28-vjeçari shqiptar në Itali, planifikonte sulm terrorist në Romë

Policia italiane ka vënë në pranga një shqiptar pasi akuzohet se mbron dhe adhuron ISIS-in. I arrestuari është identifikuar si Edmond Ahmetaj, 38 vjeç. Shqiptarit i janë zbuluar postime pro ISIS-it në kohën e sulmeve në Paris, si dhe mbështet fuqishëm vrasjet dhe sulmet që kanë bërë. Policia italiane dyshon se Ahmetaj kishte plan të kryente një sulm terrorist në Romë …

Lexo më shumë »

Tronditet Italia, përgjohen personalitete të larta

Historinë e spiunazhit kanë tronditur Italinë. Policia italiane, pas një hetimi prej disa muajsh, ka arritur të zbulojë një fakt tronditës. Forcat blu të shtetit italian kanë identifikuar një rrjet të spiunazhit që survijonte prej disa vitesh krerët e policisë, krerët e institucioneve të ndryshme, administratën publike, sipërmarrës, si dhe personalitete të larta politike, mes të cilëve figurojnë edhe ish-kryeministri …

Lexo më shumë »

Operacion i madh antidrogë, arrestohen 22 persona, dy janë nga Shqipëria

Policia e Shqipërisë ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë me Policinë Italiane ku janë arrestuar 22 persona ku dy prej tyre janë kapur në Tiranë. Personat e arrestuar dyshohen se janë pjesë e një organizate kriminale që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike me shtrirje në vendin tonë dhe në vendet e BE-së. Operacioni i koduar “Boaster” ka nisur në …

Lexo më shumë »

Konsullata italiane në Shkodër do të shndërrohet në pallat multifunksional

Alberto Cutillo, ambasador i Italisë në Shqipëri: Mirëserdhët në prezantimin e projektit të rikonstrukturimit të konsullatës së Shkdorës. Me këto pak fjalë në shqip i ka uruar mirëseardhjen të pranishëmve në sallën e këshillit bashkiak, ambasadori Italian Alberto Cutillo. Zgjodhi prag festat e fundvitit që qytetarëve të Shkodres t’i prezantojë projektin që do ta zhndërrojë konsullatën e nderit, në pallat multifunksional, …

Lexo më shumë »

Treni shtyp dy shqiptarë në Itali

Dy shtetas me origjinë shqiptare kanë humbur jetën në Itali pasi janë goditur nga një tren. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, 8 dhjetor rreth orës 19:20 minuta, 300 metra larg stacionit të Rho Fiera. Corriere Della Sera shkruan se treni ishte nisur nga Milano për në Varese, ndërsa dy shtetasit shqiptarë ishin duke ecur mbi shina në momëntin …

Lexo më shumë »

Thaçi shpërblehet për paqe nga Akademia Papnore e Italisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është dekoruar me çmimin “Premio Bonifacio” nga Akademia Papnore “Accademia Bonifaciana” në Anagni të Italisë, për kontributin e tij për paqe. Presidenti Thaçi, pasi ka pranuar çmimin, është shprehur i gëzuar që Kosova tani është duke punuar për paqe në rajon, ndonëse ende ka plagë të hapur nga lufta. “Kosova sot është burim i paqes …

Lexo më shumë »

Mbyti me qese plastike të ëmën e pronarit, arrestohet 29-vjeçari shqiptar në Bari

Një 29 vjeçar shqiptar është arrestuar sot nga policia italiane me akuzën e vrasjes me qëllim të shtetases italiane Rosa Maria Radicci, 71 vjeç. Ngjarja ka ndodhur natën e 13 nëntorit në vilën e viktimës në komunën Palese në provincën e Barit. Sipas policisë italiane vrasja është kryer për motive personale, pasi 29 vjecari shqiptar ka punuar për disa kohë …

Lexo më shumë »

Kriza e emigrantëve, rekord i ri ardhjesh në Itali

Numri i emigrantëve që kanë arritur me anije në Itali këtë vit i ka tejkaluar rekordet paraprake, siç tregojnë informacionet e Ministrisë së Brendshme, ndërsa vendi po lufton për të përballuar fluksin e madh të të porsaardhurve. Italia po mban barrën e emigrantëve që po përpiqen të hyjnë në Europë që prej implementimit të një marrëveshje në muajin mars mes …

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Dy orë ndjekje, policia italiane neutralizon në lumë 3 shqiptarë

Në ndjekjen e vazhdueshme të policisë në kufirin midis Prodenone-s dhe Veneto-s, pas një ndjekje që të lë pafrymë me Audi A6, kanë përfunduar në pranga rreth orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme. Tre të rinjtë me origjinë shqiptare u ndoqën nga policia teksa qarkullonin me shpejtësi të lartë, ndërsa ishte një lëvizje e shpejtë e forcave të rendit duke …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co