Ballina / Tag: ISHP

Tag: ISHP

Gripi po tërhiqet, ulet numri i të prekurve

Zyrtarisht mjekët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se numri i të prekurve nga sëmundjet respiratore në rang vendi arrin në 15 mijë, mes të cilëve pjesa më e madhe të moshuar dhe të sëmurë kronikë. Pavarësisht se situata është nën kontroll, mjekët thonë se krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, numri i të prekurve është …

Lexo më shumë »

Antraksi, vaksinimi pasi shfaqet. ISHP: Ka mungesë koordinimi

Analizat laboratorike në Institutin e Shëndetit Publik kanë konfirmuar se 56-vjeçari nga Libohova ka humbur jetën i prekur nga antraksi, apo siç njihet në gjuhën popullore, plasja. Antraksi është një sëmundje e rrezikshme, e cila  nuk transmetohet  vetëm nga konsumi i mishit të  infektuar. “Një person që mund të jetë gërvishtur dhe të infektohet me spore, ose kur ther bagëti …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co