Ballina / Tag: Investime

Tag: Investime

Për 5 vjet në komuna u investuan 158 milionë euro

Përfaqësues të komunave të Kosovës kanë kërkuar që investimet kapitale të cilat po ndodhin vetëm në infrastrukturë, të orientohen tash e tutje në funksion të zhvillimit ekonomik për komunat. Kërkesa e tyre erdhi në konferencën “Analizë për investimet kapitale në komunat e Kosovës”, ku u prezantua dokumenti që analizon trendet e investimeve kapitale në komunat e Republikës së Kosovës për …

Lexo më shumë »

Afaristi nga Jordania interesohet për investime në Kosovë

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti sot afaristin nga Jordania, Abed Al-Rahim Boucai, udhëheqës i kompanisë Al-Boucai Group i cili shoqërohej nga Drejtori ekzekutiv i Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri, njofton kumtesa ministrore.  Bajrami e njoftoi Boucai lidhur me mundësitë që ofron Kosova për investitorët e huaj. Ajo e informoi mysafirin jordanez lidhur, siç kumtesa, përmirësimet …

Lexo më shumë »

AKR shpalos planet për investime në Komunën e Drenasit

Kandidati i AKR për kryetar të Drenasit, Elmi Thaçi i shoqëruar nga kryetari i këtij subjekti politik, Behxhet Pacolli dhe bashkëpunëtorë ka vazhduar fushatën parazgjedhore në Drenas me vizita në disa fshatra të këtij rajoni, njofton kjo parti. Si pikë strategjike për investime të reja, vizitat filluan nga fshati Krajkovë. Behxhet Pacolli, deklaroi se Drenasi posedon kapacitete natyrore për zhvillim …

Lexo më shumë »

Veliaj: Në vitin e dytë të mandatit fokusi te zonat rurale

Në vitin e dytë të mandatit, në fokus të investimeve të Bashkisë së Tiranës do të jetë përmirësimi i infrastrukturës në zonat rurale. Kështu ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj sot në nisje të rikonstruksionit të Rrugës së Çekrezës në Zall Herr. “Kemi filluar një proces shumë të fortë të investimeve në zonat rurale. Sot jemi në …

Lexo më shumë »

Fondet e investimit në Shqipëri, rriten me 4.13%

Fondet e investimit vijuan rritje në nëntëmujorin e parë të këtij viti në Shqipëri, duke e zgjeruar totalin e aktiveve me rreth 4.13% që nga fundi i vitit 2015. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, totali i aktiveve në fund të nëntëmujorit arriti në afro 69.76 miliardë lekë. Ky treg dominohet kryesisht nga investimet në Obligacione Qeveritare, të …

Lexo më shumë »

Kosova kritikon Shqipërinë për Samitin e Diasporës

Kosova shpërthen ne kritika ndaj Shqipërisë për Samitin e Diasporës qe po mbahet ne Tiranë. Përfaqësuesi i Prishtinës zyrtare, zv/ministri i Kulturës Rexhep Hoti, tha se qeveria shqiptare ka përjashtuar Diasporën e Kosovës nga ky aktivitet. Numri dy i kulturës se Kosovës e cilësoi samitin ambicie politike te kryeministrit Edi Rama. Zv/ministri Hoti vijoi kritikat edhe për bashkëpunimin ne fushën …

Lexo më shumë »

Përmbytjet – Basha: Qeveria shpenzime luksi, nuk ka parashikuar investime

Kryetari i Partisë Demokratike Luzim Basha,  regoi  për situatën e përmbytjeve në vend duke thksuar se kryemisnitri Edi Rama,  ka ndarë 25 milionë dollarë për zyra dhe mobilim zyrash në buxhetin e vitit 2017. Sipas Bashës  moti i keq i ditëve të fundit nxorri në pah nevojën jetike që ka vendi për investime në infrasrukturë dhe në mbështetje për njerëzit …

Lexo më shumë »

Përmbytjet, 20 milionë dollarë për kanalizimet në 2017

Rreth 20 milionë dollarë do të shpenzohen nga Ministria e Bujqësisë në 2017 për sistemin e ujitjes dhe kullimit, ku përfshihet dhe mbrotja nga përmbytjet. Projekt buxheti i vitit të ardhshëm parashikon që pjesa më madhe e këtyre shpenzimeve të vijë nga financimet e huaja. Projektet të reja që do kenë më shumë vëmendje në 2017 për pasojat nga përmbytjet …

Lexo më shumë »

Shqipëria merr mbështetje për investime të kompanive kineze

Në samitin  mes Kinës dhe 16 vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore, që zhvillohet në Riga të Letonisë, kryeministri Edi Rama,  ka vlerësuar dhe ka inkurajuar binesin kinez që të investojë në vendin tonë. Kryeministri Rama  u takua  me homolugun, Li Keqiang, nga ku ka mori sigurinë se qeveria Kineze  do mbështesë kompanitë  të investojnë në Shqipëri.  Kryemisnitri Edi Rama …

Lexo më shumë »

Rama në Tropojë, premton 4 mln euro investime për zhvillimin e zonës

Kryeministri, Edi Rama, i shoqëruar edhe nga Ministrat Eglantina Gjermeni, Lindita Nikolla e Ilir Beqaj ndodhet në Tropojë. Kreu i Qeverisë ka zhvilluar një takim me kreun e Bashkisë, Besnik Dushaj. Kryeministri ka premtuar mbi 4 milionë euro fonde për zhvillimin e Tropojës për të ndërhyrë në hyrjen e qytetit, infrastrukturë, përfundimin e Unazës për stadiumin, fasadat e pallateve, rikonstruksionin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co