Ballina / Tag: Interneti

Tag: Interneti

MAShT promovoi Udhëzuesin për mbrojtjen e fëmijëve në internet

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka marrë pjesë në promovimin e Udhëzuesit për mbrojtjen e fëmijëve në internet “Udhëtimi nëpër internet”, në kuadër të shënimit të 27 vjetorit të Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve. Ky Udhëzues është material edukativo- arsimor i dedikuar për nxënësit e klasave 3-5, njofton kumtesa ministrore. Bajrami, me këtë rast është …

Lexo më shumë »

Irani lanson internetin në gjithë vendin

Irani ka paralajmëruar se e ka kompletuar fazën e parë të planit për të operuar interneti në mbarë vendin. Ceremonia e inaugurimit u mbajt të shtunën nga ministri i informacionit dhe teknologjisë, Mahmoud Vaezi. Agjencia e lajmeve Irna, ka thënë se interneti do të ketë kualitet më të lartë, shpejtësi më të madhe dhe do të kushtojë më pak. Por kritikët …

Lexo më shumë »

Teknologjia mund ta luftojë korrupsionin, por edhe mund ta lulëzojë atë

“Media dhe teknologjia” ishte tema e ditës së katërt të paneleve diskutuese në hapësirën e Lidhjes së Prizrenit, ku përvojat e tyre i ndanë me publikun katër panelistë nga vende të ndryshme të botës. Conny Abel nga Transparency International, Suhad Baba nga Just Vision, Kreshnik Gashi nga Kallxo.com dhe Agron Bajrami nga “Koha Ditore” ishin ata që shtjelluan çështjen e …

Lexo më shumë »

Rriten blerjet online në Maqedoni

Shitblerjet përmes internetit rriten si rrjedhojë e ndryshimit të shprehive të blerësve, pasi në këtë mënyrë blerësit vetëm një klik të “mausit” kursejnë të holla dhe para. Qytetarët e Maqedonisë sa vjen e më shumë po blejnë përmes internetit. Vetëm në dy muajt e parë të këtij viti konsumatorët vendorë kanë harxhuar gati pesë milionë euro për blerjet në internet, …

Lexo më shumë »

“Mega Holding Balkan” prezantohen produktet për krijimin e faqeve të internetit

Në sloganin “çdokush mund të projektojë dhe dizenjojë faqen e tij të internetit”, Kompania Mega Holding Balkans, prezantoi produktet në fushën e krijimit të faqeve të internetit, në mbledhjen e cdo muaji të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Shqipëri-Turqi. Kompania operon në treg prej mëse 10 vjet, për ta kthyer internetin në mjet komunikimi për cdo individ. Në mbledhjen e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co