Ballina / Tag: Ilir Meta

Tag: Ilir Meta

Kërkohet interpelancë me Ramën për negociatat me BE-në

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkojnë një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në një kërkesë dërguar kreut të Kuvendit Ilir Meta, deputetët, Mimoza Hafizi, Dashamir Shehi, Astrit Patozi, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Ben Blushi shprehin shqetësimin për shtyrje me afate të panjohuar të çeljes së negociatave …

Lexo më shumë »

Meta: Kushtetuesja të japë sa më shpejt vendimin për vettingun

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta, përsëriti nevojën për një përgjigje sa më të shpejtë nga Gjykata Kushtetuese për ligjin e vettingut. Duke folur në analizën vjetore të punës së Avokatit të Popullit, Meta tha se forcimi i zbatimit të ligjit është me rëndësi jetike për luftimin e korrupsionit dhe forcimin e institucioneve. Meta: Një ndër prioritetet më të rëndësishme të ecjes …

Lexo më shumë »

Meta: Zgjedhjet e ardhshme me lista të hapura

Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), i ka të qarta kërkesat për të ndryshuar Kodin Zgjedhor, kur pritet që puna e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore të zgjatet edhe me 60 ditë. Kërkesën për lista të hapura e ka përforcuar vetë kryetari Ilir Meta, në apelin drejtuar forcave politike për të bërë pjesë të listave zgjedhore sa më shumë akademikë …

Lexo më shumë »

Apeli i Metës për partitë shqiptare në Maqedoni: Nxirrni mësime

“Shpresojmë që shqiptarët të nxjerrin mësimin e duhur dhe të forcojnë bashkëpunimin e tyre në të ardhmen”. Kështu është shprehur kryetari i LSI-së Ilir Meta sot pasdite duke përshëndetur zgjedhjet në Maqedoni. Në mbledhjen e Këshillit Drejtues kombëtar, Ilir Meta tha : Shpresojmë që forcat politike shqiptare të kontribuojnë në stabilitetin e Maqedonisë,  të nxjerrin mësimet e duhura dhe të forcojnë bashkëpunim e …

Lexo më shumë »

Meta takon Lu e Vlahutin. Sa më shpejt zbatimi i ligjit të vettingut

Përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, përkatësisht Donald Lu dhe Romana Vlahutin kanë zhvilluar një takim me kryen e Kuvendit, Ilir Meta, takim i zhvilluar në kryesinë e këtij institucioni. Takimi nisi rreth orës 11:30 minuta për të përfunduar rreth orës 12:00. Nuk ka një njoftim për këtë takim, por mendohet se në qendër të bisedimit …

Lexo më shumë »

Meta takon Schulz: Polarizimi dëmton integrimin e Shqipërisë

Kryeparlamentari Ilir Meta është takuar me kreun e Parlamentit Europian, Martin Schulz. Kreu i PE-së theksoi se polarizimi dhe mungesa e bashkëpunimit dëmtojnë integrimin e Shqipërisë. Kreu i Kuvendit, Ilir Meta shprehu mirënjohjen për mbështetjen e fuqishme të PE-së për integrimin. Ai ka falenderuar z. Schulz për mesazhet inkurajuese në Tiranë dhe rolin e eurodeputetëve Knut Fleckenstein dhe Eduart Kukan …

Lexo më shumë »

Meta: Vendet e punës nuk hapen me kanabis. Duhet pakt pozitë-opozitë

Lëvizja Socialiste për Integrim mbledh Konventën Kombëtare Zgjedhore në pallatin e sportit “Asllan Rusi” Kryetari i LSI-së Ilir Meta mban fjalën Vendet e punës nuk hapen me kanabis. Shqipëria nuk mund të zhvillohet me kanabis ndaj ne kemi detyrimin normal që të luftojmë me të gjithë forcën e shtetit dhe mjetet e mundshme që kemi në dorë. Nëse mbjkellim kanabis …

Lexo më shumë »

Rama paralajmëron Metën: Koalicioni tani ka 3 koka e jo 2

Kryeministri i Shqipërisë njëherit kreu i PS-së Edi Rama ka paralajmëruar Ilir Metën se do koalicioni në zgjedhjet e vitit 2017 do të ketë tre koka. Rama bënë me dije se përveç tij do të jetë edhe Meta dhe kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi. “Unë dhe Ilir Meta nuk i bëjmë presion njëri-tjetrit. Unë jam shpresëplotë që shqiptarët do të na …

Lexo më shumë »

Basha: Marrëveshje me LSI për Nishanin President; Meta: S’kam detyrim

Edi Rama ka rritur presionin në marrjen e një përgjigje për vijimin e koalicionit, kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta nuk ka ende një vendim. A kemi sot një vendim të LSI-së për të garuar në koalicion me  Edi Ramën në vitin 2017? Meta: Po të kishte një vendim do ta kishe marrë vesh ndër të parët… Ftesës së …

Lexo më shumë »

Meta: Kemi nevojë ta lidhim rininë më fort me vendin

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një shfaqje artistike në kuadër të festave të 28-29 nëntorit të titulluar “UNË dhe TI Talente”. Gjatë aktivitetit, Kryetari i LSI-së Ilir Meta përshëndeti organizatorët dhe përgëzoi të rinjtë për iniciativën dhe talentin e tyre, ndërsa theksoi se kjo rini është e ardhmja e vendit dhe si e tillë duhet bërë gjithçka që ata ta …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co