Ballina / Tag: Himara

Tag: Himara

Greqia paralajmëron vendosjen e VETO-s për Shqipërinë

Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian Knut Fleckentein i kërkon Komitetit të Jashtëm të PE t’i hapë dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë. Raporteri Knut Fleckenstain tha se në rastin e Shqipërisë mund t’i kërkohen të përmbushë kriteret në reformën në drejtësi dhe ndërkohë negociatatat me këtë vend të hapen. Por eurodeputetët grek duket sikur kanë zbrazur gjithë zemërimin …

Lexo më shumë »

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin… (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

AK: Qeveria shqiptare të ç’tensionojnë raportet me Athinën

Kthimin e dhjetëra shqiptarëve në kufi nga autoritetet greke, Aleanca Kuq e Zi, e sheh si hakmarrje për prishjen e 15 objekteve në Himarë. AK i kërkon Athinës të mos penalizojë qytetarët e thjeshtë por qeveritarët miliarderë e zyrtarët e korruptuar. Flavio Qarri: Aleanca Kuqezi shpreh shqetësim të thellë për qindra të kthyer në Kapshticë dhe Kakavijë. Aleanca Kuqezi i kujton …

Lexo më shumë »

Rama: Athina na ka borxh historinë, Himara është e Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar Greqisë një mesazh të fortë pas kërcënimeve në lidhje me pronat në Himarë dhe çështje të tjera pezull mes dy vendeve. Për këtë, kreu i qeverisë shqiptare nuk ka përdorur as gjuhën diplomatike, dhe as kërcënimet, por e ka duke iu referuar artit dhe historisë. Në një postim të Facebook të postuar mbrëmjen e …

Lexo më shumë »

PBDNJ: Interesa të errëta në Himarë, kërcënohet me vdekje Neranxi

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut e konsideron akt të rëndë kërcënimin me jetë dhe agresionin sipas saj që i është bërë biznesmenit Nikollaq Neranxi me origjinë nga Himara. Në deklaratën e shpërndarë për mediat, PBDNJ, thekson se situata në vend po degradon, ndërsa në Himarë po ushtrojnë veprimtarinë e tyre grupe të errëta të interesave të pronave. “Kemi …

Lexo më shumë »

Himara e Dhërmiu s’do kenë më probleme të furnizimit me energji

Pushuesit të cilët do të zgjedhin Himarën ose Dhërmiun për të kaluar këtë verë tashmë nuk do të kenë mungesë të furnizimit me energji elektrike.  Të paktën kështu deklaruan sot ministri Energjisë Damian Gjiknuri dhe administratori i OSHEE, të cilët inspektuan nga afër investimet e kryera në këtë zonë. Kreu i Energjisë deklaroi se ndërhyrjet në nënstacione dhe në rrjet …

Lexo më shumë »

Shqipëria turistike 2016, Rama: Investimet tërheqin vëmendjen e të huajve

Shqipëria turistike 2016 u ofron vendasve dhe të huajve disa zona bregdetare të trasnformuara brenda pak muajsh. Një prej tyre është Himara. Në dhjetor, aty nisën punimet për ndërtimin e shëtitores buzë detit. Dhe, përpara se sezoni veror të nisë intensivisht, shëtitorja e Himarës do të jetë e përfunduar. Kryeministri Rama, që inspektoi punimet, beson se të tilla investime do të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co