Ballina / Tag: Hillary Clinton

Tag: Hillary Clinton

Trump, Evropa, Shqipëria, Kosova

Deri ditën e zgjedhjeve amerikane, ndonëse parashikimet jepnin si fituese Hilary Clinton, prapë kishte tërhequr vëmendjen suksesi i një figure si Donald Trump. Megjithë gjuhën e tij, që binte ndesh me disa vlera që konsideroheshin të stabilizuara në shumicën e shoqërisë amerikane, ky kishte arritur të fitonte primaret në Partinë Republikane e rrezikonte edhe Clintonin? Shpjegimi më i besueshëm ishte …

Lexo më shumë »

Clinton e zhgënjyer: Nuk kam dashur të dal nga shtëpia

Hillary Clinton ka folur për herë të parë për zhgënjimin e saj me humbjen në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së. Clinton, kandidate e Partisë Demokratike, është mposhtur nga rivali i saj republikan, Donald Trump, në zgjedhjet e 8 nëntorit. Clinton, në daljen e parë publike që nga humbja, tha se “ka dashur të rehatohet me një libër të mirë dhe të mos …

Lexo më shumë »

Njeriu ynë, Donald Trumpi

Simpatizimi i zonjës Clinton nga shqiptarët asnjëherë nuk ishte parë si kundërshtim i ndonjë kandidati tjetër për president të SHBA-së, por në funksion të sigurisë se aleanca shqiptaro-amerikane do të vazhdonte pa ndonjë trandje. Tash, kur dikush tjetër është vënë në krye të SHBA-së, e tëra që duhet bërë është që të përvilen mëngët dhe të punohet për të arritur …

Lexo më shumë »

Në Serbi flitet për peshën e lobit shqiptar në kampin republikan

Humbja e Hillary Cilntonit në zgjedhjet për të parën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë dëshpëruar në masë të madhe shqiptarët anekënd botës, duke u nisur nga dashuria e shqiptarëve për familjen Clinton, që nga ndihma e burrit të saj, ish-presidentit Bill Clinton, në vitin 1999. Kjo është vërejtur edhe nga serbët, të cilët e kanë parë si avantazh …

Lexo më shumë »

Zgjedhja e Trump, protesta të shumta në SHBA; digjet flamuri amerikan

Përkundër mesazhit të presidentit Obama dhe Hillary Clintoni-t që kërkuan t’i jepet miliarderit shansi për të drejtuar vendin, me mijëra vetë demonstruan në rrugët e disa qyteteve amerikane për të treguar se nuk e pranojnë këtë rezultat. “Ai nuk është presidenti im”, thërriste turma që bllokoi hyrjen e Kullës Trump në Chicago; “Nuk duam SHBA fashiste”! Flamuj amerikan u dogjën …

Lexo më shumë »

Ekziston një opsion që Hillary të zgjidhet presidente

Për shumë amerikanë që nuk duan të përjetojnë një presidencë të udhëhequr nga Donald Trump, ekziston edhe një opsion, sado vështirë i realizueshëm të jetë ai. Hillary Clinton ka fituar shumicën e votës popullore. Rezultati final tregon që ajo mori 200,000 vota më shumë se Donald Trump, ndonëse zgjedhja e këtij të fundit u bë për shkak të votave elektorale. …

Lexo më shumë »

Madhështia e Hillary Clintonit: Donald Trump është presidenti ynë, duhet t’i shkojmë pas

Kandidatja demokrate, Hillary Clinton në deklaratën e parë pas humbjes nga Donald Trump ka thënë se shpreson që Trump do të jetë president i suksesshëm. “E di se sa shumë jeni të pikëlluar, edhe unë po e ndjejë atë. Kjo është e dhimbshme dhe kështu do të jetë për një kohë. Dëshiroj ta dini këtë, fushata jonë, nuk ishte për …

Lexo më shumë »

Veseli: Kosova e pret me kënaqësi bashkëpunimin me Donald Trump

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përgëzuar fitoren e Donald Trumpit në zgjedhjet presidentciale, duke thënë se Kosova e pret me kënaqësi bashkëpunimin me presidentin e ri. Ai, përmes një postimi në Facebook, i ka uruar Trumpit suksese në detyrën e re dhe ka shprehur mirënjohjen më të madhe edhe për kandidaten Hillary Clinton. Postimi i Veselit: “Me …

Lexo më shumë »

Rama uron Trump për fitoren: Mikja e Shqipërisë e Kosovës nuk ia doli

Kryeministri Edi Rama ka uruar presidentin e sapozgjedhr të SHBA, Donald Trump për fitoren në krye të Shtëpisë së Bardhë. Në një postim në FB, ai tha se mikja e madhe e Shqipërisë dhe Kosovës, Hillary Clinton nuk ia doli dot. Rama tha se marrëdhëniet mes dy vendve do të vijojnë të forcohen edhe më tej në funskion të vlerave …

Lexo më shumë »

Trump afër fitores, kryeson me 244 ndaj Clintonit që ka 215

Kandidati republikan për President të SHBA-ve Donald Trump është shumë pranë Shtëpisë së Bardhë pasi po dominon hartën elektorale duke marrë deri tani 245 vota kundrejt 215 të rivales së tij Clinton raporton CNN. Kanë mbetur shumë pak shtete ku nuk kanë dalë rezultatet për totalin prej 538 votash elektorale në të cilin mjaftojnë 270 për t’u shpallur fitues. Trump …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co