Ballina / Tag: Hetime

Tag: Hetime

Vrasja në Vlorë, prishje e pazareve të drogës

Prishja e pazareve të drogës është pista ku policia e Vlorës është fokusuar në kuadër të hetimeve për vrasjen e pasdites së të dielës. Viktima, Jetnor Toro, i njohur ndryshe me emrin Refit, rezulton person me precedentë penalë në skedarët e policisë, si dhe i hetuar nga autoritetet në Itali. Dëshmitarë të pyetur nga policia kanë deklaruar se para vrasjes …

Lexo më shumë »

Prokuroria: Tahiri, Selami dhe Roshi fshehën dënimet

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të martë se në kuadër të kontrollit të formularëve të vetëdeklarimit të zyrtarëve ka konstatuar fshehje të të dhënave nga dy deputetë të Parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e organit qendror të akuzës ka bërë me dije se bëhet fjalë për deputetët Dashamir Tahiri, i …

Lexo më shumë »

Prokuroria e Durrësit nis hetimet për lirimin e Lulëzim Berishës

Në bazë të dyshimeve se zyrtarë të caktuar mund të kenë kryer veprime në kundërshtim me ligjin, me qëllim krijimin e kushteve për pranimin e kërkesës për lirim para kohe me kusht të Lulëzim Berishës, Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet për shpërdorim detyre. “Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimin kryesisht për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” lidhur me …

Lexo më shumë »

Sarandë: Trupi i pajetë i një 29-vjeçari bie në rrjetat e peshkatarit

Më 11 dhjetor në plazhin “Pllakat” të Sarandës u gjetën rrobat dhe pasaporta e shtetasit Alex Laçi, ndërsa policia dyshoi që mund të jetë mbytur. Por sot, dyshimet mund të vërtetohen. I riu Alex Laçi është mbytur në det, ndërsa trupi i tij i pajetë ka rënë në rrjetat e një peshkatari. Lidhur me këtë ngjarje, policia e qytetit bregdetar …

Lexo më shumë »

Policia vazhdon bastisjet që lidhen me dallavere në ATK

Policia e Kosovës ka vazhduar edhe sot një aksion bastisjesh. Me gjasë, ky aksion është vazhdimësi e bastisjeve të djeshme.  Aksioni i djeshëm ishte ndërmarrë në ATK, me c’rast ishin arrestuar dy zyrtarë të divizionit të lojërave të fatit, për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Policia e Kosovës, nuk janë deklaruar për aksionin, por kanë paralajmëruar se së shpejti do të …

Lexo më shumë »

Horror në Austri: Vret pesë anëtarët e familjes dhe më pas veten

Policia austriake ka thënë se këtë të enjte në një shtëpi në rajonin Beajmkirhen kanë gjetur gjashtë trupa të pajetë të një familjeje. Prokurori ka konfirmuar se në mesin e të vdekurve janë edhe tre fëmijë mes moshës shtatë dhe dhjetë vjeç, shkruan Blic.rs. Mësohet se një burrë ka vrarë më pistoletë të bijën 35 vjeçare, nënën 59 vjeçare, vëllain …

Lexo më shumë »

Libra antisemit në rrugët e Prishtinës, Thaçi kërkon hetime

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar nga organet kompetente që të fillojnë hetimet për shitjen e librave anti-semite në rrugët e kryeqytetit të Kosovës. Kërkesa e Thaçit u bë pas ankesës së dy ekspertëve të anti semitizmit, shtetas izraelitë, Ido Daniel dhe Shimon Samuels, nga Qendra Simon Wiesental, të cilët i drejtuan një letër presidentit të Kosovës. Gjatë një …

Lexo më shumë »

Britania e Madhe refuzon përfshirjen në hetime për rastin e Astrit Deharit

Londra zyrtare ka refuzuar kërkesën e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha që një pjesë e njësiteve të policisë Scotland Yard të përfshihet në hetimin për rastin e Astriti Deharit. Lajmin e ka zyrtarizuar Ambasada Britanike në Prishtinë. Më poshtë e gjeni përgjigjen e plotë: “Ambasada Britanike e ka shqyrtuar me kujdes kërkesën e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ku kërkohet mbështetje …

Lexo më shumë »

Prokuroria nis hetime për parregullsi në tenderin 20-milionësh të KEK-ut

Hetuesit e Prokurorisë Speciale të Kosovës kanë filluar hetimet për tenderin 20-milionësh të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), për riparimin e shiritave magjistralë të qymyrit “TC Kosova B”, nën dyshimin se ka pasur parregullsi gjatë procedurave tenderuese. KEK-u ende nuk e ka nënshkruar kontratën me konsorciumin boshnjak “ELCOM dhe ALTA”, të cilën e ka rekomanduar për kontratë, edhe pse ka …

Lexo më shumë »

Lumezi: Jemi duke hetuar raste te nivelit të lartë për korrupsion

Aleksander Lumezi kryeprokuror i shtetit ka thënë se duhet të bëhet një analizë mes perceptimit të qytetarëve dhe gjendjes reale. Ky perceptim, sipas tij ka ardhur si pasojë e mos luftimit të korrupsionit të nivelit të lartë dhe pasurimin e shpejtë të disa zyrtarëve. “Korrupsioni është i dëmshëm për shoqërinë dhe ka pasoja të mëdha. Për të arritur rezultate më …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co