Ballina / Tag: Gripi

Tag: Gripi

Gripi po tërhiqet, ulet numri i të prekurve

Zyrtarisht mjekët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se numri i të prekurve nga sëmundjet respiratore në rang vendi arrin në 15 mijë, mes të cilëve pjesa më e madhe të moshuar dhe të sëmurë kronikë. Pavarësisht se situata është nën kontroll, mjekët thonë se krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, numri i të prekurve është …

Lexo më shumë »

Numri i të infektuarve me grip ka kaluar mbi 6000, vështirësohet puna në Qendrat e Mjekësisë Familjare

Virusi sezonal ka filluar të marrë përmasa shqetësuese në vend, kryesisht në kryeqytetin kosovarë, ku numri i të infektuarve me grip ka kaluar mbi 6000, sipas të dhënave të Qendrave të Mjekësisë Familjare të Prishtinës. Për më tepër, ky virus, që druhet të marrë përmasa të epidemisë në Kosovës, ka vështirësuar edhe punën në Qendrat mjekësore, për shkak të fluksit …

Lexo më shumë »

Më shumë se 100 fëmijë të sëmurë nga gripi brenda një dite

Situata epidemiologjike me gripin sezonal në Kosovë po alarmon institucionet shëndetësore. Vetëm në Klinikën emergjente pediatrike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ndihmë mjekësore brenda 24 orëve kërkojnë mbi 100 fëmijë. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj Klinike, Muharrem Avdiu. Sipas tij, ka raste të shtuara të gripit, por nuk janë shënuar edhe raste të vdekjeve epidemiologjike. “Janë rreth 100 …

Lexo më shumë »

“Gjendja klimatike do sjellë raste gripi në Kosovë”

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka paralajmëruar se me gjendjen aktuale klimatologjike që po mbretëron në Kosovë mund të pritet në ditët në vijim shfaqje të rasteve të gripit. Ky institut që bën mbikëqyrjen permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes dhe në kuadër të kësaj mbikëqyrje edhe raportimin për gripin, thotë se tashmë ka dhënë rekomandime …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co