Ballina / Tag: Greqia

Tag: Greqia

Athina e do Shqipërinë në BE, “por jo me hatër”

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA” e ka quajtur tepër pozitiv dhe cilësor tekstin e konkluzioneve të presidencës sllovake të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, ku çështjet kryesore ishin integrimi i Shqipërisë, i Maqedonisë dhe i Turqisë. Ai ka shfaqur kënaqësinë e tij për miratimin e pozicionimeve greke në …

Lexo më shumë »

Alarm për Ballkanin: Përgatituni, raketat bërthamore ruse do zhvendosen në Serbi!

Moska ka rënë dakord për të dërguar “pajisje vdekjeprurëse” në Serbi, e cila shtrihet mes Greqisë, Italisë dhe Austrisë, pas një ftese nga kryeministri i saj, shkruan sot e alarmuar britanikja “Daily Star”. Sipas deklaratave zyrtare, Ministri i jashtëm serb, gjithashtu njoftoi dje Vladimir Putin se do të rrisë fuqinë ushtarake të vendit, pas kërkesës në fjalë. “Ne i kemi …

Lexo më shumë »

Ish-kryeministri grek: Greqia po dobësohet, edhe Rama po e sfidon

Ish-kryeministri grek Antonis Samaras, në një intervistë për gazetën “Vradini”, pavarësisht se konsideron partinë në fuqi Syriza si një parti që e ka çuar vendin në batak, bën thirrje për një linjë kombëtare përsa i përket marrëdhënieve me fqinjët, duke kritikuar përveç Ankarasë edhe Tiranën zyrtare. “Është e vërtetë që Erdogani kërcënon. Por, nuk më shqetësojnë kërcënimet e tij sepse …

Lexo më shumë »

Ministri grek i Mbrojtjes provokon dhe i përgjigjet Ramës për çamët

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kamenos pasi provokoi me ngritjen e flamurit me ushtarët dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm në një aktivitet në kufi me Shqipërinë lëshoi edhe disa deklarata të forta si kundërpërgjigje ndaj Edi Ramës për Çamërinë. “Deklaratat e fundit nga Rama duhet të sjellin përsëri në kujtesën tonë se ata për të cilët ai flet …

Lexo më shumë »

Greqia paralajmëron vendosjen e VETO-s për Shqipërinë

Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian Knut Fleckentein i kërkon Komitetit të Jashtëm të PE t’i hapë dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë. Raporteri Knut Fleckenstain tha se në rastin e Shqipërisë mund t’i kërkohen të përmbushë kriteret në reformën në drejtësi dhe ndërkohë negociatatat me këtë vend të hapen. Por eurodeputetët grek duket sikur kanë zbrazur gjithë zemërimin …

Lexo më shumë »

Kreu i opozitës greke paralajmëron Shqipërinë: Mos luani me Greqinë

“Shqipëria, me një seri deklaratash dhe aktesh, hap pothuajse të gjitha temat e marrëdhënieve tona dypalëshe, duke shtuar dhe çështjen inekzistente të ashtuquajtur çame”, ka deklaruar kreu i “Demokracisë së Re”, Kyriakos Mitsotakis. Në një miting të partisë së tij nga Janina për temat kombëtare, duke kritikuar qeverinë “Tsipras” për ekonominë dhe krizën e refugjatëve, ai iu është referuar përveç …

Lexo më shumë »

Greqia kërcënon sërish Shqipërinë me ndërhyrje ushtarake

Greqia kërcënon sërish Shqipërinë me ushtri, pavarësisht se të dyja vendet janë anëtare të NATO-s. Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos, ia kujton Tiranës zyrtare, aleates së saj të NATO-s, se ka një ushtri më të fuqishme dhe të gatshme për të ndërhyrë në çdo moment. Gjatë një aktiviteti të Forcave të Armatosura të Greqisë në Selanik , ministri i …

Lexo më shumë »

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin… (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

PDIU: Dënimi i shoferëve nga Greqia veprim absurd. Reciprocitet

PDIU e quan dënim “absurd, burracak, të padrejtë” atë të njoftuar për dy shoferët shqiptarë që kishin një ngarkesë me abetare për fëmijët e komunitetit shqiptar në Greqi. Mediat greke njoftuan dje se Altin Tafa dhe Agim Asllani u dënuan me nga 30 muaj burg nga Gjykata e Janinës. PDIU thote: “Ky akt burracak ngjan si përpjekje e drejtuesve të cirkut politik në Greqi, …

Lexo më shumë »

Dërgonin libra shqip, Greqia dënon me 30 muaj burg dy shoferët e MPJ

Gjykata e Janinës në Greqi ka shpallur fajtorë dy shoferët e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, të cilët u kapën duke transportuar libra shkollrë në Greqi. Altin Tafa dhe Agim Asllani u dënuan me nga 30 muaj burg. Dy soferët u shpallën fajtorë për akuzën  e tentativës për futjen e materialeve propagandistike në Greqi. Tafa dhe Asllani u arrestuan mesditën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co