Ballina / Tag: Gjorge Ivanov

Tag: Gjorge Ivanov

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e inaugurimit të tij si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Kam nderin dhe kënaqësinë të ju përgëzoj për marrjen e detyrës së presidentit të 45-të me rradhë të SHBA-ve dhe të ju urojë punë të suksesshme në këtë funksion. Gjithashtu, ju urojë në emër …

Lexo më shumë »

Ivanov: Maqedonia po i ruan kufijtë e jashtëm të Evropës

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, në një intervistë mes tjerash ka folur edhe për krizën e refugjatëve, krizë me të cilën u desh të ballafaqohet edhe Maqedonia. Sipas Ivanovit rrugët të cilat i hapën emigrantët në të gjitha shtetet, i kanë shfrytëzuar edhe terroristët. “Maqedonia paralajmëroi, por duke marrë parasysh se në fillim nuk kishim ndihmë, vetë vendosëm që të …

Lexo më shumë »

Ivanov: Për pranimin e Kosovës në UNESCO vendos Qeveria e re

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka thënë se qeveria e re e Maqedonisë do të shikojë interesin kombëtar dhe të vendos për votimin rreth anëtarësimit të Kosovës në Unesco dhe ka shtuar se shpreson që ky vendim do të ishte në interes të të gjithëve. “I mbetet Qeverisë së re që të shikojë interesin kombëtar. Çdo vend është i bazuar në …

Lexo më shumë »

Ivanov – Obama: Konfirmohet mbështetja amerikane për anëtarësim të Maqedonisë në NATO dhe BE

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, gjatë qëndrimit në New York, ka marrë pjesë në pranimin që organizohet nga kryetari amerikan, Barack Obama. Siç njoftojnë nga kabineti i kryetarit Ivanov, në takimin e shkurtër joformal në mes të dy kryetrëve të shteteve, është konfirmuar mbështetja e SHBA-ve për realizimin e qëllimeve strategjike të Maqedonisë – anëtarësimin në NATO dhe BE. Në …

Lexo më shumë »

Në Maqedoni kremtohen dy Ilindenët historik

Republika e Maqedonisë sot po i shënon dy Ilindenët – 113 vjetori i Kryengritjes së Ilindenit dhe 71 vjetori i Mbledhjes së parë e KAÇKM-së. Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov do të merr pjesë dhe do të mbajë fjalim në shënimin në Qendrën memoriale në Pelincë, ndërsa kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski në Shkup, para përmendores së Metodija …

Lexo më shumë »

Faljet skandaloze të Gjorge Ivanovit

Rasti i faljes së një të dënuari të dyfishtë, nga ana e kryetarit Gjorge Ivanov, nuk është rasti i vetëm. Tv Telma ka zbuluar edhe rast tjetër më të rëndë. Bëhet fjalë për një rast të një të dënuari për grabitje të rëndë dhe tentimvrasje, me 12 vite burg, ndërkaq me faljen, ka vuajtur vetëm 6 vite. Ky i dënuar, …

Lexo më shumë »

Ivanov do t’i pranojë letrat kredenciale të ambasadorëve të Ekuadorit dhe Pakistanit

Kryetari i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov do t’i pranojë letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Republikës së Ekuadorit dhe të Republikës së Pakistanit për Republikën e Maqedonisë. Ambasadori i sapoemëruar i Ekuadorit për Maqedoninë, me seli në Romë, është Huan Flores, ndërsa ambasador i sapoemëruar i Pakistanin për Maqedoninë, me seli në ankara, është Sohail Mahmud. /telegrafi/

Lexo më shumë »

Kuvendi, sot nuk ka debat për ‘impeachment’-in e Ivanovit

Ka përfunduar edhe dita e tretë e debatit për ‘impeachment’in e presidentit Gjorge Ivanov. Vazhdimi, siç tha kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanoski, është caktuar për të hënën. Deputetët e shumicës qeveritare sërish vlerësuan se nisma e opozitës është e pabazë, ndërsa LSDM dhe BDI kanë mbetur në qëndrimin sipas të cilëve, kryetari duhet të mbajë përgjegjësi për faljen dhe duhet …

Lexo më shumë »

Në rritje paqëndrueshmëria politike në Maqedoni

Një anketë e re në Maqedoni tregon se paqëndrueshmëria politike në vend është në rritje. Të dhënat e publikuara nga një qendër kërkimore e Institutit Ndërkombëtar Republikan amerikan, tregojnë se besimi i publikut është në rënie sa i përket kushteve për mbajtjen e zgjedhjeve të drejta e të lira. Siç shkruan Zëri i Amerikës, vetë Presidenti i Institutit, Mark Green …

Lexo më shumë »

Shpallet konkurs për Shkollën për liderë të rinj të presidentit Ivanov

Është shpallur konkurs për Trajnimin e 7-të ndërkombëtar për liderë të rinj, që nën mbështetje të presidentit Gjorge Ivanov, do të mbahet nga 14 deri më 26 të muajit të ardhshëm në Ohër. Programi dedikohet për njerëz të rinj me arsim të lartë të mbaruar të cilët kanë dëshirë përmes aftësive të tyre të liderit të kontribuojnë për zhvillim pozitiv …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co