Ballina / Tag: Gjermani

Tag: Gjermani

Dy kosovarët e dyshuar për sulm terrorist në Gjermani mund të lirohen?

Për dy vëllezërit kosovarë që u arrestuan dje nën akuzën për sulm të mundshëm terrorist në qendrën Oberhausen Centro të GjSulm terrorist ermanisë, policia ende nuk ka dhënë detaje të përcaktimit të mbajtjes së tyre nën arrest. Ende është e paqartë nëse dy të dyshuarit, dy vëllezërit e lindur në Kosovë, të cilët u identifikuan të jenë 28 dhe 31 vjeçar, …

Lexo më shumë »

Arrestohen dy kosovarë në Gjermani, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste

Dy vëllezër kosovarë janë arrestuar në orët e para së të premtes në qytetin gjerman të Duisburg pasi dyshohen se po planifikonin akte terroriste. Policia e Gjermanisë thotë se dy vëllezër, të lindur në Kosovë, janë arrestuar të dyshuar se ata kanë planifikuar sulm në një qendër tregtare në pjesën perëndimore të Gjermanisë. Policia tha se personat, 28 dhe 31 …

Lexo më shumë »

Rritet numri i të vdekurve nga përplasja e kamionit për turmën në Berlin

Së paku 12 veta janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur, pasi një kamion është futur mbrëmjen e djeshme në një treg të Krishtlindjeve, në qendër të Berlinit, njoftoi policia gjermane. Pamjet televizive nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëz të shtrirë në tokë dhe tezga të rrëzuara. Policia tha se dyshon se kamioni është përplasur qëllimisht për turmën, ndërsa …

Lexo më shumë »

Rama: Luli e PD, i vetmi përkthyes besnik i të vërtetave të këtij vendi

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha i cili nga Gjermania tha se Rama gënjeu sepse nuk do të pranojë për përgjegjësinë që ka për ligjin e Vettingut. Rama në një postim në rrjetin social FB, ironizon Bashën duke thënë se ai është i vetmi perkthyes besnik i te vertetave te ketij vendi. Ramë në …

Lexo më shumë »

Thërrasin drejtësi për Astritin, kërkojnë rrëzimin e Qeverisë

Disa qytetarë sot u mbledhën para Ambasadës së Kosovës, në Stockholm të Suedisë, me kërkesën e njëjtë që po organizohen tubime nëpër shumë qytete të Kosovës. Në këto protesta është kërkuar rrëzimi i Qeverisë. Ata kërkuan drejtësi për Astritin, aktivistin e Vetëvendosjes, 26 vjeçarin që vdiq në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Sot gjatë ditës, tubim me kërkesën “Drejtësi për Astritin” …

Lexo më shumë »

Bushati: Vettingu të çohet deri në fund

Vetëm një javë përpara vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Gjermani, Berlinin e ka vizituar minsitri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili është takuar me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier. Ky i fundit, duke risjellë në kujtesë vizitën e tij të pak muajve më parë në Shqipëri, konstaton progresin e arritur nga Shqipëria. “Kur isha unë në Tiranë, …

Lexo më shumë »

Hynë për herë të tretë ilegalisht në Gjermani, kapet çifti shqiptar

Një çift shqiptar janë kapur nga policia në Gjermani, pasi donin të hynin në atë shtet pa autorizim. Kjo ishte hera e tretë brenda këtij viti që çifti kërkonte të kalonte kufirin gjerman. Pas kontrollit rutinë të bërë nga policia në autobusin e udhëtarëve të ardhur nga Shqipëria, ato u ndalën në vendkalimin kufitar në Bad Reichenhall, shkruan BGLand24.de Vula …

Lexo më shumë »

Kancelarja gjermane Merkel kandidon për mandatin e katërt

Agjencia gjermane e lajmeve DPA, thotë se Angela Merkel do të kërkojë mandatin e katërt si kancelare e Gjermanisë në zgjedhjet e përgjithshme vitin e ardhshëm. Duke cituar burime në selinë e Partisë Kristian Demokrate të Merkelit – DPA, njoftoi të dielën se ajo do të kërkojë ri zgjedhjen. Nëse Merkel fiton në vitin 2017 dhe shërben gjithë mandatin prej …

Lexo më shumë »

Obama në Berlin, në takim lamtumirës me Merkelin

Presidenti amerikan Barak Obama po zhvillon një vizitë lamtumirëse sot me kancelaren gjermane Angela Merkel, përcjell afp. Në turneun e tij të fundit evropian si president, Obama do të përpiqet që të lehtësojë frikën për të ardhmen e partneritetit transatlantik dhe falënderon Merkel për miqësinë e saj, gjatë dy mandateve të tij, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë. Në një …

Lexo më shumë »

Gjermani, katër shqiptarë arrestohen për vjedhje

Një grup shqiptarësh që merreshin me grabitje janë arrestuar nga policia gjermane. Të paktën, 4 persona janë dërguar në qelitë e paraburgimit për vjedhjet e shumta në të kryera muajt e fundit në Heilbronn. Mediat gjermane shkruajnë se banda u zhvendos gjatë muajit shtator, ndërsa të gjithë hajdutët shqiptarë nga Kosova u arrestuan të shtunën e shkuar pas vjedhjes së një …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co