Ballina / Tag: Franca

Tag: Franca

Brenda 2 javësh sërish seancë për Haradinajn

Gjykata e Colmanit në Francë, pritet që brenda dy javës të zhvillojë edhe një seancë për liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajn. Këtë e ka bërë të ditur avokati i tij në Kosovë Arianit Koci përmes profilit në Facebook. “Seanca për z. Haradinaj pritet të mbahet brenda dy javëve”, ka shkruar Koci. Haradinaj ishte arrestuar me një urdhër-arrest …

Lexo më shumë »

Thaçi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohen kundër planit të Serbisë për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke iu referuar dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, ka deklaruar se është koha që opozita dhe pozita të bëhen bashkë. “Nuk është koha e ndarjes, por bashkimit dhe unitetitet politik ashtu si edhe institucional. Institucionet duhet të bashkohen kundër Serbisë, në mënyrë që t’i përgjigjemi këtij plani të Serbisë për Kosovën”. “Kosova ka …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Nuk do të ekstradohem në Serbi

Qëndrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë… janë vetëm disa nga temat për të cilat Ramush Haradinaj flet në bisedën me Deusche Welle-n. Deutsche Welle: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë që nga 4 janari, pas arrestimit në Basel, sipas fletëarrestit të Serbisë për krime lufte. Si ndodhi arrestimi …

Lexo më shumë »

“Luftë” Francë-Kinë për prodhimin e ëmbëlsirave

Prodhuesit francezë po përgatiten për një betejë me shtetin kinez për markën e një ëmbëlsire që vjen nga provinca e Provencës, në jug të Francës. “Calissons d’Aix” janë ëmbëlsira në formë syri të mbushura me shije pjepri, të cilat njihen si produkt francez. Por kompania me bazë në Shangai, “Ye Chunlin” ia ndryshoi origjinën pikërisht nën hundën e prodhuesve lokalë. …

Lexo më shumë »

Erdogani mund ta udhëheqë Turqinë deri në vitin 2029

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, mund të udhëheqë Turqinë deri në vitin 2029 me pushtete ekzekutive të zgjeruara, në bazë të propozimeve me të cilat partia e tij udhëheqëse AKP shpreson se do të mbajë një referendum në pranverë të vitit t ardhshëm. Kështu kanë thënë zyrtarët turq për Reuters, të cilët e kanë parë draftin. Erdogani dhe përkrahësit e …

Lexo më shumë »

Flamuri shqiptar në kujtimin e sulmeve terroriste në Paris

Franca po shënon një vit që kur militantët nga i ashtuquajturit Shteti Islamik, vranë 130 njerëz me armë dhe bomba në sulmet rreth kryeqytetit francez, duke lënë të vdekur 90 njerëz. Presidenti Francois Hollande zbuloi pllaka përkujtimore për viktimat, shumica e të cilëve vdiqën në teatrin Bataclan. E te memoriali ku po vendosen lulet në kujtim të viktimave, është parë …

Lexo më shumë »

Mustafa: Franca përkrahëse e madhe e Kosovës në proceset eurointegruese

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ambasadorin e ri të Republikës së Francës në Kosovë, Didier Chabert. Duke i uruar suksese gjatë misionit në Kosovë, Mustafa e njoftoi ambasadorin Chabert për proceset aktuale dhe prioritetet e Qeverisë në zhvillimin ekonomik, integrimet euroatlantike dhe fuqizimin e subjektivitetit shtetëror. Mustafa, po ashtu, theksoi vullnetin e Qeverisë së Kosovës për thellimin …

Lexo më shumë »

Francezët kërkojnë linja charter drejt Ohrit

Gjashtë kompani turistike nga Franca prej sot e kanë filluar vizitën e punës në Ohër për të shikuar mundësinë e zhvillimit të turizmit në këtë qytet dhe për të inicuar lidhje të reja me kompanitë turistike nga Ohri për të rritur numrin e turistëve francez në Ohër. Këtë vizitë e ka inicuar kompania turke TAV që e ka me koncesion …

Lexo më shumë »

Emigracioni i paligjshëm, Franca arreston dy policë belgë

Të martën, dy oficerë të policisë belge u arrestuan në kufirin francez pasi po kthenin aty një grup emigrantësh të paligjshëm ta kapur në tokën blege. Ata janë mbajtur për rreth katër orë në policinë kufitare franceze dhe janë marrë në pyetje për të shpjeguar veprimet e tyre. Gjithçka nisi në momentin kur një shofer kamioni që po udhëtonte nga Franca …

Lexo më shumë »

Francë – Hiqni shkollat nga Pokemon Go

Franca do të kërkojë heqjen e shkollave nga harta e Pokemon Go. Vetë ministri i arsimit në Francë,  Najat Vallaud-Belkacem do  t’ia prezantojë kërkesën kompanisë që themeloi Pokemon, Niantic. Loja tashmë është bërë tepër e famshme në të gjithë botën dhe nuk e luajnë vetëm fëmijët. Përveç qëllimit për të penguar që studentët të humbin vëmendjen gjatë orëve të mësimit …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co