Ballina / Tag: Film

Tag: Film

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” konkuron për Oscar (Video)

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati i Maqedonisë për Oscar, në kategorinë e filmave joanglishtfolës. Filmi është përzgjedhur me shumicë votash nga Komisioni për zgjedhje. Përndryshe, ky film është shfaqur në hapjen e Festivalit ndërkombëtar për kamerë filmike ”Vëllezërit Manaki” në Manastir, …

Lexo më shumë »

Film horror për ngjarjet e ndodhura në Shqipëri në vitin ’97

Një subjekt horror, i huazuar nga trazirat politike dhe konflikti civil që përfshiu Shqipërinë gjatë vitit 1997, është shndërruar në subjekt kinematografik prej regjisorit të njohur spanjoll, Marco Lledo. Filmi ka në qendër ngjarjet e misterit mbi një grup gazetarësh të huaj të vrarë gjatë vitit ‘97 në Mesopotam, pranë Sarandës. Ata u vranë befasisht ndërsa gjendeshin për të rapotuar …

Lexo më shumë »

“Carol” filmi më i mirë i të gjitha kohërave

Historia e dashurisë në filmin “Carol” nga Todd Haynes, është shpallur filmi më i mirë i të gjitha kohërave. Në këtë film flitet për LGBT, duke hyrë në top 30 filmat më të mirë në listën e cila daton që nga viti 1931, raporton “ The Guardian”. “Carol”, është lansuar vitin e kaluar me aktorët Cate Blanchett dhe Rooney Mara, dhe …

Lexo më shumë »

Traileri i ri i Star Wars, mbi 4.5 milionë shikime brenda 17 orëve (video)

Traileri i vazhdimit “Star Wars: Episode VIII“, filmit të dytë të serialit të triologjisë Star Wars, brenda vetëm 17 orëve e kanë parë mbi 4.5 milionë persona. Filmi i tetë i serialit “Lufta e yjeve” është në fazën e xhirimit, ndërsa njëri nga lokacionet ku xhirohet është edhe Dubrovniku. Dje në internet është publikuar trileri, i cili zgjat 34 sekonda, transmeton …

Lexo më shumë »

Mbi 60 projekte konkurrojnë për financim në QKK

Qendra Kinematografike e Kosovës këtë vit ka pasur rritje në aplikim për dallim nga viti I kaluar ku kanë aplikuar mbi 50 projekte filmike. Janë 65 projekte që i kanë plotësuar kriteret e aplikimit. Në konkursin për film të metrazhit të gjatë konkurrojnë 28 projekte, ku 3 projekte janë në koproduksion minor dhe 6 aplikojnë për film debutues. Për film …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co