Ballina / Tag: Festival

Tag: Festival

Publikohet programi i filmave të festivalit Anibar

Do të mbahet edicioni i shtatë i festivalit të filmit të animuar Anibar në Pejë Ky festival do të mbahet prej datave 15 deri më 21 gusht, ku do të trajtohet fenomeni i ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike duke projektuar animacione që interpretojnë ndërveprimin njerëzor me këtë fenomen global. Sipas një komunikate nga Anibar, filmat e përzgjedhur do të garojnë …

Lexo më shumë »

Sonte hapet festivali ”Skopje Strip Fest”

Ekspozita dhe muzika do të hapin sonte në Shkup festivalin ”Skopje Strip Fest”, që do të zgjatë deri më 3 korrik. Ky festival do të bashkojë disa botues të stripeve, strip autorë, shoqata, animatorë, gejmera (lojtarë), muzicientë dhe shumë të rinj tjerë të interesuar. Festivali do të përfundojë me program kushtuar lojrave sociale dhe argëtuese, ndërkaq do të mbahet dhe …

Lexo më shumë »

Fillon festivali ‘Diaspora në kornizë të portreteve’

Shoqata e strip artistëve ‘xhennetcomics’ hap konkursin për festivalin e 13-të radhës Festivali do të mbahet në Prizren duke filluar nga sot e deri më 31 korrik, me temë “Diaspora në kornizë të portreteve”. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se në këtë festival janë të ftuar të gjithë artistë që kanë përvojë në vizatim të portreteve si …

Lexo më shumë »

Sot mbahet “Festa e Muzikës”

Festivali “Festa e Muzikës”, i organizuar nga komuna e Prishtinës, do të mbahet sot në kryeqytet Në “Festën e Muzikës” do të performojnë Grupi i fëmijëve të Aleancës Franceze dhe Kori i fëmijëve kosovarë. Ky aktivitet kulturor-artistik fillon nga ora 10:00. Ndërsa, në mesditë do të performojnë bende të reja dhe prej orës 17:00 do të performohet nga Filarmonia e …

Lexo më shumë »

Hapet konkursi për festivalin e stripit dhe karikaturës në Kosovë

Bëhet e ditur se ky konkurs ka për temë novelat grafike të historisë shqiptare Shoqata jo qeveritare “Xhennet comics” që vepron në fushën e artit të nëntë, që nga viti 2004 e deri më sot, organizon festivalin e stripit dhe karikaturës në Prizren. “Përmes festivalit dhe ekspozitave, festivali është i bazuar konceptualisht në, konkurrencën në konkursin kombëtarë dhe  ndërkombëtar të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co