Ballina / Tag: Federica Mogherini

Tag: Federica Mogherini

Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ndodhet në Barcelonë të Spanjës, ku po merr pjesë në ministerialin e Mesdheut. Ai është takuar me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.  Ata kanë diskutuar për zhvillimet e fundit në rajon, rolin stabilizues dhe europianizues të shqiptarëve në shtetet ku ata jetojnë, vizionin e Shqipërisë për një rajon të sigurt ku …

Lexo më shumë »

Vuçiq, mesazh shqiptarëve: Mos luani me mjete dhe me armë

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk ka shpresa të mëdha përpara vazhdimit të nesërm të dialogut me Prishtinën nesër në Bruksel, por se ai shpreson në një mesazh të qartë të BE-së në lidhje me siç ka thënë ai, “përdorimin e armëve dhe mjeteve, ku ato nuk e kanë vendin”. “Nuk kam pritje të mëdha, është e rëndësishme …

Lexo më shumë »

Vuçiq në Davos: I kam kontaktuar shqiptarët, do t’i zgjidhim problemet

Kryemistri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ka kontaktuar me autoritetet në Kosovë për problemet e fundit në mes të Beogradit dhe Prishtinës.  Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, në Davos të Zvicrës ka thënë se problemet që janë shkaktuar në marrëdhëniet në mes të Beogradit dhe Prishtinës, beson se do të zgjidhen në mënyrë paqësore dhe racionale, mirëpo ai ka …

Lexo më shumë »

Mogherini i bën thirrje qeverisë siriane që të mbrojë civilët

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka bërë thirrje sot qeverisë siriane dhe Rusisë që të bëjnë ç’është e mundur që t’i mbrojnë civilët në Aleppo. “Prioritet në këto orë që të mbrohen civilët, t’u garantohet kalim të sigurt nga vendi i konfliktit në vende të sigurta”, ka thënë sot Mogherini, transmeton Asociated Press. Mogherini ka deklaruar …

Lexo më shumë »

Mustafa në Bruksel, në takimin e parë të Këshillit të Stabilizim Asociimit BE-Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, sot në Bruksel udhëheq delegacionin e Kosovës në takimin e parë të Këshillit të Sabilizim Asociimit BE-Kosovë. Delegacioni i Kosovës i kryesuar nga kryeministri Isa Mustafa, përbëhet nga ministrat Enver Hoxhaj, Abdullah Hoti, Skender Hyseni, Hykmete Bajrami dhe zëvendësministrja Anila Statovci. Takimi do të kryesohet nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për Punë të Jashtme …

Lexo më shumë »

Rama mëngjes pune në Bruksel nënvizohet zbatimi i Vettingut

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Bruksel ku përmes rrjeteve sociale informoi se sot kishte qenë pjesë e një mëngjesi pune me vëndet anëtare, iniciuar nga grupi i Miqve të Shqipërisë në Këshillin e BE-së. “U fol me tonet më pozitive për Raportin e Progresit dhe u konfirmua vullneti i vendeve anëtare për mbështetjen e rekomandimit pozitiv të Komisionit për çeljen …

Lexo më shumë »

Vuçiq e Mogherini dakordohen: Marrëveshjet mes Kosovës e Serbisë duhet implementuar

Shefja e Politikës së Jashtme dhe e Sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka folur të enjten në telefon me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq, për implementimin e marrëveshjeve që kanë dalë nga dialogu Prishtinë-Beograd. “Ata janë pajtuar në nevojën e implementimit të shpejtë të të gjitha marrëveshjeve të arritura, në të mirë të popullit”, thuhet në një deklaratë të Shërbimit …

Lexo më shumë »

Vuçiq: Dikush në Prishtinë kërkon ta poshtërojë Serbinë

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se kushtet e reja të vendosura nga Prishtina për të vazhduar dialogun në Bruksel tregojnë se pala kosovare nuk dëshiron dialog. Sipas tij, për këtë çështje do të flitet edhe në seancën e qeverisë si dhe me Përfaqësuesin e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Federica Mogherini. Shefi i ekzekutivit serb iu tha …

Lexo më shumë »

BE i kërkon Serbisë ta përmirësojë raportin me Prishtinën

Bashkimi Europian, e ka inkurajuar Serbinë që të rritë reformat kyçe në fusha si drejtësia, lufta kundër korrupsionit dhe krimi i organizuar, liria e shprehjes së mendimeve dhe po ashtu, normalizimi i raporteve me Prishtinën. Në një raport të lëshuar të hënën për prioritetet e politikës së jashtme të BE-së për vitin 2016, Federica Mogherini shefja për Politikë të Jashtme, …

Lexo më shumë »

Shqiptari i shiste kokainë mbesës së Federica Mogherinit

Policia italiane ka bërë të mundur kapjen e 15 personave që trafikonin drogë, ndër ta edhe një shqiptar. Ngjarja është shënuar në rrugën Veneto, në Romë. Ky grup trafikantësh shpërndante drogë në një klientelë të shtresës më të mirë të shoqërisë, duke përfshirë biznesmenë, juristë, profesionistë dhe VIP-at. Një ndër klientet e tyre ishte edhe Gaia Mogherini, vajza e vëllait …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co