Ballina / Tag: Evropa

Tag: Evropa

Ivanov: Maqedonia po i ruan kufijtë e jashtëm të Evropës

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, në një intervistë mes tjerash ka folur edhe për krizën e refugjatëve, krizë me të cilën u desh të ballafaqohet edhe Maqedonia. Sipas Ivanovit rrugët të cilat i hapën emigrantët në të gjitha shtetet, i kanë shfrytëzuar edhe terroristët. “Maqedonia paralajmëroi, por duke marrë parasysh se në fillim nuk kishim ndihmë, vetë vendosëm që të …

Lexo më shumë »

Si e kontrollon mafia shqiptare trafikun e drogës në Belgjikë (FOTO)

Mafia shqiptare kontrollon portin Antwerp, në Belgjikë. Britanikja “Mirror” shkruan se “kryeqyteti i Kokainës në Evropë” përdoret nga shqiptarët për të dërguar një nga lëndët narkotike me të shtrenjta drejt Londrës. Droga e klasit A vjen në Antwerp nga Kolumbia, duke u fshehur në pllaka mermeri dhe trarë prej druri, të ngarkuar në kontejnerët e anijeve. Më pas janë shqiptarët ata …

Lexo më shumë »

Rikthehet gripi i shpendëve, Shqipëria ndalon importin nga vendet e prekura

Rikthehet sërish gripi i shpendëve në Europë, ndërsa Shqipëria ka ndaluar importin nga vendet e prekura. Lajmi është bërë publik nga ministria e Bujqësisë e cila njofton se pas vitit 2006 rikthehet në Europë virusi H5N8. Sipas Ministrisë së Bujqësisë Shqipëria është e rrezikuar për shkak të shtegëtimin të shpendëve të egëra drejt lagunave. Për këtë arsye ky institucion ka …

Lexo më shumë »

Alarmon ministri francez: Tash Evropa duhet ta mbroj vetën

Evropa nuk duhet të lëkundet nga interesat e veta dhe mbrojtja e qytetarëve të saj, tash pasi Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale dhe pas Brexit-it, ka deklaruar ministri i Brendshëm i Francës “Ne do ta mbështesim këtë sfidë të Evropës e cila duhet të jetë e aftë që t’i mbrojë interesant e qytetarëve të saj”, ka deklaruar Jean-Marc Ayrault në televizionin …

Lexo më shumë »

Erdogan akuzon Evropën se po e ndihmon terrorizmin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka akuzuar, të dielën, ‘Evropën për ndihmë terrorizmit’ duke mbështetur PKK-në dhe tha se ai nuk “e çan kokën nëse Evropa e cilëson diktator” kur godet grupin militant kurd dhe simpatizuesit e tij. “Evropa në tërësi po e ndihmon terrorizmin. Edhe pse e kanë deklaruar PKK-në një organizatë terroriste, kjo është e qartë…E shohim se …

Lexo më shumë »

Shpëtohen 2.400 emigrantë në Mesdhe, nxjerrën 14 trupa të pajetë

Ekipet e shpëtimit i kanë shpëtuar dje 2.400 emigrantë në Detin Mesdhe, njofton roja bregdetare italiane. Sipas saj, trupat e 14 emigrantëve të tjerë janë nxjerrë nga uji në dy ditët e fundit. Emigrantët ndodheshin në anije prej gome dhe në anije të tjera të vogla, sipas saj. Vetëm dje, 20 operacione janë kryer në Detin Mesdhe, ku u përfshinë …

Lexo më shumë »

Presidenti kritikon BE’në në Vjenë, thotë se kosovarët po mbahen padrejtësisht të izoluar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në Kongresin Panevropian në Vjenë në panelin me president të rajonit ka folur për procesin e integrimeve evropiane të rajonit dhe për procesin e liberalizimit të vizave. Me këtë rast, presidenti Thaçi ka thënë se është e papranueshme që një shtet që 95% e kërkojnë anëtarësimin në BE, të mbetet edhe më tutje shteti më …

Lexo më shumë »

Hungaria në referendum për kuotat e refugjatëve

Hungarezët janë duke votuar në referendum për kuotat e vendosura nga Bashkimi Evropian për të akomoduar azilkërkuesit të cilët vijnë nga vendet jashtë Evropës. Kryeministri Viktor Orban ka qenë ai që ka kundërshtuar zhvendosjen e 160 mijë migrantëve në gjithë bllokun. Sipas skemës që është paralajmëruar në vitin e fundit Hungaria do të pranojë 1294 azil kërkues. E sipas sondazheve thuhet …

Lexo më shumë »

Analisti rus: Kosova mund të bëhet një nga nyjet kryesore të Amerikës në Ballkan

Shtetet e Bashkuara kanë plane të mëdha për Ballkanin, ka thënë analisti politik rus dhe anëtar i Akademisë së Shkencave te Rusisë Petr Iskenderov. Në një deklaratë për Radio Sputnik, Iskenderov tha se këto plane nuk përfshijnë vetëm praninë politike, por edhe ushtarake në pjesë të caktuara të Ballkanit. Iskenderov beson se Kosova do të bëhet pjesë e një mburoje raketore …

Lexo më shumë »

Gjuriq: Së shpejti zgjidhet çështja e liberalizimit edhe për qytetarët serbë të Kosovës

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë sot se janë shumë të bindur se problemi i qytetarëve të Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë do të zgjidhet së shpejti. “Është shumë e sigurt, dhe për këtë mund të marr përgjegjësi para qytetarëve, se nuk do t’i lëmë qytetarët në Kosovë e Metohi …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co