Ballina / Tag: Edi Rama

Tag: Edi Rama

S’ka më letra, mjekët do t’i japin recetat elektronikisht

“Brenda pranverës në të gjithë Shqipërinë do të aplikohet receta elektronike”. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri këtë deklaratë nga Durrësi, duke shtuar se sot receta elektronike është një realitet i përshëndetur nga të gjithë mjekët e familjes. Kreu i qeverisë shqiptare pohoi se me këtë recetë korrupsioni në sistem bëhet i pamundur. “Receta elektronike e bën të pamundur korrupsionin. …

Lexo më shumë »

Edi Rama një nga liderët e vetëm në botë që s’e ka uruar Donald Trumpin!

Ashtu siç njoftojnë mediat ndërkombëtare, përfshirë ato të vendeve fqinje dhe ballkanike, gati e gjithë bota ka uruar zgjedhjen zyrtare të Donald Trump, si president i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Edhe nga Shqipëria menjëherë pas betimit të njeriut që do të udhëheq për 4 vite vendin më të fuqishëm në botë, nuk vonuan urimet nga presidenti i …

Lexo më shumë »

Ministri maqedonas reagon ashpër ndaj Ramës dhe Thaçit

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Popovski, pas takimit të liderëve të partive shqiptare të këtij vendi me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin, akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit. “Nuk është e hijshme, por as e përshtatshme, kur kryeministri ose kryetari i shtetit fqinj drejtpërdrejt përzihen në punët e brendshme, veçmas jo …

Lexo më shumë »

Basha: 2016 fundviti i fundit i një kryeministri të korruptuar

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas konferencës së fundvitit të kryeministrit Edi Rama. Në një reagim për mediat, Basha tha se ky është fundviti i fundit i një  kryeministri të korruptuar e të lidhur me krimin. Basha rendit të gjitha ato që ai i quan dështime të qeverisë Rama. Basha: Bilanci 2016 dhe fundviti i fundit i një kryeministri …

Lexo më shumë »

PD: Kur banorët e Krujës u përmbytën, Rama shkoi për ekspozitë në SHBA

Duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit se nuk ka dëmshpërblyer banorët e përmbytur në Fushë Krujë, Partia Demokratike thekson se kreu i qeverisë po rikthehet tek banorët e prekur për shkak të afrimit të ditës së zgjedhjeve. Ina Zhupa deklaroi se kur banorët u përmbytën, Edi Rama shkoi në SHBA për ekspozitë pikture. Ina Zhupa: Me një regji bajate, ku i kërkon …

Lexo më shumë »

PD: Në vend të shpërblimeve, Rama torturon mësuesit me dreka partie

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë se po përdor politikisht mësuesit e vendit. Duke iu referuar drekës së një dite me parë në Kombinat, Luçiano Boçi, tha se edhe sot me urdhër partie mësuesit e Kamzës po rreshtohen me pjata para për për të përtypur propagandë e fushatë elektorale pa hesap. Deklarata e plotë: Skandaloze ajo që ndodhi dje …

Lexo më shumë »

Rama: Duam të jemi në koalicion me LSI-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se Partia Socialiste synon që në zgjedhjet e ardhshme të hyjë në koalicion me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Këtë deklaratë, kreu i PS-së e bëri në mbledhjen e Asamblesë. “Ne do të fitojmë në zgjedhjet e ardhshme më shumë sesa në zgjedhjet e kaluara dhe patjetër që qëllimi ynë strategjik është të jemi bashkë …

Lexo më shumë »

Rama me pensionistët: Skema e re nuk ka më tavan

Nëse reforma e pensioneve do të ishte bërë 20 vjet më parë, shumë pensionistë sot do të përfitonin pensione më të larta është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në takimin e fundvitit me pensionistët. Ai ka shpjeguar skemën e re, sipas të cilës nuk ka më tavan. “Nëse reforma do ishte bërë 20 vjet më parë, sot jo vetëm …

Lexo më shumë »

Kërkohet interpelancë me Ramën për negociatat me BE-në

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkojnë një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në një kërkesë dërguar kreut të Kuvendit Ilir Meta, deputetët, Mimoza Hafizi, Dashamir Shehi, Astrit Patozi, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Ben Blushi shprehin shqetësimin për shtyrje me afate të panjohuar të çeljes së negociatave …

Lexo më shumë »

PD, kërkesë për shkarkimin e Vangjush Dakos

Partia Demokratike (PD), i ka dërguar një kërkesë kryeministrit Edi Rama, me argumentimin e plotë ligjor, sipas saj, për shkeljet që ka kryer Vangjush Dako si kryetar i Bashkisë së Durrësit. “Këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike në Durrës dhe deputetët e këtij qarku kanë dorëzuar dje në zyrën e kryeministrit kërkesën zyrtare për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Bashkisë, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co