Ballina / Tag: Dogana e Kosoves

Tag: Dogana e Kosoves

Dogana e Kosovës parandalon kontrabandën prej 7 ton duhan të papërpunuar (FOTO)

Njësitë e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me njësitë policore në rajonin e Ferizajt, në dy aksione të ndara kanë kapur afër 7 ton duhan, sasi kjo e futur ilegalisht në Kosovë.  Në aksionin e parë, Dogana e Kosovës së bashku me njësit policore në fshatin Dardani të Ferizajt kanë ushtruar kontrolle në 2 lokacione ku kanë gjetur dhe sekuestruar …

Lexo më shumë »

Dogana bëri histori, gati mblodhi 1 miliard euro

Dogana e Kosovës, ka arritur që të mbledh më shumë mjete në krahasim me planin që e kishte si synim. Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka bërë me dije se për herë të parë presin që të kalojnë shifrën prej 1 miliard eurove të hyra. “Që nga themelimi nuk kemi mbledhur këtë shumë që po arrijmë këtë vit”, …

Lexo më shumë »

Kosovë, lojëra fati në dyqane ku shkruante “Rrobaqepës” dhe “Counter Strike”

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka dhënë një lajm të luftimit të kontrabandës nga ana e Doganës së Kosovës. “Kapen lojëra fati ilegale në dyqanet me mbishkrimin ‘Rrobaqepës’ dhe ‘Counter Strike’”, ka shkruar Hoti në profilin e tij në Facebook. “Dogana e Kosovës pas dyshimeve se në Lagjen Dardania në Prishtinë janë dy dyqane të cilat operojnë me lojëra fati …

Lexo më shumë »

GAP: Rritja e TVSH-së, pasuroi buxhetin – varfëroi xhepin e qytetarëve

Reduktimi i shkallës së TVSH-së në disa produkte ka ndikuar negativisht në të hyrat buxhetore, mirëpo aplikimi i TVSH në barna dhe rritja e importit në këto produkte e ka kompensuar këtë humbje. Këto të dhëna janë bërë të ditura sot nga Instituti GAP, i cili mbajti konferencën “Efektet e Ligjit për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar” Me këtë rast …

Lexo më shumë »

Parandalohet kontrabandimi i barnave nga Serbia

Dogana e Kosovës në bashkëpunim me Policinë e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin e tetë pakove të barnave nga Serbia në rajonin e Gjilanit. Sipas Doganës, medikamentet janë gjetur në një automjet të llojit “VW JETA”me targa te Kosovës. “Në këtë automjet janë gjetur një sasi e madhe e barnave – 8 pako nga Serbia, pa dokumentacion dhe pa banderola te …

Lexo më shumë »

Norvegjia premton t’i ndihmojë Kosovës me investime

Ministri i Financave Avdullah Hoti priti sot në takim kurtuazie ambasadorin e Norvegjisë në Prishtinë, Per Strand Sjaastad, me të cilin diskutoi për avancimin e bashkëpunimit ekonomik ndërmjet Norvegjisë dhe Kosovës. Përmes një komunikate për media bëhet e ditur se Hoti ka shprehur gatishmërinë e tij për intensifikimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, sidomos në fushën e investimeve. “Ai e …

Lexo më shumë »

Hoti: Drejtori i Doganës do të zgjidhet vetëm në bazë të meritës dhe profesionalizmit

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka bërë me dije se javën që shkoi, ministria që ai drejton e ka anuluar konkursin për Drejtor të Doganës. Ministri Hoti tha se anulimi i konkursit bëri të mundur zbatimin e marrëveshjes së nënshkruar nga Kryeministri Isa Mustafa dhe Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell. Sipas kësaj …

Lexo më shumë »

Kosovarët për nëntë muaj ‘dogjën’ 170 milionë euro

Gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Kosovë janë importuar 2327 tonë duhan dhe vlera e tij së bashku me të gjitha taksat është rreth 170 milionë euro. Duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar shihet se sivjet janë importuar rreth 300 tonë duhan më shumë. Rreth 170 milionë euro i kanë “djegur” kosovarët gjatë …

Lexo më shumë »

Dogana kap mbi 1000 litra vajra motorike të kontrabanduara

Sot, në rajonin e Prishtinës, Dogana ka ndaluar një kombi transportues, në të cilin janë gjetur rreth 1116.5 litra vajra motorike. Për këto mallra transportuesi nuk ka pasur asnjë dokument, për këtë arsye ky mall i është nënshtruar konfiskimit. “Dogana e Kosovës ka arritur të parandalojë kontrabandimin e 1000 litra vaj, të cilat janë gjetur gjatë patrullimeve rutinore në rajonin …

Lexo më shumë »

Dogana rrit të ardhurat nga akciza e duhanit (Dokument)

Dogana së Kosovës bën të ditur se gjatë muajit shtator janë rritur të hyrat e grumbulluara për buxhetin e Kosovës në krahasim me vitin e kaluar. Sipas doganës akciza e grumbulluar nga importi i duhanit në krahasim me vitin e kaluar është për 29,6 milion euro më shumë. “Muaji shtator në raport me shtatorin e kaluar ka shënuar rritje të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co