Ballina / Tag: Ditmir Bushati

Tag: Ditmir Bushati

Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ndodhet në Barcelonë të Spanjës, ku po merr pjesë në ministerialin e Mesdheut. Ai është takuar me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.  Ata kanë diskutuar për zhvillimet e fundit në rajon, rolin stabilizues dhe europianizues të shqiptarëve në shtetet ku ata jetojnë, vizionin e Shqipërisë për një rajon të sigurt ku …

Lexo më shumë »

Hoxhaj mirëpret Bushatin në Konferencën e Katërt të Ambasadorëve

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka takuar sot homologun e tij nga Shqipëria, Ditmir Bushatin, në margjina të Konferencës së Katërt të Ambasadorëve që po mbahet në Prishtinë më 19-22 dhjetor. Hoxhaj falënderoi Bushatin për pjesëmarrjen dhe kontributin e tij në Konferencën e sivjetme të Ambasadorëve, ndërsa biseduan për projektet e përbashkëta të parapara mes Kosovës …

Lexo më shumë »

Bushati: Urime Enver Hoxhaj që sigurove njohjen nga Singapori

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar homologun e tij nga Kosova, Enver Hoxhajn që siç ka thënë ai ka arritur që të sigurojë njohjen e pavarësisë nga Singapori.  “Urime Enver Hoxhajt që ka arritur ta sigurojë njohjen nga ana e Singaporit. Ky është një kontribut për stabilitetin në rajon”, ka shkruar Bushati në llogarinë e tij …

Lexo më shumë »

Mbështetje për Shqipërinë në konferencën vjetore të vendeve të Vishegradit

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në Konferencën vjetore të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Vishegradit (Çeki, Hungari, Poloni, Sllovaki) dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, që u zhvillua sot në Varshavë  në kuadrin e Presidencës polake të Grupit të Vishegradit. Në takim morën pjesë edhe Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punët e …

Lexo më shumë »

Ministri Bushati: PD të ndalë fletë-rrufetë në kryeqytetet e Europës

Ministri Bushati thotë se takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kancelares Angela Merkel në Berlin konfirmoi progresin e qenësishëm që ka bërë Shqipëria në rrugën e vështirë të reformave demokratizuese dhe procesit të anëtarësimit në Bashkimin Europian. “Siç konfirmon Raporti i Komisionit Europian shoqëruar me rekomandimin për çeljen e bisedimeve për anëtarësim, zbatimi i menjëhershëm i ligjit të vettingut mbetet …

Lexo më shumë »

Ilir Meta kandidat për President? Flet ministri Bushati

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati është pyetur në një intervistë të gazetës Mapo edhe për zgjedhjen e presidentit të republikës vitin e ardhshëm dhe nëse do të jetë Ilir Meta një kandidat i mundshëm apo jo. “E para, kjo është një çështje që fillimisht besoj se do të trajtohet në tryezën e koalicionit e më pas do të transferohet në …

Lexo më shumë »

Islami fyen ministrin Bushati, e quan “rrugaç”

Mbledhja e komisionit të Jashtëm parlamentar në Shqipëri është shoqëruar me debate dhe fyerje. Deputeti demokrat, Kastriot Islami e ka quajtur ‘rrugaç’ ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Ministri Bushati ishte në mbledhje për të folur për buxhetin 2017 për institucionin që drejton, kur Islami është shprehur “të ndalohet gjuha rrugaçe e ministrit”. Menjëherë pas Islamit ka reaguar edhe deputeti tjetër …

Lexo më shumë »

Bushati: Vettingu të çohet deri në fund

Vetëm një javë përpara vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Gjermani, Berlinin e ka vizituar minsitri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili është takuar me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier. Ky i fundit, duke risjellë në kujtesë vizitën e tij të pak muajve më parë në Shqipëri, konstaton progresin e arritur nga Shqipëria. “Kur isha unë në Tiranë, …

Lexo më shumë »

Nis sot punimet samiti i Diasporës, 4 panele njëkohësisht

Dita e Parë e Samitit të Diasporës nis me 4 panele te cilat zhvillohen paralelisht nga ora 9.00-10.45 në Muzeun Historik, Galeria e Arteve, Teatri Kombetar dhe Ministria e Punëve të Jashtme. Në ora 10:45, në Ministrinë e Punëve te Jashtme,  do të çelet ekspozita “Dokumente mbi Shqipërinë dhe shqiptarët e Diasporës” e arvanitasit Panagiotis Koliomichalis. Pas ceremonisë se çeljes së ekspozitës do të zhvillohen punimet …

Lexo më shumë »

Krimeja si Kosova? Bushati: Si të krahasosh mollën me portokallin

Në Tiranë ndodhet për vizitë ministri i Jashtëm i Ukrainës, Pavlo Klimkin, i cili gjatë një konference për shtyp me homologun e tij shqiptar, Ditmir Bushati tha se marrëdhëniet midis dy vendeve do të thellohet, veçanërisht me heqjen e vizave. I pyetur se kur do ta njihte Ukraina Kosovën, kryediplomati ukrainas tha se vendi i tij nuk e ka njohur …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co