Ballina / Tag: Diaspora

Tag: Diaspora

Diaspora mban gjallë Kosovën

Dërgesat nga diaspora edhe më tutje vazhdojnë të luajnë rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit. Bazuar në të dhëna zyrtare të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), shihet qartë se dërgesat e mjeteve nga shtete të ndryshme të vendit për në Kosovë janë duke u rritur nga viti në vit. Për tetë muaj në Kosovë kanë hyrë  hiç më …

Lexo më shumë »

Përurohet “Skroma”, fshati turistik në Vushtrri

Në fshatin Skromë të Komunës së Vushtrrisë, Ministri i Diasporës Valon Murati së bashku me kryetarin e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Kanada, Naser Berishën, ka promovuar fshatin turistik “Skroma”. Ky kompleks, është ndërtuar me investimin e një afaristi nga Zvicra, Femzi Brahës. Ministri Murati, gjatë fjalimit të tij ka thënë se diaspora përbën mundësinë më të madhe të vendit tonë …

Lexo më shumë »

Policët serbë ia plaçkitin miliona euro diasporës

Mbi 3 milionë euro mendohet të jetë shuma, të cilën autoritetet kufitare serbe ua kanë plaçkitur qytetarëve kosovarë brenda vetëm tremujorit të fundit. Kjo si pasojë e nisjes së një fushate plaçkitëse nga autoritetet serbe ndaj qytetarëve nga Kosova dhe të atyre kosovarëve të cilët jetojnë jashtë vendit. 5 deri në 10 euro janë tarifat të cilat serbët kanë nisur …

Lexo më shumë »

Haradinaj pret në seli diasporën e Zvicrës

Në Ditën Kombëtare të Zvicrës, dhjetëra bashkëkombas që jetojnë dhe punojnë atje, anëtarë të Degës së AAK-së dhe aktivistë të tjerë, kanë vizituar selinë qendrore të Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, në Prishtinë. Mysafirët nga Zvicra, i ka pritur Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, i cili në një bisedë të gjatë miqësore me ta, ka folur për aktualitetin politik në …

Lexo më shumë »

Kuvendi hap dyert për mërgimtarët

Sot Kuvendi i Kosovës hap dyert për mërgimtarët që janë me pushime në Kosovë. Sipas një njoftimi nga Kuvendi, sot mbahet aktiviteti tradicional, “Bashkatdhetarët në Kuvend” dhe hap dyert për të gjithë mërgimtarët. Ky aktivitet organizohet nën përkujdesjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe Forumit për transparencë parlamentare. /Telegrafi/

Lexo më shumë »

Mungesa e Kartonit të Gjelbër, goditje për diasporën e për ekonominë e vendit

Mos-anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Byrove e rrjedhimisht aplikimi i tarifës së sigurimit kufitar po vazhdon të godas diasporën, ekonominë e vendit por edhe qytetarët e Kosovës, e kjo, sidomos do të jetë e shprehur pas liberalizimit të vizave. Kështu ka thënë Ministri i Diasporës, Valon Murati, në mbledhjen e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik ku ka kërkuar nga …

Lexo më shumë »

“Diaspora jeton me neve, me të arriturat, vështirësitë dhe sakrificat tona”

“Ata jetojnë me shpirt në Kosovë dhe duan ta shohin Kosovën të zhvilluar e të përparuar”, ka thënë Veseli Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, mori pjesë në hapjen e fushatës për promovimin e Regjistrit të Diasporës, me moton “Ti je pjesë e atdheut”, e cila u bë sot në Prishtinë, nën organizimin e Ministrisë së Diasporës. Duke e …

Lexo më shumë »

Dasmat dhe diaspora vënë Policinë në aksion

Për shkak të shtimit të fluksit të qarkullimit të automjeteve në komunikacion, Policia e Kosovës ka hartuar një plan operativ “Sezoni veror 2016”, i cili tashmë i është dërguar departamenteve dhe divizioneve për implementim. Fluksi i automjeteve në rrugë gjatë verës në Kosovë, karakterizohet me dasma dhe ahengje, si dhe bashkatdhetarët që vizitojnë familjet e tyre në vendlindje. Për këtë …

Lexo më shumë »

Çdo vit në Kosovë vijnë rreth 600 milion euro nga Diaspora

Ministri Hoti shpalosi instrumentin e ri financiar Bono për Diasporën  Ministri i Financave Avdullah Hoti gjatë vizitës zyrtare në Austri është takuar me përfaqësuesit e Unionit të Bizneseve me të cilët ka diskutuar për mundësitë e investimeve  në Kosovë. Me këtë rast ministri Hoti para të pranishmëve shpalosi instrumentin e ri financiar- Bono për Diasporën. Hoti tha se “Këtë vit, për herë …

Lexo më shumë »

“Diaspora me përvojat e shkëlqyera e gatshme në zhvillimin e atdheut”

Veseli ka thënë se diaspora me përvojat e shkëlqyera e gatshme në zhvillimin e atdheut Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli përmes një postimi në profilin e tij në Facebook e ka vlerësuar si shumë mbresëlënëse takimin në Londër me përfaqësuesit e Shoqatës së Avokatëve shqiptar. “Shumë mbresëlënës ishte takimi në Londër me përfaqësuesit e Shoqatës së Avokatëve shqiptar …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co