Ballina / Tag: Dialogu Beograd-Prishtine

Tag: Dialogu Beograd-Prishtine

Vuçiq, mesazh shqiptarëve: Mos luani me mjete dhe me armë

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk ka shpresa të mëdha përpara vazhdimit të nesërm të dialogut me Prishtinën nesër në Bruksel, por se ai shpreson në një mesazh të qartë të BE-së në lidhje me siç ka thënë ai, “përdorimin e armëve dhe mjeteve, ku ato nuk e kanë vendin”. “Nuk kam pritje të mëdha, është e rëndësishme …

Lexo më shumë »

Rakiq: Nëse Prishtina dhe Brukseli nuk e bëjnë, ne do ta formojmë Asociacionin

Nëse Prishtina dhe Brukseli së shpejti nuk zbatojnë atë që është paraparë dhe rënë dakord me marrëveshjen e Brukselit për formimin e Asociacionit të komunave serbe atëherë përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova, vet do ta formojnë AKS-në. Kështu ka deklaruar sot kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq. Ai në një deklaratë për “Tanjug” tha se kryetarët e komunave me shumicë …

Lexo më shumë »

Ministrja Tahiri i përgjigjet Rakiqit për murin në veri!

Ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar ndaj deklaratës së kryetarit të Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq i cili tha se janë pajtuar pikërisht me ministren kosovare për murin, i cili nuk do të rrënohet, por vetëm do të ridizajnohet. Edita Tahiri ka thënë se kjo deklaratë e Rakiqit nuk është e vërtetë, derisa është shprehur e bindur se …

Lexo më shumë »

Thaçi për Murin: Është joligjor, s’e negociojmë as me Serbinë, as me BE-në

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është deklaruar rreth murit të ndërtuar befasishëm në pjesën veriore të urës mbi lumin Ibër.  “Ndërtimi i murit është joligjor, është në kundërshtim të plotë me të gjitha marrëveshjet e Brukselit”, ka thënë Thaçi, derisa po mbante takim me Këshillin Konsultativ për Komunitete në mbledhjen e fundit për këtë vit. Thaçi gjithashtu pohoi se muri …

Lexo më shumë »

Telefonata e parë me 383, në shkurt

Jo më larg se në shkurt do të realizohet telefonata e parë ndërkombëtare me kodin 383.  Autoritetet kosovare kanë llogaritur se deri atëherë do të bëjnë të gjitha përgatitjet që ta realizojnë momentin historik në telefoni. Të enjten Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit (ITU) ka në plan ta publikojë në buletinin e vet informatën për t’ia ndarë Kosovës prefiksin treshifror. Kjo, …

Lexo më shumë »

Serbia është pajtuar për “kod gjeografik” për “Kosmet”

Serbia është pajtuar që kodi telefonik +383 t’i ndahet “rajonit gjeografik të Krahinës Autonome të Kosovës dhe Metohisë”. Ndërsa, pjesë e marrëveshjes është edhe që në aneks dokumentet teknike të Unionit Ndërkombëtar të Telekomit (ITU) Kosovës t’i referohen gjithnjë si “Kosovo*” dhe me fusnotën tashmë të dakorduar në kuadër të dialogut të Brukselit. Në letrën që Qeveria serbe e ka …

Lexo më shumë »

Kodi telefonik për Kosovën*

Unioni Ndërkombëtar për Telekomin (ITU) “shumë shpejt”, sipas BE-së, do të botojë në buletinin zyrtar vendimin për t’i dhënë Kosovës në përdorim kodin ndërkombëtar të telefonisë +383. Pasi buletinet e tilla publikohen zakonisht me datat 1 dhe 15 të muajt, sipas të gjitha gjasave, vendimi për rastin e Kosovës do të bëhet publik këtë të mërkurë. Por mbeten ende të …

Lexo më shumë »

Tahiri: Procedurat administrative në Kosovë vonojnë marrëveshjen për targat

Ende nuk ka ndonjë afat kohor se kur do të mund të fillojë së zbatuari marrëveshja për reciprocitet të plotë për targat e veturave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Zbatimi i kësaj marrëveshjeje nënkupton heqjen nga përdorimi i tabelave “prova” të cilat njëanshëm janë zbatuar nga pala serbe që nga viti 2011. Kështu ka thënë ministrja për Dialog, Edita Tahiri, sipas …

Lexo më shumë »

Bosnja s’do ta njohë Kosovën, por dëshiron të thjeshtojë procedurat e vizave

Bosnja e Hercegovina, në mandatin e kësaj qeveria, nuk mundet dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. Kështu ka deklaruar sot ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës, Igor Crnadak, por ka shprehur gatishmërinë që të bisedojë me Kosovën për thjeshtësimin e procedurave të vizave dhe njohjen reciproke të dokumenteve. Crnadak ka thënë se Bosnja në këto bisedime është …

Lexo më shumë »

Në Bruksel vazhdon dialogu teknik

Në Bruksel sot do të vazhdojë raundi i bisedimeve në nivel të ekspertëve në dialogun teknik mes Prishtinës dhe Beogradit. Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën Marko Gjuriq pret që deri në fund të javës të caktohet data për fillimin e punës së Gjykatës Themelore në Mitrovicë dhe Gjykatës së Lartë e Apelit për komunitetet me shumicë serbe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co