Ballina / Tag: Demarkacioni

Tag: Demarkacioni

Mustafa: Së shpejt bëhet ratifikimi i demarkacionit

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, ka thënë se është duke punuar rreth grumbullimit të votave të nevojshme për riprocedimin e demarkacionit me Malin e Zi në Kuvend, në mënyrë që ky ligj të mos dështojë. Mustafa, siç transmeton KP, është shprehur i bindur se ratifikimi i projektligjit për demarkimin e kufirit me Malin e Zi do të ndodhë shumë shpejt. …

Lexo më shumë »

Demarkacioni – Kryeministri i Kosovës dhe ai malazez takim sekret në Shkodër

Ka përfunduar pas rreth 90 minutash diskutimesh takimi midis kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe homologut të tij malazez Dushko Markoviç si dhe delegacionet përkatëse takim i zhvilluar në qytetin e Shkodrës. Pas takimit, ata nuk kanë preferuar të flasin për mediat. Takimi u zhvillua në një prej hoteleve në qytetin verior. Burime nga takimi thanë se pjesë e bisedimeve …

Lexo më shumë »

Mustafa e pranon, koalicioni s’i ka votat për ta votuar demarkacionin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pranuar se aktualisht koalicioni qeverisës nuk i ka votat e mjaftueshme për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Këto komente, Mustafa i bëri pas pjesëmarrjes në konferencën ‘CiviKos’, ku ka folur rreth bashkëpunimit të qeverisë dhe shoqërisë civile. “Unë nuk kam hequr dorë. Po bëj përpjekje dhe kërkoj që …

Lexo më shumë »

Opozita paralajmëron: Nëse ringjallet Demarkacioni prapë do e ndalojmë

Marrëveshja për demarkacionin do të rikthehet muajin e ardhshëm në Kuvend. Kështu kanë paralajmëruar zyrtarë të Qeverisë, përfshirë edhe kryeministrin Isa Mustafa, pasi sipas tyre opozita me Listën Serbe e kanë bllokuar këtë proces, e bashkë më të edhe liberalizimin e vizave. Partia më e madhe opozitare Vetëvendosje i sheh absurde këto akuza, duke theksuar se është Qeveria ajo që …

Lexo më shumë »

Statovci: 93 nga 95 kriteret i kemi përmbushur, jemi në kilometrin e fundit të liberalizimit të vizave

Zëvendësministrja e Integrimeve Evropiane, Anila Statovci, në një intervistë ka treguar për kilometrin e fundit që e ka Kosova në liberalizimin e vizave. Ajo ka komentuar deklaratat e komisionerit Johannes Hahn dhe shefes së zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova. Statovci ka thënë se nga 95 kritere që ishin, 93 janë plotësuar, ndërsa kanë mbetur edhe dy. Ministria e Integrimeve …

Lexo më shumë »

Serwer: Kosova nuk është më në agjendën amerikane

Demarkacioni nuk është temë, ajo po shfrytëzohet për të emocionuar njerëzit. Kurse Asociacioni është kërkesa më e keqe e Planit të Ahtisaarit, por që duhet zbatuar meqë Kosova ka edhe një mori përfitimesh nga zbatimi i atij Plani. Për politikanët e korruptuar analisti amerikan Daniell Serwer thotë se vetëm me votë mund “të hiqen qafe”… Analisti amerikan dhe njohësi shumë …

Lexo më shumë »

BE-ja ta rishikojë kriterin e demarkacionit për viza

Kosova nuk mund ta krijojë ushtrinë e saj derisa të lirohet nga kushtëzimi që po ia bën Serbia në votimin e ligjit i cili bën transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura. Kështu ka thënë gjatë një interviste, profesori i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Besfort Rrecaj. Më tutje Rrecaj duke folur rreth anëtarësimit …

Lexo më shumë »

Përfundon takimi i liderëve për Demarkacionin, nuk ka marrëveshje

Ka përfunduar takimi mes liderëve politikë lidhur me Demarkacionin. Pas këtij takimi, Jakup Krasniqi nga Nisma për Kosovën ka thënë para gazetarëve se ndoshta këto bisedime do të vazhdojnë. “Sot kemi pritur ne si opozitë që të nënshkruhet marrëveshja dhe të ecet më tutje. Procedimi i kësaj çështje në Kuvend pas ditës së sotshme është e pa arsyeshme”, ka thënë …

Lexo më shumë »

Veseli: Do ta përfundojmë çështjen e demarkacionit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli nuk ka dhënë një datë të saktë se kur do të votohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi, megjithatë ka thënë se kjo çështje do të përfundojë. Në pyetjen nga përfaqësues të Malit të Zi, në Seminarin e Asamblesë së Përgjithshme të NATO-s që po mbahet në Prishtinë, Veseli tha se nuk …

Lexo më shumë »

Qeveria nuk ngutet me Demarkacionin

Drejtuesit e koalicionit qeverisës e pranojnë se Kosova ka humbur shumë kohë me çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, megjithatë thonë se nuk do të nguten për ta proceduar atë marrëveshje në Kuvend pa arritur konsensus me opozitën. Analistët thonë se nuk mund të thuhet nëse problemi i demarkacionit do të përfundohet shpejt për shkak të qëndrimeve …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co