Ballina / Tag: Demarkacioni me Malin e Zi

Tag: Demarkacioni me Malin e Zi

Pushteti dhe opozita fajësojnë njëra tjetrën për ngecjet në vitin 2016

Mungesa e konsensusit politik për ratifikimin e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, me çka qytetarët e Kosovës mbetën pa liberalizim të vizave, pastaj dështimi për themelimin e Forcave të Armatosura dhe përçarjet e brendshme politike në vendimmarrje, janë cilësuar disa nga sfidat, ngecjet dhe çështjet e papërmbushura gjatë vitit 2016. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ndërsa ka prezantuar …

Lexo më shumë »

Malazezët e Kosovës mirëpresin takimin Mustafa – Markoviq

Malazezët e Kosovës kanë mirëpritur takimin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, dhe atij të Malit të Zi, Dushko Markoviq që u mbajt dje në Shqipëri ku temë diskutimi ishte Demarkacioni. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujiçiq me anë të një deklarate për media është shprehur se takimi i dy kryeministrave, jo vetëm që është një konfirmim …

Lexo më shumë »

Kosova nuk mund t’i rivizatojë hartat në Ballkan

Akademia e Shkencave nuk është konsultuar asnjëherë për çështjen e demarkacionit Kosovë – Mal i Zi. Kryetari i ASHAK-ut, Hivzi Islami, në intervistën ekskluzive për “Zërin”, flet në lidhje me dështimin e institucioneve të Kosovës dhe gjykimin emocional të opozitës që sipas tij rezultoi me mosratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin Pas një periudhe të gjatë, Hivzi Islami, kryetar i Akademisë …

Lexo më shumë »

O’Connell: Demarkacioni nuk është kusht i BE-së, por i Shengen-it

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë, Ruairi O’Connell ka thënë se kërkesa që demarkacioni me Malin e Zi të jetë kusht për liberalizimin e vizave, nuk ka qenë kërkesë specifike e Bashkimit Evropian. Ai tha se kërkesa vjen në mënyrë specifike nga anëtarët e Zonës “Schengen”. “Nuk ka qenë kërkesa bash e Bashkimit Evropian, ka qenë kërkesë e grupit të …

Lexo më shumë »

Hoxhaj: BE e qartë, s’ka liberalizim vizash pa demarkacion

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, nga Brukseli ka thënë se BE-ja mbetet e vendosur që Kosova ta bëjë përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, para se të i jap dritën jeshile qytetarëve për zonën Shenghen. Ai tha se mbetet të shihet për një momentum të ri politik në vend, për të parë nëse do …

Lexo më shumë »

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton për Kosovën

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot do të diskutojë raportin tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, për zhvillimet në Kosovë. Gjatë periudhës raportuese, prej 16 korrikut e deri më 25 tetor të këti viti “tensionet politike ishin të përqendruara rreth mospajtimit për propozim ligjin për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi …

Lexo më shumë »

KE i kërkon Kosovës tejkalimin e bllokadës politike

Komisioni Evropian rithekson vlerësimet e përparimeve të Kosovës në procesin e themelimit të Gjykatës së Posaçme për krime lufte dhe i bën thirrje asaj të përmbushë kriteret e mbetura për liberalizimin e vizave për qytetarët e saj. Vlerësimet janë pjesë e Raportit të Progresit të Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë, i cili matë përparimin e këtyre …

Lexo më shumë »

Liberalizim s’ka as vitin tjetër

Ramadan Ilazi, i cili së fundmi ka dhënë dorëheqje nga posti i zëvendësministrit të Integrimeve Evropiane, shprehet i bindur që sivjet ka qenë e mundur t’i hiqen vizat Kosovës. Sipas tij, një gjë e tillë nuk ka ndodhur për shkak të mosplotësimit të dy kushteve të vendosura nga Bashkimi Evropian, përkatësisht ratifikimi i Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, …

Lexo më shumë »

Abrashi: Do të ketë sërish takime të liderëve partiakë

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës Arban Abrashi, pas takimit të dështuar të liderëve të partive politike lidhur me demarkacionin dhe draft –deklaratën për vizat ka thënë se liderët u pajtuan për të pasur takime të radhës. “Paritë opozitare dje kanë shtuar fjalë shtesë nga drafti. Ideja ka qenë të shqyrtohet edhe një herë. Ne do ta ofrojmë krejt dokumentacionin mes …

Lexo më shumë »

Mustafa në NATO flet për demarkacionin: Opozita pengoi punën e Qeverisë

Kryeministri Isa Mustafa po merr pjesë në Seminarin e NATO-s në Prishtinë, ku ka folur ndër të tjera edhe për Demarkacionin dhe Asociacionin e komunave serbe.  Mustafa deklaroi se si pasoja e Demarkacionit dhe veprimeve të dhunshme, duke aluduar në opozitën, është penguar puna e Qeverisë. Kryeministri ka thënë se Qeveria është e bindur se vija kufitare është shënuar që …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co