Ballina / Tag: Çmimi per leteresi

Tag: Çmimi per leteresi

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel në letërsi. Bob Dylan e ka fituar Nobelin për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN. Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre. Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur …

Lexo më shumë »

Një ditë para Nobelit për Letërsi, Kadare njëri ndër favoritët

Shkencëtarët, paqebërësit dhe ekonomistët e kanë pasur momentin e tyre. Tash, është koha që një burrë apo grua nga letërsia të futet në lavdinë e Nobelit. “Associated Press”, në një shkrim të publikuar sot, i ka radhitur disa nga favoritët kryesorë për ta rrëmbyer Nobelin në Letërsi këtë vit, e në mesin e tyre është edhe novelisti shqiptar, Ismail Kadare. Akademia …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co