Ballina / Tag: Çmimi Nobel

Tag: Çmimi Nobel

Bob Dylan nuk i hap telefonin sekretares së Nobelit

Mori çmimin Nobel për Letërsi këtë viti. Bob Dylan nuk është shkrimtar por muzikant dhe ai e fitoi këtë çmim kur askush nuk e mendonte. Megjithëse vlerësimi më prestigjioz në botë, ai tashmë ka hequr në mënyrë refuzuese statusin e vendosur në faqen e tij të Facebook-ut. Por, sekretarja e përhershme e Akademisë së Nobelit, Sara Danius, tha se përpjekjet …

Lexo më shumë »

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel në letërsi. Bob Dylan e ka fituar Nobelin për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN. Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre. Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur …

Lexo më shumë »

Një ditë para Nobelit për Letërsi, Kadare njëri ndër favoritët

Shkencëtarët, paqebërësit dhe ekonomistët e kanë pasur momentin e tyre. Tash, është koha që një burrë apo grua nga letërsia të futet në lavdinë e Nobelit. “Associated Press”, në një shkrim të publikuar sot, i ka radhitur disa nga favoritët kryesorë për ta rrëmbyer Nobelin në Letërsi këtë vit, e në mesin e tyre është edhe novelisti shqiptar, Ismail Kadare. Akademia …

Lexo më shumë »

Tre britanikë e fitojnë Nobelin për fizikë

Çmimi Nobel për fizikë për vitin 2016 i është dhënë autorëve të zbulimeve rreth formave të çuditshme të materieve. Tre britanikët, David Thouless, Duncan Haldane dhe Michael Kosterlitz, do ta ndajnë çmimin në vlerë prej 830 mijë eurove.  Në një konferencë për media sot në Suedi, ata u emëruan për këtë çmim dhe iu bashkuan listës prestigjioze të 200 fizikanëve …

Lexo më shumë »

Qosja dhe Demaçi favorit për Nobel

Në një program, Drejtuesi i unionit të shkrimtarëve të Kosovës, Reshat Sahitaj, tha se të fitohet apo të qenit pjesë e garave për çmime botërore, siç është ai i Nobelit, është çështje e përmirësimit të imazhit të Kosovës në çdo aspekt. Shkrimtari Sahitaj, tha se me anë të kulturës, e gjithë bota ka filluar të shkruaj për shqiptarët e Kosovës, …

Lexo më shumë »

Thaçi takon Ebadi dhe Karman, dy nobelistet e Paqes

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar sot dy gra të paqes në botë, Dr. Ebadi nga Irani dhe znj. Karman nga Jemeni që janë nobelistet. Për këtë takim Thaçi ka njoftuar përmes Facebookut: “Takova dy gratë e njohura të paqes në botë, Dr. Ebadi nga Irani dhe znj. Karman nga Jemeni që janë Nobelistet e famshme që na …

Lexo më shumë »

Demaçi e kalon rrethin e parë për Nobel 2016

Kandidati nga Kosova Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e pare për çmimin Nobel për Paqe 2016. Kandidati nga Kosova Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e pare për çmimin ‘NOBEL PËR PAQE 2016’, ka njoftuar nëpërmjet një letre zyrtare Sekretari i Komitetit Norvegjez për Nobel Ollav Nojstad, bënë të ditur Unioni i Shkrimtarëve të Kosovës. Në këtë letër zyrtare …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co