Ballina / Tag: Çmime

Tag: Çmime

Shtatë bashki fitojnë çmime për praktika të mira

Shtatë bashki kanë fituar çmime për praktika të mira në qeverisjen vendore në kuadrin e nxitjes që Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore  dhe Ambasada e Zvicrës i japin bashkive të reja pas Strategjisë së Decentralizimit dhe Reformës Administrative Territoriale. Bashkitë fituese u shpallën në një ceremoni të veçantë të mbajtur në Hotel Sheraton në Tiranë. Katër çmime prej nga …

Lexo më shumë »

“Game of Thrones” thyen rekord në “Emmy Award 2016”

“Game of Thrones” ka thyer rekord për numër më të madh të Primetime Emmy Awards të fituar nga çdo shfaqje. Seritë e HBO kanë triumfuar në 12 nga 24 kategoritë ku ishin të nominuara në ceremoninë e mbrëmshme, duke përfshirë edhe seritë drama të pazgjidhura. “Game of Thrones” tashmë ka tejkaluar rekordin e të gjitha kohërave të Frasier-it me 37 çmime …

Lexo më shumë »

Era Istrefi fiton “Top Music Awards”

Këngëtarja Era Istrefi ka fituar çmimin “Kënga e Vitit” në ceremoninë “Top Music Awards” me këngën e saj të famshme “Bon Bon”. Pas një fillimi me performanca të këngëtarëve të ndryshëm dhe koreografive të balerinave janë ndarë trofetë. Disa prej artistëve pjesëmarrës në Top Awards se janë shprehur të kënaqur me ndarjen e çmimeve dhe mundësinë që puna e tyre të …

Lexo më shumë »

Bislim Muçaj rrëmben çmimin jetësor për kinematografi

Ministrti i Kulturës, Kujtim Shala në vazhdën e ndarjes së çmimeve për vitin 2015 sot ka ndarë çmimet për kinematografi. Juria profesionale në krye me Igballe Qenën ka vendosur që çmimi kombëtar për vepër jetësorë “Bekim Fehmiu” t`i jepet aktorit Bislim Muçaj, çmim ky që arrin vlerën e 5 mijë eurove. Ndërkaq, çmimi vjetor për veprimtari kinematografke për vitin e …

Lexo më shumë »

U ndanë shpërblimet “Guys Choice Awards”

Televizioni “Spike” e festoi edicionin e dhjetë të ceremonisë së shpërblimeve “Guys Choice Awards”, me ç’rast shokët e shpërblyer me Oscar, Ben Affleck dhe Matt Damon, u nderuan me çmimin ‘Guys of the Decade”. Ceremonia, e cila do të transmetohet sonte në kanalet amerikane, i nderon “mbretërit e të qenit cool, meshkujt, femrat dhe heronjtë e vitit të kaluar”. Affleck …

Lexo më shumë »

BE do të ndajë çmimin “Europiani i Vitit” në Kosovë, këta janë kandidatët

Bashkimi Europian për herë të parë në Kosovë, do të ndajë çmimin “Europiani i Vitit”, në shenjë falënderimi për çdo individ apo institucion që ka promvuar idenë evropiane në Kosovë. Shpërblimi do të prezantohet të premten, nga Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë Samuel Zhbogar dhe Ministri i Integrimit Europian, Bekim Çollaku. Kandidatët për ta marrë këtë çmim nga BE-ja, …

Lexo më shumë »

Kanë, emra të njohur në garë për “Palmën e Artë”

Pas disa ditësh, bota do ta hedhë sërish vështrimin drejt tapetit të kuq të Kanës për festivalin e konsideruar si eventi i dhënies së titujve të fisnikërisë në fushën e filmit. Si çdo vit, edhe këtë here shpresat janë të mëdha. Gara për Palmën e Artë ka tërhequr emra regjisorësh të famshëm si Pedro Almodovar dhe Xavier Dolan, Jim Jarmush …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co