Ballina / Tag: Çameria

Tag: Çameria

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin… (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

Çamëria shpallet e pavarur në Hagë, përkrahet në Kosovë

Çamëria është shpallur e pavarur nga Këshilli gjithëpërfshirës i popullit çam dhe arvanitas në Hagë të Holandës. Këtë vendim e kanë përkrahur degët e shotatës “Çameria”, në Shqipëri dhe Kosovës. Degët e Shqipërisë janë mbledhur në Vlorë, kurse degët e Kosovës, si dhe përfaqësuesit nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës, janë mbledhur në fshatin Komoran të Drenasit. …

Lexo më shumë »

PDIU dhe “Çamëria”: Shpallja e ‘pavarësisë’ dëmton rëndë çështjen çame dhe Kosovën

Komuniteti i shqiptarëve çam përfaqësohet në parlament nëpërmjet Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU), si dhe shoqatës patriotike “Çamëria” si organizata më e vjetër, e krijuar menjëherë pas rënies së komunizmit. Të dy këto organizata janë kontaktuar dhe ato kanë mohuar se kanë të bëjnë ndonjë gjë me këtë çështje. Mesila Doda, sekretare e përgjithshme e PDIU-së dhe Dritan …

Lexo më shumë »

Ymeri kërkon drejtësi për çamët

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se nuk duhet harruar asnjëherë padrejtësia që iu bë çamëve, njëjtë siç nuk u harrua gjenocidi ndaj armenëve. Përmes një postimi në Facebook, ai njoftoi se sot me një delegacion të Lëvizjes Vetëvendosje ka marrë pjesë në Kongresin e Partisë Demokratike për Integrim dhe Unitet në Shqipëri, dhe ndërlidhi çështjen e njohjes …

Lexo më shumë »

Rama në kongresin e PDIU-së: Çështja çame, vetëm çështje kohe

Kryeministri Edi Rama mbajti një fjalim në kongresin e PDIU-së, nga ku theksoi se zgjidhja e çështjes çame është thjesht çështje kohe. “Qeveria jonë do ta mbështesi fuqimisht me rrugë ligjore çështjen çame dhe gjithçka që kam deklaruar këtu sot. Çështja çame është vetëm çështje kohe”, tha Rama. Kreu i ekzekutivit nuk i kurseu batutat ndaj kreut të kësaj partie, Shpëtim Idrizi dhe …

Lexo më shumë »

Kuvend – PDIU kërcënon: Të ngrihen varrezat e shqiptarëve në Çamëri, ose bllokojmë varrrezat e ushtarëve grekë

Deputeti i PDIU-së Shpëtim Idrizi deklaron se do të ndërmarrë të gjithë hapat për moslejimin e varrezave të ushtarëve grekë në Shqipëri nëse nuk do të ngrihen varrezat për shqiptarët e masakruar në Çamëri. Deklarata u bë në Kuvend ku Idrizi tha se ministri I Jashtëm Bushati nuk diskutoi çështjen came në mënyrë direkte në konferencën për shtyp me ministrin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co