Ballina / Tag: Brukseli

Tag: Brukseli

Tensionet Kosovë-Serbi: Ndërhyn kancelarja Angela Merkel, javën e ardhme takim në Bruksel

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se sot pas një bisede telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, janë pajtuar që javën e ardhme të mbajnë takim me palën kosovare, me ndërmjetësimin e Brukselit. Kryeministri serb i cili po qëndron në Davos të Zvicrës ka thënë se me Angela Merkel janë marrë vesh që javën e ardhme të mbajnë takim me …

Lexo më shumë »

Hoxhaj: BE e qartë, s’ka liberalizim vizash pa demarkacion

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, nga Brukseli ka thënë se BE-ja mbetet e vendosur që Kosova ta bëjë përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, para se të i jap dritën jeshile qytetarëve për zonën Shenghen. Ai tha se mbetet të shihet për një momentum të ri politik në vend, për të parë nëse do …

Lexo më shumë »

Ministria e Brendshme ende pa letërngjitës për targat

Marrëveshja për Reciprocitet të Plotë për Targat e Veturave mes Kosovës dhe Serbisë, ende nuk ka filluar të zbatohet sado që një gjë e tillë është paraparë të fillojë më 15 nëntor të këtij viti. E përgjegjësinë për një vonesë të tillë e merr vetë shteti i Kosovës. Kështu së paku ka deklaruar ministrja për Dialog, Edita Tahiri. Sipas saj, …

Lexo më shumë »

Brukseli: Politikanët e Maqedonisë të mos i sulmojnë diplomatët, por të përqendrohen në zgjedhjet

Politikanët e Maqedonisë të përmbahen nga sulmet ndaj diplomatëve, ambasadorëve dhe politikanëve tjerë dhe të sillen në mënyrë profesionale, porositën diplomatët nga Brukseli. Nga Brukseli porositin Qeverinë dhe vendin që të fokusohen në zgjedhjet që ato të jenë korrekte dhe demokratike dhe gjatë fushatës zgjedhore politikanët të mos bëjnë lojëra të pistë dhe të mos bëjnë goditje të ulëta, në …

Lexo më shumë »

BE-ja, me shqetësime serioze për Kosovën

Qytetarët e Kosovës nuk do të befasohen me gjetjet e Raportit të Progresit për këtë vit, që të mërkurën në Bruksel e miraton Komisioni Evropian, sepse edhe vetë janë dëshmitarë të gjendjes, e cila përshkruhet në këtë raport. Ai sheh kryesisht “pak progres” dhe “faza të hershme” në përballjen me sfidat që tash e sa vjet i përmend në raporte …

Lexo më shumë »

Për shkak të Kosovës Serbia shpërfill BE-në, kjo ia bllokon hapjen e kapitujve

Një e treta e vendeve anëtare të Bashkimit Europian ka bllokuar vazhdimin e procedurave rreth hapjes së kapitullit 31 me Serbinë, shkruan “V.Novosti”.  Ky kapitull ka të bëjë me politikën e jashtme dhe sigurinë, ndërsa ndër vendet që kundërshtojnë hapjen e procedurave më të zëshme janë Gjermania, Britania e Madhe dhe vendet e Paktit të dikurshëm të Varshavës – Çekia, …

Lexo më shumë »

Kritere të “pakapërdishme” për Serbinë

Serbia duhet t’i zbatojë marrëveshjet e arritura me Kosovën dhe ky është kriter i pakalueshëm në kapitullin 35. Kështu shkruan gazeta “Blic” nga Beogradi, ku ka publikuar 13 kërkesat teknike që dalin nga kapitulli 35. me gjithë marrjen e obligimeve, shumica prej tyre deri më tani nuk janë zbatuar, pasi Serbia vazhdon t’i konsiderojë të pakapërdishme. Analistë nga Prishtina e …

Lexo më shumë »

Draft-rezoluta për vizat në seancën e së enjtes

Kryesia e Kuvendit ka marrë vendim që në seancën e së enjtes pikë e rendit të ditës të jetë draft-rezoluta që do t’i drejtohet Brukselit për çështjen e liberalizimit të vizave. Por, kjo draft-rezolutë vështirë se do të mund të bëhet pasi opozita theksuan se do t’i dërgojnë propozimet e tyre lidhur me këtë çështje, por nuk do të lëvizin …

Lexo më shumë »

BE-ja, kushte tjera Serbisë

Duke iu referuar burimeve të saj diplomatike të afërta me qarqet e Brukselit, mediumi serb Politika shkruan se Serbisë i janë shtuar kushte të reja sa i përket negocimit të Kapitullit 35 me Bashkimin Evropian. Sipas këtij mediumi, në një dokument gjashtë faqesh, Brukseli në shumë vende, si kritere të përkohshme ka vënë kërkesa shtesë në lidhje me heqjen e …

Lexo më shumë »

Mustafa: Dialogu në Bruksel nuk ndërpritet vetëm pse Serbia provokon

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se Kosova nuk duhet të bie pre e provokimeve serbe, siç është ai i arrestimit të komandantit Nehat Thaçi. Sipas tij, me anë të tyre Serbia po bënë përpjekje që shteti ynë të ndërpres automatikisht, dialogun në Bruksel. ‘’Kushtëzimi i lirimit të zotit Nehat Thaçi në procesin e dialogut, nuk është në interesin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co