Ballina / Tag: Britania e Madhe

Tag: Britania e Madhe

Shqiptarët paguanin 6 – 10 mijë euro për të hyrë në Britani

Gjashtë mijë deri në 10 mijë euro paguanin shtetasit shqiptarë për t’u pajisur me një kartë identiteti të fallsifikuar italiane e me një kartë shëndetësore europiane, të nevojshme për të hyrë në Britaninë e Madhe. Policia italiane e provincës së Gjenovës ka zbardhur detajet e operacionit të ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm i cili çoi në shkatërrimin …

Lexo më shumë »

Britania e Madhe refuzon përfshirjen në hetime për rastin e Astrit Deharit

Londra zyrtare ka refuzuar kërkesën e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha që një pjesë e njësiteve të policisë Scotland Yard të përfshihet në hetimin për rastin e Astriti Deharit. Lajmin e ka zyrtarizuar Ambasada Britanike në Prishtinë. Më poshtë e gjeni përgjigjen e plotë: “Ambasada Britanike e ka shqyrtuar me kujdes kërkesën e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ku kërkohet mbështetje …

Lexo më shumë »

Të burgosurit mburren në Facebook me jetën “luksoze” prapa hekurave

Një ndërtues i cili u shtua aksidentalisht si mik në Facebook nga një i burgosur ka mbetur i shokuar nga stili i tij i jetesës prapa hekurave. Fotot shokuese të realizuara brenda burgut në Britaninë e Madhe tregojnë se si kriminelët mburren me paratë e tyre, shijojnë vodka, konsumojnë drogë e porosisin ushqim në qeli. Burri, i cili preferoi të …

Lexo më shumë »

Zbulohet: Qeveria britanike s’ka plan për dalje nga BE-ja

Qeveria e Britanisë së Madhe nuk ka ndonjë plan të përgjithshëm për shkëputje nga Bashkimi Evropian. Për këtë vështirë se mund të arrihet pajtimi për ndonjë strategji në gjashtë muajt e ardhshëm, sipas një dokumenti të kabinetit britanik, i cili është zbuluar nga mediat britanike. Dokumenti i siguruar nga “The Times” dhe BBC, paralajmëron se shërbimi civil britanik është duke …

Lexo më shumë »

Johnson: Britania ishte dhe do të jetë aleat i Kosovës

Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, gjatë fjalimit të tij në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, ka ngushëlluar familjen e të ndjerit Astrit Dehari, i cili u gjet i vdekur në burgun e Prizrenit tre ditë më parë. “Shpreh ngushëllime familjes Dehari për vdekjen e Astrit Deharit në burg”, ka deklaruar. Derisa gjatë fjalimit, ai ka kërkuar …

Lexo më shumë »

Johnson nga Kuvendi i Kosovës: Jam i kënaqur që Britania e mbështet Kosovën

Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë se Britania do të vazhdojë ta përkrahë shtetin e Kosovës. Ai në seancën plenare e cila po mbahet në Kuvendin e Kosovës, tha se Kosova mund të jetë shembull për të mirë për shtetet e tjera. “Mendoj që Kosova mund të jetë një shembull i fuqishëm për vendet e …

Lexo më shumë »

Funta mund të bie në vlerë

Dalja nga Bashkimi Europian ka ndryshuar shumë gjëra për Britaninë, jo doemos për të mirë. Vlera e funtës mund të bie pas daljes së Britanisë nga Europa. Kjo nënkupton dobësimin e ekonomisë angleze. Deri tani, në krahasim me dollarin, funta është mbajtur mjaft mirë, duke rënë vetëm 0.07%, që i bie 1 funtë është e barabartë me 1.2234 dollarë. Arsye …

Lexo më shumë »

Gjykata e Lartë në Britani ia ndalon Qeverisë të drejtën për ta braktisur Bashkimin Evropian

“Parlamenti tani duhet të votojë nëse Britania e Madhe mund të fillojë procesin e largimit nga BE’ja”, ka vendosur Gjykata e Lartë. Kjo do të thotë që qeveria nuk mund të nis bisedimet për nenin e 50’të të Traktatit të Lisbonës, pa aprovimin e parlamentit – diskutimet formale në mes Britanisë dhe BE’së, shkrun BBC. Kryeministrja Theresa May thotë se …

Lexo më shumë »

Alarm në Londër: Evakuohet urgjentisht parlamenti britanik! (Foto)

Parlamenti i Britanisë së Madhe është evakuuar për shkak të një kërcënimi për sulm, raportojnë mediat britanike. Sipas mediave në fjalë, stafi i parlamentit dhe anëtarët janë urdhëruar të lënë menjëherë ndërtesën. Në disa fotografi që janë shpërndarë në rrjetet sociale shihet se një numër i madh i njerëzve teksa kanë lëshuar ndërtesën e parlamentit. Policia nuk ka dhënë ndonjë …

Lexo më shumë »

Delawie: Korrupsioni nuk luftohet me zyrtarë të korruptuar

Nuk mund të luftohet korrupsioni me zyrtarë të korruptuar”, ka deklaruar Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. Ai ka thënë se eliminimi i korrupsionit është i pamundshëm. Në tryezën për performancën dhe rezultatet e institucioneve të drejtësisë në luftimin e korrupsionit, ambasadori amerikan është shprehur se secili person që është i përfshirë në vepra të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co