Ballina / Tag: Britani e Madhe

Tag: Britani e Madhe

Si e kontrollon mafia shqiptare trafikun e drogës në Belgjikë (FOTO)

Mafia shqiptare kontrollon portin Antwerp, në Belgjikë. Britanikja “Mirror” shkruan se “kryeqyteti i Kokainës në Evropë” përdoret nga shqiptarët për të dërguar një nga lëndët narkotike me të shtrenjta drejt Londrës. Droga e klasit A vjen në Antwerp nga Kolumbia, duke u fshehur në pllaka mermeri dhe trarë prej druri, të ngarkuar në kontejnerët e anijeve. Më pas janë shqiptarët ata …

Lexo më shumë »

Shikoni si zhvillohet kontrabanda në burgjet angleze (VIDEO)

Një video e cila tregon lehtësinë se si të burgosurit qarkullojnë sende kontrabandë përmes qelive të burgut në Wormwood Scrubs në perëndim të Londrës janë publikuar së fundmi duke vënë në pikëpyetje sigurinë atje. Tre të dënuar shihet teksa i kalojnë sende njëri-tjetrit duke përdorur një litar në të cilin edhe një pako. Pamjet të cilat zgjasin përreth 1:30 janë filmuar …

Lexo më shumë »

Shpërthim në stacionin e trenit në Angli (FOTO)

Një shpërthim i kontrolluar ka ndodhur para pak minutash pasi policia kishin gjetur një pako të dyshimtë në stacionin e trenit në Greenwich të Anglisë. Pajisja u gjet rreth orës 11 paradite. Policia ka njoftuar se kanë kryer shpërthim të kontrolluar pasi dyshohej se pakoja ishte me eksploziv, shkruan DailyMail. Në momentin e gjetjes së pakos, stacioni i trenit ishte …

Lexo më shumë »

Acarohet situata: Luftanijet ruse drejt ujërave të Britanisë (FOTO)

Fotot e mëposhtme tregojnë luftanijet ruse që lundrojnë drejt Britanisë ndërkohë që kanë si destinacion Sirinë. Forcat e Armatosura norvegjeze kanë fotografuar një flotë luftanijesh ruse që lundrojnë në bregdetin e saj, përfshi dhe një aeroplan-mbajtëse dhe nëndetëse. Kjo vjen vetëm disa ditë pasi Marina Mbretërore ndezi alarmin pasi u zbulua se Rusia planifikoi të dërgonte një flotë anijesh luftëtare përgjatë …

Lexo më shumë »

Tre britanikë e fitojnë Nobelin për fizikë

Çmimi Nobel për fizikë për vitin 2016 i është dhënë autorëve të zbulimeve rreth formave të çuditshme të materieve. Tre britanikët, David Thouless, Duncan Haldane dhe Michael Kosterlitz, do ta ndajnë çmimin në vlerë prej 830 mijë eurove.  Në një konferencë për media sot në Suedi, ata u emëruan për këtë çmim dhe iu bashkuan listës prestigjioze të 200 fizikanëve …

Lexo më shumë »

Meta takon homologun britanik, vlerësohen marrëdhëniet mes dy vendeve

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta vijon vizitën e tij zyrtare në Londër, ku këtë të mërkurë u prit nga homologu i tij britanik, John Bercow. Në bashkëbisedimin mes dy kryeparlamentarëve, Meta vlerësoi mbështetjen që Britania e Madhe ka dhënë dhe jep për Shqipërinë dhe shqiptarët. “Shqipëria është krenare per lidhjet e ngushta dhe historike me Britaninë”, tha Meta. Nga ana …

Lexo më shumë »

MTV Serbia: Dua Lipa shndërron Londrën në pistë mode (VIDEO)

Muzika e këngëtares shqiptare, që jeton dhe vepron në Londër, Dua Lipa, po dëgjohet edhe tek fqinjët tanë veriorë. Televizioni më i madh muzikor, MTV, edicioni serb, i ka kushtuar Lipës një shkrim, duke e quajtur atë si yllin më të rëndësishëm të ri të vitit 2016 dhe thotë se qysh në muajin e katërt të këtij viti, MTV e …

Lexo më shumë »

Britani, rritet numri i fëmijëve shqiptarë që kërkojnë azil

Ministri britanik i Emigracionit ka konfirmuar se Britania do të ndërtojë një mur të lartë në qytetin francez të Calais (Kalèsë) në kuadër të planeve për të frenuar valën e pandalshme të emigrantëve që kërkojnë të hyjnë në Britani. Muri disa metra i lartë do të ketë një gjatësi prej 1 km dhe do të jetë masa më e fundit …

Lexo më shumë »

Rita Ora, pjesë e fushatës britanike #Refugenes (VIDEO)

Çfarë kanë të përbashkët artistët Rita Ora e Jamie Cullum, shkrimtarët Ben Elton e Neil Gaiman, komiku Shappi Khorsandi e arkitekti Richard Rogers? Të gjithë kanë qenë refugjatë, familjet e të cilëve janë larguar nga vendbanimi shkaku i luftës, sipas një kampanje vetëdijesuese për refugjatë në Britani të Madhe. Kampanja për ndihmën ndaj refugjatëve është lansuar nga organizata bamirëse “Help …

Lexo më shumë »

Britaniku u rrëmbye para 12 vitesh për t’ia mësuar anglishten Kim Jong-ut (FOTO)

Familja e një gjimnazisti, David Sneddon, i cili u zhduk gjatë një udhëtimi në Kinë në 2004-ën, nuk kishte marrë deri më tani shenja jete nga djali i tyre, kjo para se një agjenci japoneze e lajmeve të njoftonte se ai u rrëmbye nga qeveria e Koresë së Veriut. Të mërkurën, “Yahoo News Japonia” njoftoi se David Sneddon ishte parë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co