Ballina / Tag: Bosnja dhe Hercegovina

Tag: Bosnja dhe Hercegovina

Raporti për korrupsionin, Shqipëria njësoj me Bosnjën

Shqipëria ka përmiresuar treguesit e korrupsionit sipas raportit te fundit te Transparency International për vitin 2016. Ky raport e rendit Shqipërinë në vendin e 83 nga 176 vende që janë marrë në shqyrtim në të. Shqipëria është ngjitur nga vendi i 116-të ku ishte në vitin 2013, në vendin e 83-të në vitin 2016, pra është ngjitur 33 vende, duke …

Lexo më shumë »

Bosnja s’do ta njohë Kosovën, por dëshiron të thjeshtojë procedurat e vizave

Bosnja e Hercegovina, në mandatin e kësaj qeveria, nuk mundet dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. Kështu ka deklaruar sot ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës, Igor Crnadak, por ka shprehur gatishmërinë që të bisedojë me Kosovën për thjeshtësimin e procedurave të vizave dhe njohjen reciproke të dokumenteve. Crnadak ka thënë se Bosnja në këto bisedime është …

Lexo më shumë »

MPJ: Nuk ka masa reciprociteti me Bosnjën

Ministria e Punëve të Jashtme ka thënë se nuk ka reciprocitet me Bosnjën dhe Hercegovinën, veturat me ato targa mund të hyjnë në Kosovë.  “Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës informon të gjithë qytetarët se nuk do të ketë asnjë pengesë në qarkullimin e lirë të veturave me targa të regjistrimit të Bosnjë Hercegovinës dhe si rrjedhojë …

Lexo më shumë »

Eksploziv në Sarajevë, evakuohet qendra (FOTO)

Në mjet shpërthyes është gjetur sot nën rrënojat e një toke e cila ishte në ndërtim në Sarajevë të Bosnje dhe Hercegovinës. Qendra e Sarajevës, fillimisht ishte evakuuar, kurse, transporti është ndërprerë dhe qarkullimi i njerëzve në qendër është ndaluar. Për “Avaz.ba” është konfirmuar se eksplozivi i tipit Mortajë, u gjet në thellësi 20 centimetra nga toka. Autoritetet e sigurisë …

Lexo më shumë »

Arrestohen gjashtë serbë të Bosnjës, të dyshuar për krime lufte

Gjashtë serbë, pjesëtarë të ushtrisë dhe Policisë janë arrestuar sot me dyshimin se kanë kryer krime lufte në Bosnjë. Siç thuhet, serbët e Bosnjës janë arrestuar për shkak të vrasjes të së paku 60 civilëve në mesin e tyre edhe 11 fëmijë. Sipas agjencisë Hina, janë arrestuar Branko Joviq (59), Milomir Milosheviq (55), Nenad Vukotiq (53), Nikola Loshiq (51) dhe Dejan …

Lexo më shumë »

Tirana e Podgorica fillojnë hartimin e projektit të gazsjellësit IAP

Pas studimit të fizibilitetit, qeveritë e Shqipërisë dhe Malit të Zi kanë siguruar fondin falas prej 2.5 milionë eurosh nga Bashkimi Europian, për hartimit e projektit konkret për Gazsjellësin Adriatiko-Jonian “IAP”. Ky projekt nis si një degëzim i gazsjellësit TAP nga Shqipëria deri në Kroaci. “Pas përfundimit me sukses të studimit të fizibilitetit të projektit IAP, tashmë kemi kaluar në fazën …

Lexo më shumë »

“E ardhmja e Serbisë në BE është e vdekur pa raporte të mira me fqinjët”

Kryetari i Partisë Liberale Demokratike të Serbisë, Çedomir Jovanoviç ka folur për situatën aktuale që mbretëron në shtetin serb. Ai tha se e ardhmja evropiane e Serbisë varet nga raportet e Beogradit me shtetet fqinje. “E ardhmja evropiane e Serbisë varet nga shumë faktorë. Shteti serb duhet t’i japë fund krizës të tejzgjatur në Kosovë, duhet të normalizojë marrëdhëniet me …

Lexo më shumë »

Bosnja krijon një grup special operativ antiterrorist

Autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës morën vendimin për formimin e një grupi të veçantë operativ të angazhuar për luftë kundër terrorizmit, njoftoi agjencia zyrtare boshnjake e lajmeve, FENA. Vendimi u mor gjatë takimit të përfaqësuesve të Prokurorisë Publike, të Ministrisë së Sigurisë së BH-së, të Agjencisë Shtetërore për Hetime dhe Mbrojtje (SIPA) dhe të ministrive të Punëve të Brendshme të dy entiteteve …

Lexo më shumë »

Imami boshnjak kërkon ta ndërrojë emrin e festës së Bajramit

“Bajrami nuk është fjalë boshnjake, në vend të saj Hizhasllav”. Ish – kreu i Bashkësisë Islame në Bosnjë e Hercegovinë Mustafa Ceriq në urimin për festimin e Bajramit, myslimanëve u ka thënë se “Bajrami nuk është fjalë boshnjake” ndërsa si fjalë të re në vend të tij ka propozuar emërtimin “Hizhasllav”. Ceriq ka thënë se Bajrami nuk është as fjalë boshnjake …

Lexo më shumë »

Asambleja e NATO-s, Bushati: Shqipëria mbështet zgjerimin

Ka nisur sot punimet Asambleja Parlamentare e NATO-s, punimet e së cilës zhvillohen në Tiranë në Pallatin e Kongreseve. Ky takim i nivelit të lartë zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, që prej anëtarësimit të vendit tonë në NATO, në prill të vitit 2009-ë. Punimet e Asamblesë u çelën nga ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati i cili theksoi …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co