Ballina / Tag: Bob Dylan

Tag: Bob Dylan

Bob Dylan nuk i hap telefonin sekretares së Nobelit

Mori çmimin Nobel për Letërsi këtë viti. Bob Dylan nuk është shkrimtar por muzikant dhe ai e fitoi këtë çmim kur askush nuk e mendonte. Megjithëse vlerësimi më prestigjioz në botë, ai tashmë ka hequr në mënyrë refuzuese statusin e vendosur në faqen e tij të Facebook-ut. Por, sekretarja e përhershme e Akademisë së Nobelit, Sara Danius, tha se përpjekjet …

Lexo më shumë »

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel në letërsi. Bob Dylan e ka fituar Nobelin për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN. Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre. Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co